1937-05-29 zawody kolarskie Cracovii
zawody z okazji jubileuszu 30-lecia
zawody sportowe | |
dyscyplina: | kolarstwo |
płeć: | mężczyźni |
data: |
29-30 maja 1937 |
miejsce: | Kraków |
organizator: | Cracovia |
Opis zawodów
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Już pierwsze próby wykazały, że uczestników należy podzielić na dwie klasy. Klasę czołową, do której zaliczyć trzeba Puszą, Popończyka i obydwu Austrjaków Mohra oraz Strohmeytra, i klasę drugą z szosowcami na czele. Start tych ostatnich na torze miał duże znaczenie propagandowe, nie można jednak było się spodzie¬wać, aby ci „pożeracze1' kilometrów mogli sprostać „czystym“ sprinterom, specjalistom toru.
Naogół zawody należały do bardzo udanych. Należy się spodziewać, że drobne usterki organizacyjne, jak np. niedokładne Informowanie publiczności zostaną usunięte w drugim dniu zawodów tj. w niedzielę 30 bm. Poza tern należy tylko wyrazić uznanie organizatorom, te odważyli się na zorganizowanie tego rodzaju imprezy. Nic dziwnego, że publiczność stawiła się w pokaźnej ilości.
Zawody rozpoczęły się od defilady zawodników, którzy barwnym sznurem przedefilowali przed publicznością. Następnie odbyły się przedbiegi „Omnium międzynarodowego", a mianowicie próba lotności.
W pierwszym przedbiegu zwyciężył Austrjak Mohr przed Stałem i Radoniem. W drugim piękne zwycięstwo odniósł mistrz Polski Pusz przed Weberom (mistrz Śląska) i Klauszem. W trzecim triumfował Popończyk, mimo bardzo zaciętej obrony mistrza Krakowa Kupczaka i Frankowskiego. W czwartym wreszcie przedbiegu, który widowiskowo był najciekawszy, Austrjak Strohmeyer pokonał Dudę. Wandora i Klugera.
W przerwie między zawodami międzynarodowemi odbył się bieg „omnium“ miejscowe z trzema finiszami. Zwyciężył tu zawodnik Garbarni Nowak II mając 12 p. przed Hałastrą (Garbarnia) 10 p. i Janikiem (Garbarnia) 6 p. Zwycięzca pierwszego finiszu, Lazar, później odpadli od
Bardzo ciekawym był bieg australijski kolarzy miejscowych. Kolejno odpadali kolarze (każdy ostatni na każdem okrążeniu) aż na końcu pozostała czwórka kolarzy Garbarni. Najszybszym z niej okazał się Berniak.
Bieg za prowadzeniem motoru wykazał, te w Krakowie zaniedbano tę konkurencją. Kolarzom a także i kierowcom krakowskim brak treningu w tej pięknej konkurencji, która nadzwyczaj emocjonuje publiczność. Bardzo dobrze jechał Łazar za WŁ. Barzyckim. Para ta od początku wykazała wzajemne zrozumienie i dzięki temu wygrała z przewagą pół okrążenia przed Nowakiem. prowadzonym przez A. Barzyckiego. Trzeci zawodnik biegu nie ukończył.
Następnie rozegrano repeszaże „omnum" międzynarodowego. W pierwszym biegu Klaus pokonał Webera. Stała i Radonia. W drugim zaś wspaniałym finiszem Frankowski wysunął się przed Wandora, podczas gdy Kupczak i Duda kończyli tuż za nimi.
Niezwykle ciekawym był również wyścig póldystansowy, wchodzący w skład meczu „omnium" międzynarodowego. Na starcie pierwszego przedbiegu stanęli Mohr, Popończyk, Duda, Kupczak, Stahl i Weber. Pierwszy finisz wygrał Mohr przed Popończykiem, drugi Popończyk przed Mohrem. Ostatecznie wygrał Popończyk 15 p. przed Mohrem 13 p., Stahlem 5 p. I Dudą 5 p.
W drugim przedbiegu startowali: Strohmeyer, Wandor, Klaus, Pusz, Frankowski i Radoń, w begu tym wspaniale zaprezentował się Frankowski. .Wprawdzie pierwszy finisz wygrał niespodziewanie Wandor, ale w drugim zwyciężył Frankował przed Strohmeyerem i on też zdołał wygrać przedbieg, 1) Frankowski, 2) Wandor, 3) Klaus, 4) Strohmeyer. Mistrz Polski Pusz wycofał się po pierwszem okrążeniu.
Wiele emocji dostarczył wyścig na doganianie, Rozegrany w konkurencji lokalnej. Do końca pozostali Kulikowski i Święszek. Zwyciężył Rulikowski.
Punktem kulminacyjnym zawodów był bieg główny za motorami. W sobotę rozegrano dwa przedbiegi, które miały niesłychanie ciekawy przebieg. W pierwszym przedbiegu startowali: Popończyk, Wandor i Frankowski. Na początku prowadzi Popończyk za Gębalą. Dogania go jednak Frankowski za Barzyckim J. Ostatni jedzie Wandor za Barzyckim W. Po 12 okrążeniach toru Popończyk wysuwa się na czoło zdecydowanie i wygrywa przed Frankowskim i Wandorem.
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Zawody zostały poprzedzone defiladą kolarzy, poczem dr Kannenberg w imieniu prezydenta miasta dr Kaplickiego dokonał uroczyście wręczenia chorą główki starterowi sekcji kolarskiej K. S. Cracovia.
Wyniki drugiego dnia zawodów były następujące:
Bieg oldboyów starszych: 1) Łazarski, 2) Nieć, 3) Dutczyński. Bieg Oldboyów młodszych: 1) Barzycki, 2) Piotrowicz, 8) Bialik.
W półfinałach biegu lotności, wchodzącego w program omnium międzynarodowego, zwycięża: Mohr przed Popończykiem i Klaussen, oraz Pusz przed Frankowskim i Strohmeyerem.
W biegu dodatkowym na 6 okrążeń toru z 2 finiszami zwyciężył Stahl, mając 12 p. przed Wandorem 9 p. i Dudą 4 p. Czas ogólny 6:28.
„Omnium miejscowe” przyniosło wyniki nast: I przedbieg: 1) Nowak II 14.3 2) Grzy¬wacz, 3) Serczyk. U przedbieg: 1) Łaaar 14.1, 2) Janik, 3) Hałastra. Przedbieg III:
1) Nowak I 142. Finał: 1) Łaaar 14 aek„ 2) Nowak I, 3) Nowak II, 4) Janik.
W biegu lotności „Omnium międzynarodowego, w finale pierwszych, Mohr zwyciężył w czasie 12.8 Puszą, a w finale drugich Frankowski niespodziewanie pokonał Popończyka. Temu ostatniemu na kilkadziesiąt metrów przed metą pękła opona, skutkiem czego Popończyk przewrócił się i biegu nie ukończył.
W biegu za prowdzeniem motorów zwyciężył Duda, prowadzony przez Gębalę, 2) Badoń za Barzyckim I, 3) Kluger za Barzyckim II.
Finał biegu półdystansowego „omnium międzynarodowego”: 1) Mohr, 2) Wandor, 3) Frankowski, 4) Popończyk.
W biegu australijskim zwyciężył Święszek przed Serczykiem i Berniaaiem.
W biegu głównym za prowadzeniem motorów Strohmayer dał pól okrążenia handicapu Stahlowi, ale mimo to zwyciężył w czasie 6:09.4. Strohmaera prowadził Gębala. Drugie miejsce zajął Stahl za Barzyckim.
W biegu pocieszenia na 5 okr. zwyciężył Kuczek przed Klugerem i Badaniem w czasie 14 sek.