1934-08-01 Makkabi Kraków - Cracovia 2:2
Makkabi Kraków - Cracovia 2:2 (1:1)
zawody ligowe
zawody sportowe | |
dyscyplina: | Piłka wodna |
płeć: | mężczyźni |
data: |
1 sierpnia 1934 |
miejsce: | Kraków, Park Krakowski |
organizator: |
opis zawodów
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Cracovia wystąpiła bez Roupperta, zaś Makkabi w pełnym składzie.
Zaraz z początku zozuaoza elę przewgaa Makkabi, której napastnicy oddają wiele niecelnych strzałów. Cracovia gra ambitnie i więcej celowo.
W 4 min. Ritterman wypuszcza Rosenbauma i ten strzela pierwszą bramkę dla Makkabi. Gra staje się coraz bardziej wyrównaną. W 653 min. Kot daleką „bombą" niespodziewanie wyrównuje.
1 Po pauzie obie drużyny dążą do zdobycia przewagi, tymczasem sędzio wyklucza Pawełka MU „faul" i Makkabi mając przewagę o jednego gracza, zrlohy. wa 2-go gonią przez Soldingera i prowadzi 2;1. W dalszym ciągu usunięci zostaje za brutalną grę Ritterman Z., a natępnie Ritterman J.. chwilę potem Kota I Soldingera za poruszanie się po gwizdku. Cracovia zdobywa pod koniec bramkę przez Trytkę. Makkabi zrywa się teraz do ataku, a z chwilą wykluczenia Szelesta zanosi się na jej zwycięstwo, ale sędzia w minutę później kończy spotkanie.
Wynik remisowy odzwierciedla przebieg gry Cracovia grała bardzo ambitnie. Na wyróżnienie z niej zasługują: Trytko, Kot J Pawełek. Z Makkabi najlepszym był Ritterman J. i Soldinger Adolf.
W zakończeniu Wspomnieć należy, iż Cracovia wystąpiła do tego spotkania osłabiona brakiem jednego z najlepszych graczy Roupperta, którego w tajemniczych okolicznościach tuż przed samemi zawodami zawiesił w prawach zawodnika z racji rzekomo niesportowego zachowania się na pierwszych zawodach Cracovia -Makkabi, Polski Związek Pływacki. Charakterycznem jest. iż zarządzenie powyższe Polskiego Związku Pływackiego nastąpiło tak nagle, bez zarządzenia jakiegokolwiek śledztwa i ponadto bez odpowiedniego doniesienia sędziego poprzedniego meczu Cracovia—Makkabi w osobie p. Lernera. Na protokole bowiem sędziowskim, podającym przebieg gry i okoliczności towarzyszących zawodom, a podpisanym przez kapitanów obu drużyn, nie było zapisanego żadnego szczegółu, któryby wskazywał na niesportowe zachowanie się Roupperta, zawodnika znanego zresztą z jak najlepszej strony.
Postępowanie Polskiego Związku Pływackiego, wymierznne z jednej strony przeciw klubów', którego pozbawia się w ostatniej chwili bez jakiegokolwiek uzasadnienia, poważnego zawodnika (mogącego odegrać Wybitną nawet rolą w samym moczu) zasługuje na jak najostrzejsze napiętnowanie, gdyż w związku z tom nastąpiło także automatycznie wyeliminowanie Roupperta z obozu pływackiego przed mistrzostwami Europy w Magdeburgu, a zatem tymczasowe usuniecie go bez jakiegokolwiek uzasadnienia z powodu przeprowadzenia śledztwa poza nawiasem życia sportowego.
Cóż dopiero mówić o krzywdzie zawodnika, o jego ambicji i t. . d.