1930-06-01 Kraków - Zagrzeb 5:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Wiedeń, niedziela, 1 czerwca 1930

Kraków - Reprezentacja Zagrzebia

5
:
1

(2:0)



Herb_Zagrzeb


Skład:
Wisła Kraków herb.png Koźmin
Wisła Kraków herb.pngPychowski
Wisła Kraków herb.png Skrynkowicz
Wisła Kraków herb.png Kotlarczyk I
Wisła Kraków herb.png Bajorek
Cracovia herb.png Mysiak
Wisła Kraków herb.png Czulak
Cracovia herb.png Chruściński
Wisła Kraków herb.png Reyman I
Cracovia herb.png Kossok
Cracovia herb.pngMalczyk II


bramki Bramki
Cracovia herb.png Kossok
Cracovia herb.png Kossok

Cracovia herb.png Kossok
Wisła Kraków herb.png Reyman
Cracovia herb.pngMalczyk
1:0
2:0
2:1
3:1
4:1
5:1


Wolf
Skład:
Mihelcic
Koch
Rajkovic
Kűnst
Premel
Marjanovic
Wolf
Hitrec
Leinert
Simfir
Babic
Mecz poprzedniego dnia:

1930-05-31 Budapeszt - Kraków 6:1



Zapowiedź meczu

"Czwórmecz piłkarski w Wiedniu." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Czwórmecz piłkarski w Wiedniu.

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W sobotę i niedzielę odbędzie się, jak donosiliśmy, czwórmecz piłkarski czterech miast: Budapesztu, Krakowa, Wiednia i Zagrzebia, który cieszy się wielkiem zainteresowaniem zainteresowanych związków’ sportowych. Wiedeń wystawił bardzo silną drużynę reprezentacyjną, zło żoną z piłkarzy tej miary, co Billich (Austria) w bramce, obrońcy Schramseis I Czejka z Rapidu, pomoc Klima (Admira) Smistik (Rapid) i Mahal (Sportklub), napad: Siegl (Admira), Nausch (Austria), Stern (Hakoah), Schall (Admira) i Langer (FAC).

Zespół Budapesztu jest również bardzo silny i liczy w swym zespole nast gwiazdy footballu węgierskiego: Acht, Kronenberger i Dudas, Pesednik, Volentik i Kleber, Markos, Szedlaczek, Teleky, Semler i Dressier. Rezerwa: Denes, Rozskolnik, Steiner i Jakube.

Reprezentacja Krakowa, która się udała na powyższe zawody, wystąpi w składzie nieszczególnym. Został on w’ ostatniej chwili jeszcze osłabiony wobec odmowy Sperlinga, w miejsce którego wyjechał Ściborowski z Podgórza. Drużyna przeto, która wyjechała, nie jest najsilniejszą i cieszyć się trzeba, jeśli uzyska wynik honorowy.

Czwórmecz zostanie rozegrany, jak pisaliśmy, w sobotę i niedzielę, 1 czerwicą, który to dzień jest dla nas ważny z innego jeszcze względu. W tym dniu bowiem zostanie rozegrany także mecz o puhar amatorów środkowej Europy między Austrją a Węgrami. W razie zwycięstwa Austrji szanse nasze na zdobycie puharu i pierwszego miejsca staną się przed zawadami międzypaństwowemi Austrja—Węgry w Budapeszcie, a kierować nim będzie znany sędzia krakowski dr. Luatgarten.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 143 z 31 maja 1930


Opis meczu

"Świetne zwycięstwo Krakowa nad Zagrzebiem 5:1 (2:0)." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Świetne zwycięstwo Krakowa nad Zagrzebiem 5:1 (2:0).

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wiedeń, 1 czerwca, (mn). Drużyna krakowska okazała się w dniu dzisiejszym bez porównania lepszą, aniżeli na zawodach z Budapesztem. — W szczególności dopisał tym razem atak, a zwłaszcza trójka środkowa, Kossok, Reyman i Malczyk, a także prawoskrzydłowy Czulak. Tempo gry było z początku niezmiernie żywe, gra cały czas ostra. Do przerwy wyrównana. Przewaga drużyny krakowskiej uwypukliła się dopiero w drugiej części zawodów.

Pierwszą bramkę dla barw Krakowa zdobywa Kossok w 14 minucie, ten sam gracz strzela drugą bramkę w 33 minucie. Po przerwie zdobywa pierwszego goala i ostatniego dla barw Zagrzebia lewy łącznik Wolf, poczem strzelają już bramki dla drużyny krakowskiej kolejno w 13 minucie Kossok, w 30 Reyman i w 35 Malczyk.

Na specjalne wyróżnienie zasługują z drużyny krakowskiej oprócz wspomnianych już napastników Chruściński i Misiak w pomocy, którego później zamienia Bajorek. Ponadto obrońca Skrynkowicz i fenomenalny wprost bramkarz i Koźmin. Z drużyny jugosłowiańskiej najlepsi prawa strona napadu, oraz lewy obrońca.

Bezpośrednio po zawodach Kraków—Zagrzeb odbył się mecz Wiedeń—Budapeszt 2:2 (1:2). Mecz nie był interesujący, gdyż obie drużyny były znużone wczorajszemi zawodami; doskonałą formę wykazał ponownie bramkarz węgierski Acht,

W wyniku ostatecznym czwórmeczu pierwsze miejsce zdobył Wiedeń, mając trzy punkty i lepszy stosunek bramek od Budapesztu, który zadowolić się musiał drugiem miejscem. Trzecie miejsce i trzecia nagroda przypadły Krakowowi, na czwartem miejscu został Zagrzeb.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 146 z 3 czerwca 1930


"Zwycięstwo Krakowa nad Zagrzebiem 5:1.Piękna gra naszego ataku. Kossok ulubieńcem widowni" -
Przegląd Sportowy

Zwycięstwo Krakowa nad Zagrzebiem 5:1.Piękna gra naszego ataku. Kossok ulubieńcem widowni

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy
Dzień finałów zgromadzi około 30 tysięcy widzów.

Zagrzeb wychodzi pierwszy na boisko w składzie: Mihelcic, Koch. Rajkovic Kűnst Premel Marjanovic, Wolf, Hitrec. Leinert. Simfir Babic.

W teamie Krakowa na prawym łączniku gra Malczyk, w pomocy. Chruściński na środku. Kotlarczyk II na prawej i Koźmin w bramce. Od pierwszej chwili ujmuje Kraków inicjatywę i nadaje krze szybki tempo. Kilka wypadów Zagrzebia kończy się na kornerach. W 14 minucie Reyman wypuszcza przed siebie Kossoka, który kilka kroków prowadzi piłkę i strzela nieuchronnie w prawy róg. Prowadzimy 1:0.

W 18 minucie strzela lewy łącznik silnie w róg. Koźmin jednak przytomnie robinzonuje i wytraca piłkę na aut. Rzut z rogu nie wyzyskany. Z pięknego podania Ściborowskiego strzela Kossok z kolosalna siła volleyem tuż ponad poprzeczka.

Od tej chwili sympatia publiczności jest po naszej stronie, bez ustanku dopinguje ona naszych graczy. co w dużej mierze przyczyniło i się do forsownego tempa. W 16 minucie Kossok sam przed bramka strzela z 3 metrów ponad poprzeczkę. W 38 minucie z podania Reymana — Kossok strzela nieuchronnie druga bramkę. W Ostatniej minucie ratuje dobrze dysponowany Koźmin robinzonada.

Po pauzie Zagrzeb prze naprzód, chcąc koniecznie zrehabilitować się po wyniku sobotnim. Już w 2-ej minucie udaje się w sytuacji podbramkowej strzelić lewemu łącznikowi jedyna bramkę. Trzecią bramkę dla Krakowa strzela znów Kossok z podania Czulak — Malczyk. W 18-ej minucie pudłuje Malczyk z kilu metrów ładnie podana piłkę przez Ściborowskiego. Silny strzał Babica w 23 minucie łapie Koźmin łatwo. Czwartą bramkę strzela Malczyk z podania Czulaka, ostatnią Reyman dalekim volleyem.

Drużyna krakowska grała bez słabych punktów. Najlepsi na boisku — Kossok i Malczyk. Chruściński na środku pomocy zadowolił w zupełności. Koźmin był b., spokojny, bronił pewnie.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 46 z 7 czerwca 1930


Mecze sezonu 1930 (Kraków)