1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 28 września 1913, 15:30

Cracovia - Simmeringer Wiedeń

0
:
1

(0:0)



Herb_Simmeringer Wiedeń


Skład:
Popiel
Dąbrowski I
Fryc
Traub II
Weyssenhoff
Synowiec
Mielech
Styczeń
Kałuża
Luska
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Rosenstock starszy
Widzów: 1 200

bramki Bramki
0:1 (68')
Skład:
Weilharter
Lippert
Macho
Pulpittl
Roscher I
Kürner
Ehrlich I
Zacek
Kudin
Swatosch II
Hofbauer III

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2



.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Kronika sportowa" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Kronika sportowa

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym

Simmering S. K. pobił B. T. C. z Budapestu 4:3. Simmering jest w bardzo dobrej formie Będzie też groźnym przeciwnikiem Cracovii we wrześniu.

Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 3 września 1913


"Ze sportu" -
Nowa Reforma

Ze sportu

Pierwsza zapowiedź meczu w Nowa Reforma
W sobotę i niedzielę etanie do zawodów piłką nożną „Cracovia“ z wiedeńską drużyną „Simering”, która obecnie znajduje się w doskonałej formie i wybija się na czuło wszystkich wiedeńskich drożyn. „Cracovia”, w tym sezonie jeszcze nie pobita, przygotowuje się pilnie do tych zawodów.
Źródło: Nowa Reforma 24 września 1913


"Ze sportu" -
Czas

Ze sportu

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
„Cracovia“ contra „Simmering“: W sobotę i niedzielę stanie do zawodów piłką nożną „Cracovia“ z wiedeńską drużyną „Simmering", która obecnie znajduje s:ę w d oskom lej formie i wybija się na czoło wszystkich wiedeńskich drużyn. W ubiegłym sezonie pobił „Simmering“ wszystkich przeciwników, z którymi się potykał, z wyjątkiem Rapidu, a w sezonie jesiennym okazał dobitnie, że jest drużyną naprawdę pierwszoklasową, zdobywając pierwsze miejsce w zawodach o puchar. „Cracovia“, w tym sezonie jeszcze nie pobita, przygotowuje się pilnie do tych zawodów i chociaż jest prawie pewnem, że nie podoła takiemu przeciwnikowi, będzie się niezawodnie wszelkiemi siłami starała wyjść z walki z honorem. „Semmeringu przyjeżdża do Krakowa w kompletnym składzie.
Źródło: Czas nr 441 z 25 września 1913


"Piłka nożna" -
Nowiny

Piłka nożna

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
W sobotę i niedzielę stanie do zawodów piłką nożną „Cracovia“ z wiedeńską drużyną „Simmering“.
Źródło: Nowiny 26 września 1913


"Kronika" -
Nowa Reforma

Kronika

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2

Zawody piłką nożną („Cracovia” contra „Simmering”) na boiska „Cracovii” o godz. 3.30 po południu.

„Cracovia“ contra „Simmering". Znana w Krakowie drużyna wiedeńska ' „8immering“ przybywa dzisiaj do Krakowa i dzisiaj i jutro rozegra match z „Cracovią“. Drużyna wiedeńska znana już w Krakowie z odniesionego przed dwoma Jaty nad „Cracovią” zwycięstwa w stosunku 2 do 1, zajmuje wśród wiedeńskich klubów piłki nożnej pierwszorzędne stanowisko. Odniosła ona w Wiedniu szereg zwycięstw i jak dotychczas, okazała się niepokonaną. Zawody dzisiejsze „Cracovii” wobec tak poważnego przeciwnika wzbudzą zapewne powszechne zainteresowanie.
Źródło: Nowa Reforma 27 września 1913


"Ze sportu" -
Głos Narodu

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Match. W sobotą i niedzielę stanie do zawodów piłką nożną „Cracovia“ z wiedeńską drużyną „Simmering". W ubiegłym sezonie pobił „Simmering” wszystkich przeciwników, i którymi się potykał, z wyjątkiem „Rapidu”, a w sezonie jesiennym okazał dobitnie, że jest drużyną naprawdę pierwszoklasową, zdobywając pierwsze miejsce w turnieju o puchar. „Cracovia” w tym salonie jeszcze nie pobita, przygotowuje się pilnie do tych zawodów i chociaż jest prawie pewnem, że nie podoła takiemu przeciwnikowi, będzie się niezawodnie wszelkiemi siłami starała wyjść z walki a honorem. „Simmering” do Krakowa przyjeżdża w kompletnym składzie.
Źródło: Głos Narodu nr 222 z 27 września 1913


"Ze sportu" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Ze sportu

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Dwudniowa zawody Cracovii z wiedeńską drużyną Simmering budzą w kołach sportowych żywe zainteresowanie. O drużynie wiedeńskiej po jej zwycięstwie w turnieju o puhar pisał „Sportblatt“: „Zwycięzcą w turnieju o puhar S. K. Simmering pokazał publiczności grą, jaką obecnie we Wiedniu mało która drużyna zdolna się popisać. Ich prawy łącznik Swatosch II, wzbudzał podziw swymi błyzkawicznymi strzałami do bramki i doskonalą kombinacyą. Roscher jest podporą pomocy, a obrona Simmeringu jest jeszcze ciągła najlepszą we Wiedniu. W całości posiada Simmering drużynę, która wykazuje poszczególna części bardzo dobre, a żadnej słabej“. Zawody rozpoczną sią punktualnie o godz. 3'30 po poł. W niedzielą o godz. .2 popoł grają o mistrzostwo Sparta-Makkabi.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 27 września 1913


"„Cracovia“—„Simmering"" -
Nowiny

„Cracovia“—„Simmering"

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Wiedeńska drużyna „Simmering44 przybywa dzisiaj do Krakowa i dzisiaj i jutro w niedzielę rozegra match z „Cracovią”.
Źródło: Nowiny 28 września 1913


"Kronika" -
Czas

Kronika

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
… Match II. Cracovia contra Simmering z Wiednia g. 3 i pół.
Źródło: Czas 28 września 1913


Nowa Reforma

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Zawody piłką nożną („Cracovia“ contra „Simmering") na boisku „Cracovii” o godz. 3.30 po południu.
Źródło: Nowa Reforma 28 września 1913


Nowa Reforma

Czwarta (spóźniona) zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Dzisiejszy match zapowiada się niezwykle ciekawie, a wobec wskazanej praca barometr pięknej pogody sprowadzi niezawodnie tysiące widzów, którzy półtorej godziny przebędą w silnej sportowej emocji, rozgrzani grą pierwszoklasową, jaka zapowiada się i jaka niewątpliwie będzie. ...
Źródło: Nowa Reforma 29 września 1913


Opis meczu

Gazeta Poniedziałkowa

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej
W sobotę i w niedzielę odbyły się na boisku sportowem "Cracovii" zawody w piłkę nożną między "Cracovią" a wiedeńskim Klubem "Simmering". Zawody budziły dość żywe zainteresowanie, ze względu na to, że "Simmering" wybił się na czoło drużyn wiedeńskich.

(...)

Drugi dzień zawodów był bardziej zajmującym ze względu na tempo i poziom gry. Zwyciężył "Simmering" 1:0.

Sędziował w pierwszym dniu p. Jacheć, w drugim p. Rosenstock, który wśród części graczów budził niezadowolenie.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 39 z 29 września 1913


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
W sobotę i w niedzielę rozegrała Cracovia 2 matche footballowe z pierwszorzędną drużyną wiedeńską Simmering.

Simmering, znany już w Krakowie z zwycięstwa, odniesionego nad Cracovią przed dwoma laty, należy do pierwszych klubów wiedeńskich. W skład drużyny tego klubu wchodzi kilku znakomitych graczy jak bracia Swatosch, Roscher Kudin, który już niejednokrotnie zastępowali barwy swego miasta i państwa.

Cracovia wystąpiła w składzie osłabionym. Dwóch grało z rezerwy, nadto w pierwszym dniu, czterej najlepsi gracze, z powodu wypadków, stali się niezdolnymi do gry. Mimo to grali bez zarzutu. Nadzwyczaj dobry dzień miał bramkarz białoczerwonych, Sulima.

Oba matche wykazały niezwykle szybki skok naprzód u białoczerwonych. Pięknymi i celowymi trenningami nadto prowadzeni umiejętnem kierownictwem p. L., w niedługim czasie będą istotnie rywalami sportu wiedeńskiego.

Przebieg zawodów:

(...)

W drugim dniu "Cracovia" grała jeszcze w bardziej osłabionym składzie, niż dnia poprzedniego. Przez cały czas gry Cracovia trzyma się dzielnie, ogranicza się tylko do obrony; Simmering przeprowadza jeden atak po drugim, nie może uzyskać żadnego punktu, z powodu fenomenalnej gry bramkarza. Halftime 0:0.

Po pauzie przewaga Simmeringu nie daje się już tak odczuć, biało-czerwoni przeprowadzają ładne ataki, jednak bez skutku. Wogóle napad Cracovii szwankował w tym dniu, brak mu było tej jedności, która na poprzednich zawodach wzbudzała podziw widzów. W 28 m. uzyskuje Simmering jedynego swego goala z korneru. Dalsza gra toczona ze zmiennem szczęściem nie przyniosła zmiany w wyniku. Toteż drugi dzień zawodów, zakończył się zwycięstwem Wiedeńczyków 1:0.

Pierwsza porażka w tym sezonie, nie przynosi Cracovii żadnej ujmy, tembardziej, iż Cracovia grała w składzie bardzo osłabionym. Wyróżnili się z Simmeringu: Kudin, Swatosch II, Roscher i Lukesch; z Cracovii: Sulima, Dąbrowski, Ziemiański, Wieruski, Kowalski i Traub. Match w pierwszym dniu prowadził p. Jacheć dobrze, w drugim p. Rosenstock nadzwyczaj bacznie i poprawnie.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 225 z 30 września 1913


Nowiny
(relacja pierwsza)

Pierwsza relacja z meczu w dzienniku Nowiny
W sobotę i w niedzielę odbyły się na boisku sportowem "Cracovii" zawody w piłkę nożną między "Cracovią" a wiedeńskim Klubem "Simmering".

(...)

Drugi dzień zawodów był bardziej zajmującym ze względu na tempo i poziom gry. Zwyciężył "Simmering" 1:0.
Źródło: Nowiny nr 224 z 30 września 1913


Nowiny
(relacja druga)

Druga relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Przez dwa dni gościł w Krakowie "Simmering", pierwszoklasowa drużyna wiedeńska, która po ostatnich zwycięstwach nad "Wafem", "Wacem" i "Amatorami" stanęła w pierwszych rzędach tamtejszych drużyn. Wydawało się więc, że zwycięzcy w zawodach o "puchar jesienny", będą panami także w Krakowie i przez oba dni zwyciężą. Drużyna, jako zespół przedstawia się bardzo dobrze. Widać u nich technikę, szybkość w oryentacyi, lecz brak napadowi celowej kombinacyi. Napad idzie do ataku przebojem, siłą fizyczną. Wprawdzie tej siły fizycznej nie posuwają do brutalności, lecz skromne, mimowolne (!) uderzenie przeciwnika nogą w brzuch lub głowę zamiast w piłkę, szczególniej w chwilach krytycznych, ubezwładnia go, przez co zyskują na przewadze liczebnej, sami nie ponosząc uszczerbku.

(...)

Dzień drugi nie przyniósł nic nadzwyczajnego. Gra była blada, bez tempa. Prócz kilku bezskutecznych ataków obu stron, gra toczyła się w środku boiska ociężale. Ani jedna, ani druga strona nie mogła zdobyć bramki; choć więcej atakowaną była bramka biało-czerwonych, jedynie dzięki dobrej grze bramkarza Sulimy Cracovia nie poniosła dotkliwej porażki. Dopiero po pauzie robią czerwoni w 10 m. jedyną bramkę z korneru. Napad "Cracovii" z powodu zmiany graczy, jako też środkowego pomocnika, nie mógł skutecznie przejść do ofenzywy. Na 10 m. przed końcem gry sędzia zmuszony był wykluczyć z gry p. Kowalskiego i bramkarza gości. Ostatecznie "Cracovia" przegrała w stosunku 1:0. Sędziował p. Rosenstock starszy. Publiczności zebrało się około 1.200 osób. Stosunek kornerów 11:2 na korzyść gości.

"Cracovia", szczególniej w pierwszym dniu zawodów wykazała znaczny postęp. Kombinacyą napad górował stanowczo nad gośćmi. Drużyna powinna jednak nie zmieniać składu napadu zbyt często.

Z "Cracovii" wyróżnili się w grze pp.: Synowiec, Sulima, Dąbrowski. Z gości Ruscher, Neuhauser, Kudin.
r.
Źródło: Nowiny nr 225 z 1 października 1913


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu cz.2
Dwudniowe zawody „Craoovii“ z wiedeńskim klubem „Simmering" dały sposobność do lepszej oceny naszej druty ny. Mogła bowiem w tych sawodacb i po części nawet wy kasata pewne dodatnie cechy, które w dotychczasowych matchach trudno było skonstatować. — Bardzo dobrym np. okazał się bramkarz biało- czerwonych, który dotąd jeszcze zaufania nie budził, a wczorajszym swym występem zyskał ogólny aplauz I pochwały- Tak samo o wiele lepiej spisywał się lewy skrzydłowy p. Borowski.

Pierwszy dzień zawodów nie pozwalał na dokładniejsze poznanie wiedeńskiej drużyny, gdyż goście zmęczeni podróż? nie mogli rozwinąć w pełni swych sil i zdolności i dlatego też wynik walki pierwszego dnia zrównoważył obie partye. W niedzielnym zaś ma tchu czerwoni o wiele pewniej i skuteczniej trzymali się na boisku i często swemi atakami i celności? strzałów niepokoili bramkarza krakowskiego. W pierwszej jednak połowie ataki pozostawały bez skutku, gdyż goście mieli przeciw sobie silny wiatr, który paraliżował ruchy ataku, nadając często piłce wprost nieobliczalne .fałsze*. Dopiero w 10 minut po zmianie terenu uzyskali wiedeńczycy zasłużonego goala.

W pierwszym dniu zawodów sędziował p. Jacheć, w drugim p. Rosenstock.
Źródło: Głos Narodu nr 224 z 30 września 1913


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 40 z 4 października 1913


Mecze sezonu 1913

Sparta Kraków (1912) 1913-03-16 Cracovia - Sparta Kraków 6:2  Makkabi Kraków 1913-03-23 Cracovia - Makkabi Kraków 8:0  Polonia Kraków (1911) 1913-03-24 Cracovia - Polonia Kraków 4:0  VfB Breslau 1913-03-30 Cracovia - VfB Breslau 3:2  Katowice 1913-04-06 Cracovia - Katowice 3:0  Mittweidaer BC 1913-04-12 Cracovia - Mittweidaer BC 3:2  Mittweidaer BC 1913-04-13 Cracovia - Mittweidaer BC 5:0  BBSV Bielsko 1913-04-20 BBSV Bielsko - Cracovia 0:1  BBSV Bielsko 1913-04-27 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Pogoń Lwów 1913-05-01 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Kassai AC 1913-05-04 Cracovia - Kassai AC 2:0  Wisła Kraków 1913-05-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Hertha Wiedeń 1913-05-11 Cracovia - Hertha Wiedeń 2:3  Hertha Wiedeń 1913-05-12 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:2  Eintracht Lipsk 1913-05-17 Cracovia - Eintracht Lipsk 1:1  Eintracht Lipsk 1913-05-18 Cracovia - Eintracht Lipsk 2:3  DSV Opawa 1913-05-22 Cracovia - DSV Opawa 5:1  Tarnovia Tarnów 1913-06-01 Cracovia - Pogoń Tarnów 2:1  Pogoń Lwów 1913-06-08 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Polonia Kraków (1911) 1913-06-22 Cracovia - Polonia Kraków 3:0  Sparta Kraków (1912) 1913-06-29 Cracovia - Sparta Kraków 3:0  VfB Dresden 1913-09-07 Cracovia - VfB Dresden 3:0  VfB Dresden 1913-09-08 Cracovia - VfB Dresden 2:1  BBSV Bielsko 1913-09-14 Cracovia - BBSV Bielsko 3:0  Pogoń Lwów 1913-09-21 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Simmeringer Wiedeń 1913-09-27 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2  Simmeringer Wiedeń 1913-09-28 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 0:1  Pogoń Lwów 1913-10-05 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1913-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 1:4  Rapid Wiedeń 1913-10-25 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:3  Rapid Wiedeń 1913-10-26 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Wisła Kraków 1913-11-09 Wisła Kraków - Cracovia 0:5  Admira Wiedeń 1913-11-15 Admira Wiedeń - Cracovia 2:0  Rapid Wiedeń 1913-11-16 Rapid Wiedeń - Cracovia 4:1  Kluby Klasy II 1913-11-23 Cracovia - kluby Klasy II 5:0