Wynik
Wynik 6:0 zamieszcza Głos Narodu, rezultat 5:0 IKC i Nowiny. Ten drugi rezultat wraz listą strzelców pięciu bramek podaje kronika klubowa.
Skład zespołu Cracovii
Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.
Zapowiedź meczu
Illustriertes Österreichisches Sportblatt
Zapowiedź meczu w wiedeńskim tygodniku
Illustriertes Österreichisches Sportblatt (w innym terminie)
Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt 22 marca 1913
Nowiny
Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku
Nowiny
…
Najbliższe zawody „Cracovii“: z „Mittweidaer B. C.“ dn. 12 i 13 kwietnia, w Bielsku z tamtejszą drużyną d. 20 kwietnia, z Bielskiem w Krakowie d. 27 kwietnia i d. 1 maja z „Pogonią" we Lwowie.
Źródło: Nowiny 1 kwietnia 1913
Nowiny
Druga zapowiedź meczu w dzienniku
Nowiny
…
Dnia 12 i 13 b. m. gra „Cracovia“ z „Mittweidaer B. C.“.
Źródło: Nowiny 8 kwietnia 1913
"- „Cracovia”" -
Czas
- „Cracovia”
Zapowiedź meczu w dzienniku
Czas
Walne zgromadzenie K.S. Cracovia odbędzie się 26 b.m. o g.5 popoł. w loklau klubu . Zapowiedziane na najbliższą niedzielę zawody „Cracovii” z „Mittweider Ballspiel Clubem” budzą żywe zainteresowanie. Drużyna ta składa się z uczniów tamtejszej techniki a w skład jej wchodzą gracze reprezentujący swojem pochodzeniem różne części świata. Bramkarz np. pochodzi z Ecquadoru, prawy pomocnik z Afryki; inni są przeważnie z Szwecji i Hollandyi, gdzie sport piłki nożnej stoi wysoko. Bilety po cenach dotychczasowych są już do nabycia.
Źródło: Czas 12 kwietnia 1913
"Ze sportu." -
Głos Narodu
Ze sportu.
Zapowiedź meczu w dzienniku
Głos Narodu
Walne zgromadzenie K. S „Cracovia“ od będzie się 26 bm. o godz. 5 popoł. w lokalu klubu.
Zapowiedziano na najbliższą niedzielę zawody „Cracovii" z „Mittweider Ballspiel Clubem“ zapowiadają się dobrze. Bilety po cenach dotychczasowych już są do nabycia.
Źródło: Głos Narodu 12 kwietnia 1913
"Zawody pitką nożną." -
Nowiny
Zawody pitką nożną.
Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku
Nowiny
Zapowiedziane na niedzielą zawody „Cracovii“ z „Mittweidaer B. C.“ budzą wielkie zainteresowanie. Drużyna „Mittweidaer" składa się z uczniów techniki, a w skład jej wchodzą gracze, reprezentujący swojem pochodzeniem inne części świata — i tak bramkarz pochodzi z Equadoru — prawy pomocnik z Afryki (ma być podobno murzynem), inni pochodzą ze Szwecyi, Holandyi — gdzie piłka stoi bardzo wysoko. Bilety po cenach dotychczasowych.
Źródło: Nowiny 13 kwietnia 1913
Opis meczu
Nowiny
Relacja z meczu w dzienniku
Nowiny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku
Nowiny cz.2
Zawody piłką nożną. „Cracovia” – „Mittweida’er C”. (Sobota 3:2, Niedziela 5:0).
Ostatnie dwudniowe zawody piłką nożną wypadły nieszczególnie. (...)
W drugim dniu obie drużyny spotkały się z niebezpiecznym wrogiem, który uniemożliwił prawidłowe zawody: z fatalną pogodą. Od rana padał gęsty śnieg, a po południu rozszalała zadymka. Nie powstrzymało to ani graczy, ani zapalonych miłośników sportu, od wzięcia udziału w zawodach, które rzeczywiście odbyły się (z 20 minutowem opóźnieniem). Publiczności zebrało się 350 osób. Boisko zasłane śniegiem sięgającym po kostki, przedstawiało niezwykle oryginalny widok. Wśród śnieżnej zamieci uwijali się żywo gracze za piłką, ale fatalne warunki nie pozwoliły na rozwinięcie prawidłowej gry. Widzowie bawili się jednak wybornie rozgrywającymi się przed ich oczyma komicznymi epizodami. Goście przedstawili się jako drużyna drugorzędna. Grali chaotycznie, bez kombinacyi. Jedynie bramkarz, lewy obrońca i prawy łącznik napadu usiłowali ratować drużynę przed klęską.
Wynik 5:0 był nawet dla zwolenników „Cracovii”, sądząc po dniu pierwszym, niespodzianką. „Cracovia” mimo silnego śniegu i pomimo zmienionego układu (grało 4 z rezerwy) utrzymała się na wysokości swego zadania. Naogół „Cracovia” utrzymała grę do końca, podczas gdy goście wykazali zniechęcenie i zmęczenie. Szczególniej wymienić należy pomoc „Cracovii”, która okazała dużą sprężystość i oryentacyę.
Źródło: Nowiny nr 86 z 15 kwietnia 1913
Głos Narodu
Relacja z meczu w dzienniku
Głos Narodu
"Cracovia" potykała się w sobotę i w niedzielę z klubem studenckim "Mittweidą", którego skład był prawdziwie międzynarodowy. - Między innymi należeli do drużyny tej: 2 Hiszpanie z Północnej Ameryki, 1 Duńczyk, 1 Norweg, 1 Luksemburczyk, a nawet jeden murzyn z Anglii w Afryce południowej. Jednakże ta międzynarodowość klubu nie podniosła jego wartości sportowej, okazał się on słabszym współzawodnikiem dla "Cracovii". Zresztą w niedzielę tor był pokryty do tego stopnia śniegiem, że prawdziwej wartości gry obu drużyn niepodobna było ocenić. W pierwszym dniu "Cracovia", z której grała część rezerwy, lekceważyła przeciwnika i z tego powodu rezultat był tylko 3:2. W niedzielę przy lepszym składzie wyższa technika "Cracovii" zadokumentowała się znacznie dobitniej.
Źródło: Głos Narodu nr 87 z 16 kwietnia 1913
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Relacja z meczu w
Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W sobotę i niedzielę rozegrała "Cracovia" match footbalowy z "Mitweidaer Balspielclub". Klub ten składający się z studentów szkoły technicznej, nie okazał się zbyt groźnym przeciwnikiem dla naszej drużyny, mimo, że w oba dni grała w słabszym składzie niż zwykle.
Przebieg zawodów następujący:
(...)
W niedzielę wystąpiła "Cracovia" w silniejszym składzie, to też przewaga jej, widoczna była od początku gry. Mimo bardzo dobrej obrony gości, strzeliła "Cracovia" 5 bramek, a to 3 przed a 2 po pauzie.
Sędziował p. Jacheć bardzo dobrze.
Na zmiankę zasługują z gości: Obydwa backi, środkowy pomocnik, nadto zwracał na siebie uwagę widzów Pimental, murzyn, nie z powodu pięknej gry, lecz... barwnej skóry.
Z "Cracovii": Owsionka, Kałuża, Luska, Dąbrowski, i Synowiec.
W. S.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 17 kwietnia 1913