Skład zespołu Cracovii
Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.
Zapowiedź meczu
"Ze sportu." -
Nowa Reforma
Ze sportu.
Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku
Nowa Reforma
W niedzielę dola 16 bm. odbędą się pierwszo w tym sezonie zawody piłką nożną między „Cracovią“ i „Spartą”. Zawody te wzbudzą zaciekawienie, tak z powodu pewnych zmian w składzie drużyny „Cracovii“, jak niemniej dlatego, te „Sparta”, która powstała z połączenia się drużyny .Akademickiego Związku sportowego” z "Alfą”, nie była w sezonie jesiennym poważnym przeciwnikiem dla biało-czerwonych, obecnie jednak, pozyskawszy kilki wybitnych, dotąd w Krakowie nieznanych graczy, wyrosnąć miała na niebezpiecznego współzawodnika.
Początek zawodów, które rozegrają się na boisku „Cracovii“, naznaczono na godz. 3-cią. Bilety po znacznie zniżonej cenie są de nabycia w handlach pp. Drobnera i Weissmanna, a nadto w dniu zawodów w kasie przy boisku „Cracovii“ od godz, 2-ej. Członkowie „Cracovii” mogą nabywać karty wstępu przy kosie przed zawodami.
Źródło: Nowa Reforma 14 marca 1913
"Ze sportu." -
Głos Narodu
Ze sportu.
Zapowiedź meczu w dzienniku
Głos Narodu
Match. W niedzielę 16 bm odbędą się piór wazę, w tym sezonie zawody piłką nożną między „Cracovią“ a „Spartą”.
Początek zawodów, które rozegrają się na boiska „Cracovii“, naznaczono na godzinę 3. Bilety po znacznie zniżonej cenie są do nabycia w handlach pp. Drobnera i Weissmanna, a nadto w dnia zawodów w kasie przy boisku „Cracovii” od godziny 2. Członkowie „Cracovii” mogą nabywać karty wstępu przy kasie przed zawodami.
Źródło: Głos Narodu 15 marca 1913
"Kronika." -
Nowa Reforma
Kronika.
Druga zapowiedź meczu w dzienniku
Nowa Reforma
…
Zawody piłką nożną między „Cracovią” a „Spartą” na boisku „Cracovii“ o godzinie 3 po południu.
…
Źródło: Nowa Reforma 16 marca 1913
Nowiny
Zapowiedź meczu w dzienniku
Nowiny
Pierwszy match odbędzie się w niedzielę 16 bm. na boisku „Cracovii“ o godz. 3 popol. między „Cracovią”, a „Spartą”.
Źródło: Nowiny 16 marca 1913
"Ze sportu." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Ze sportu.
Zapowiedź meczu w
Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W niedzielę, dnia 16 bm. odbędą się pierwsze w tym sezonie zawody piłką nożną między Cracovią a Spartą. Zawody te budzą znaczne zaciekawienie tak z powodu pewnych zmian w składzie drużyny Cracovii, jak nie mniej dlatego, że Sparta, która powstała z połączenia drużyny Akademickiego Związku Sport. z Alfą, nie była w sezonie jesiennym poważnym przeciwnikiem dla biało-czerwonych, obecnie jednak pozyskawszy kilku wybitnych, dotąd w Krakowie nieznanych graczy, wyrosnąć miała na niebezpiecznego współzawodnika.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 16 marca 1913
Opis meczu
Gazeta Poniedziałkowa
Relacja z meczu w
Gazecie Poniedziałkowej cz.1
Relacja z meczu w
Gazecie Poniedziałkowej cz.2
Pod dobrą wróżbą rozpoczął się wczoraj krakowski sezon wiosenny piłki nożnej. Pogoda była miła i pewna, publiczność zebrała się licznie. Trudno było nawet przypuszczać, że zaraz pierwsze w tym roku zawody zgromadzą tak znaczną ilość widzów.
Przebieg ich zresztą nie był tak bardzo emocyonujący. Nowoutworzona "Sparta", złożona z odłamków paru dawnych drużyn, nie była dla "Cracovii" przeciwnikiem zbyt groźnym. Biało-czerwoni górowali nad nią i techniką gry poszczególnych graczy, i zgraniem się oraz trainingiem. Wynik był łatwy do przewidzenia. Z początku nawet, kiedy "Spartańczycy" w krótkim stosunkowo przeciągu czasu dostali 3 goale, zdawało się, że ich przegrana będzie niebywale sromotną. Poprawili sobie jednak sytuację przed pauzą, zdobywszy jedną bramkę - tak, że pierwsza połowa była 4:1. Po pauzie "Cracovia" jakoś zmiękła, tak, że kiedy "Sparta" strzeliła jedną bramkę, zwolennicy biało-czerwonych wśród publiczności zaczęli już objawiać oznaki zatrwożenia. Ale jeszcze dwa goale, zdobyte przez "Cracovię" uchyliły obawę, a i dla "Sparty" jako w całości bardzo niewyszkolonej drużyny, ostateczny wynik 2:6 jest jeszcze dość "honorowem" wyjściem. Sędzia działał przytomnie, energicznie i objektywnie.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 11 z 17 marca 1913
Czas
Relacja z meczu w dzienniku
Czas
Sezon wiosenny ćwiczeń sportowych otwarły wczoraj zapasy "Cracovii" i "Sparty". Publiczność, zebrana licznie, przyglądała się z zajęciem drużynom, rozgrywającym match piłki możnej. Ostateczny wynik był korzystny dla Cracovii w stosunku 6 do 2.
Źródło: Czas nr 127 z 17 marca 1913
Nowa Reforma
Relacja z meczu w dzienniku
Nowa Reforma
Match footballowy. Zapasami z nowoutworzoną krakowską „Spartą” otwarła wczoraj [„Cracovia”] wiosenny sezon piłki nożnej. Otwarcie to pod względem warunków atmosferycznych udało się. Było słonecznie, ciepło, więc publiczność zebrała się nadspodziewanie licznie. Co do gry samej, to pierwsze te w tym roku zawody nie były fascynujące. „Sparta”, jak zresztą wszystkie prawie krakowskie drużyny, przedstawia tylko dobry materyał na graczy footballowych; do tego, aby tworzyła całość, działającą sprawnie, brak jej trainingu i zgrania. Nic też dziwnego, że przegrała; dość dobrze dla niej, że wyszła w tej przegranej stosunkowo z honorem, bo tylko 2:6. Biało-czerwoni także nie byli w nadzwyczajnej formie i o ile w pierwszej połowie mocno przycisnęli „Spartańczyków”, o tyle po pauzie znacznie osłabli. Zresztą wogóle wrażenie gry było przyjemne, gdyż toczyła się ona bez zawziętości, a sędzia przytomnie przestrzegał prawidłowości.
Źródło: Nowa Reforma nr 127 z 17 marca 1913
Naprzód
Relacja z meczu w dzienniku
Naprzód
Sezon gry w piłkę nożną rozpoczęła wczoraj "Cracovia" matchem z nowo utworzoną "Spartą", którą zwyciężyła w stosunku 6:2.
Źródło: Naprzód nr 64 z 18 marca 1913
Głos Narodu
Relacja z meczu w dzienniku
Głos Narodu
Match footballowy, rozegrany wczoraj między "Spartą" a "Cracovią" zakończył się zwycięstwem tej drugiej w stosunku 6:2.
Źródło: Głos Narodu nr 63 z 18 marca 1913
"Otwarcie sezonu sportowego w Krakowie." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Otwarcie sezonu sportowego w Krakowie.
Relacja z meczu w
Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Pierwszorzędny klub sportowy "Cracovia" otworzył w dniu wczorajszym sezon wiosenny matchem footballowym między "Cracovią" a "Spartą". Pogoda iście wiosenna, zgromadziła na boisku sportowem liczną publiczność, która z zainteresowaniem śledziła przebieg zawodów. Nowoutworzona "Sparta" okazała się niezbyt groźnym przeciwnikiem dla wyszkolonej okrytej sławą pierwszorzędnej drużyny krakowskiej "Cracovii", toteż wynik był z góry do przewidzenia. Mimo to match obfitował w wiele emocyonujących momentów, które wskazywały na duży zasób techniki i pięknej kombinacyi "Cracovii". W drugiej połowie gry, młodociana "Sparta" zrehabilitowała się niejako w oczach widzów, pakując z brawurą piłkę w siatkę "Cracovii". Wynik ataku 6:2, na korzyść biało-czerwonych (Cracovia) - utwierdził stanowczą przewagę mistrzowskiej drużyny.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 64 z 18 marca 1913
Nowiny
Relacja z meczu w dzienniku
Nowiny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku
Nowiny cz.2
Pierwsze zawody piłką nożną.
„Cracovia” – „Sparta” (6:2).
Sezon zawodów piłką nożną rozpoczęła w niedzielę KS. „Cracovia” przy sprzyjającej pogodzie, dzień bowiem od samego rana był słoneczny. Do pier[w]szych zawodów ztanęła „Cracovia” i drużyna „Sparty” Klubu nowozawiązanego z Akad. Związku S. i klubu „Alfa” (dębnickiego) w następującym składzie:
„Cracovia”: Gucio (pseud.), Stefek, Liber, Traub II., Owsionka, Synowiak, Staszek, Dąbrowski, Kowalski, Dobrzański, Boroński.
„Sparta”: Grossmann, Borkowski, Turowicz, Wanicki, Stolarski, Roman, Kellner, Blondyn, Schneider, Romański, Mikado.
Match zapowiadał się interesująco dla miłóśników footballu, ponieważ drużyny w tym składzie nie spotykały się. Gra rozpoczęła się niepewnie, gracze w kilku rzutach zaznajamiali się z piłką, próbując swoich mięśni po zimowym wypoczynku – w kilka jednak minut „Cracovia” przeszła do ataku śmiało i pewnie. „Sparta” broniła się dzielnie, ale grze brakło zespołu, graczom zaprawy (treningu) – to też do pauzy uległa w stosunku 4:1.
Po pauzie „Sparta” rozpoczęła energiczny atak, gracze strzelali raz poraz do bramki przeciwnika, ale graczom brakło sprawności i pewności rzutów – zdobyła więć tylko jeszcze jedną bramkę, ale zato śmiałą i zdecydowaną obroną udaremniła przeciwnikowi kilka pięknie skombinowanych i celnych strzałów – nie mogła tylko obronić dwóch punktów.
Wynik 6:2 był jednak niespodzianką. Od samego początku bowiem „Cracovia” górowała nad „Spartą” przewagą fizyczną, kombinacyą i oryentacyą, wykazując duże zgranie drużyny. Spodziewano się więc znaczniejszej przegranej „Sparty”, co jednak udaremniła rzutka i pewna obrona a także i przytomność bramkarza. Drużyna posiada graczy zwinnych, w pewnych momentach (tylko nie krytycznych) oryentujących się szybko – przez co nadawali tempo grze, ale całości brak zgrania i wyćwiczenia. Kiedy trening usunie te braki „Sparta” stanie się niebezpiecznym przeciwnikiem.
Match niedzielny był właściwie tylko większym treningiem i z tego punktu należy go oceniać.
Źródło: Nowiny nr 65 z 19 marca 1913
Illustriertes Österreichisches Sportblatt
Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku
Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.1
Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku
Illustriertes Österreichisches Sportblatt cz.2
16-go tego miesiąca zainaugurowała Cracovia sezon wiosenny meczem z nowopowstałym krakowskim klubem Sparta. Przebieg gry był następujący: Natychmiast od początku, już od pierwszej minuty, podejmuje Cracovia atak na przeciwną bramkę i osiąga zaraz pierwszego gola z kombinacji Dobrzański – Kowalski. Ten sukces dodaje odwagi graczom Cracovii, którzy pracują z dużym zapałem. Gracze Sparty ograniczają się tylko do obrony, wszyscy gracze koncentrują się przed bramką, jednak w piętnastej minucie przebija się Kowalski i piłka ponownie ląduje w siatce. Dopiero teraz zaczynają także gracze Sparty energiczniej atakować, jednak ataki te rozbijają się na bardzo dobrze grającej obronie. W ogóle widać dużą przewagę Cracovii, która teraz przy dwubramkowym prowadzeniu gra trochę wolniej. W 18 min. udaje się skutecznemu środkowemu napastnikowi jeszcze raz trafić, jednak gracze Sparty nie pozostawiają tego sukcesu bez odpowiedzi, przeprowadzają gwałtowny atak na bramkę przeciwnika i osiągają z bardzo pięknego przeboju pierwszą bramkę. Jeszcze przed przerwą udaje się Cracovii uzyskać czwarte trafienie przez Dobrzańskiego.
Po przerwie Cracovia gra z mniejszym animuszem, tak że w 15 min. udaje się graczom Sparty uskutecznić drugiego i równocześnie ostatniego gola. Następują teraz bardzo częste wizyty pod przeciwną bramką, które jednak przebiegają bez skutku. Dopiero później zaczyna Cracovia trochę energiczniej atakować i osiąga przez lewego i prawego skrzydłowego dwa trafienia. Gra układała się interesująco, a na podstawie tego rezultatu możemy wróżyć młodemu klubowi piękną przyszłość.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 12 z 22 marca 1913