1912-05-05 Cracovia - Germania Wrocław 5:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 5 maja 1912, 16:30

Cracovia - Germania Wrocław

5
:
0



Herb_Germania Wrocław


Skład:
Rogalski
Traub I
Pollak
Traub II
Singer
Synowiec
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Luska
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Daubeck z Wiednia

bramki Bramki
Singer
Poznański
Kałuża x2
Luska
Skład:
Jelitto
Steining
Gierschner
Stephan
Remana
Heinzelmann
Nitsche
Gamille
Süsmann
Kasperczyk
Neumnann



Program meczowy

Uwaga

Skład Germania Wrocław na podstawie programu meczowego

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Ze sportu." -
Czas

Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
K.S. Cracovia rozegra 5 maja zawody z „Germanią”, mistrzowską drużyną Wrocławia. W jesiennym sezonie drużyna reprezentatywna wrocławska w nierozstrzygniętem spotkaniu a „Cracovią” 1:1 dała korzystne wyobrażenie o poziomie sportowym tamtejszych klubów. Bilety członkowskie nabywać można codziennie w kasie parku gier, począwszy od wtorku do niedzieli, do godz. 11 rano. — Biuro klubu od dnia 2 maja przeniesione zostaje również do budynku prowizorycznego w par- ku gier, którego adres dla listów brzmi: „Zwierzyniec Park Cracovii” lub „Kraków X Park Cracovii”. We środę popołudniu rozegra „Akademicki Związek Sportowy” zawody z „Robotniczym Klubem Sportowym. Będzie to gra konkurencyjna o uzyskanie I klasy, rozpisana przez Związek Polski Piłki Nożnej.
Źródło: Czas 30 kwietnia 1912


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
K. S. Cracovia rozegra 5 maja zawody z „Germanią”, mistrzowską drużyną Wrocławia. W jesiennym sezonie drużyna reprezentatywna wrocławska w nierostrzygniętem spotkaniu z Cracovią, 1:1, dala korzystne wyobrażenie o poziomie tamtejszych klubów. Bilety nabywać można w kastę parkowej począwszy od wtorku aż do niedzieli, sprzedaż w niedzielę trwa do godz. 11 rano. Biuro klubu od 2 maja przeniesione zostaje również do budynku kasowego w Parku Gier, które¬go adres dla listów brzmi: „Zwierzyniec Park Cracovii" lub „Kraków X Park Cracovii”.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 2 maja 1912


"Ze sportu." -
Naprzód

Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
K S Cracovia rozgrywa 5 maja zawody z Germanią, mistrzowską drużyną Wrocławia. W jesiennym sezonie drużyna reprezentatywna wrocławaka w nierozstrzygniątem spotkaniu z Cracovią 1:1 dala korzystne wyobrażenie o poziomie sportowym tamtejszych kłębów. Bilety członkowskie nabywać można codziennie w kasie parkowej począwszy od wtorku do niedzieli, sprzedaż w niedzielą trwa do godziny 11 rano. Biuro klubu od 2 maja przeniesione zostaje również do budynku kasowego w Parku gier, którego adres dla listów brzmi: Zwierzyniec Park „Cracovii“ lub „Kraków, X. Park Cracovii“.
Źródło: Naprzód 3 maja 1912


"Ze sportu." -
Głos Narodu

Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu cz.1
Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu cz.2
K S Cracovia rozgrywa 5 maja zawody z Ger¬manią, mistrzowską drużyną Wrocławia. W jesiennym sezonie drużyna reprezentatywna wrocławska w nierozstrzygniątem spotkaniu z Cracovią 1:1 dala korzystne wyobrażenie o poziomie sportowym tamtejszych kłębów. Bilety członkowskie nabywać można codziennie w kasie parkowej począwszy od wtorku do niedzieli, sprzedaż w niedzielą trwa do godziny 11 rano. Biuro klubu od 2 maja przeniesione zostaje również do budynku kasowego w Parku gier, którego adres dla listów brzmi: Zwierzyniec Park „Cracovii“ lub „Kraków, X. Park Cracovii“.
Źródło: Głos Narodu nr 100 z 3 maja 1912


"Ze sportu." -
Nowiny

Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Związek Polski Piłki Nożnej zorganizował aa wody kwalifikacyjne o I klasę między drużynami krakowskiemi: „Wisłą", „Akademickim Związkiem Sportowym" i „Robotniczym Klubem Sportowym", a Iwowskiemi: „Pogonią” i „Czarnymi". Każdy z konkurentów rozegrać musi z innymi po jednym matchu, przyczem wygrana liczy się 2 punkty, nierozegrana I. Trzy kluby o największej ilości punktów otrzymają I. klasę. Na pierwszy ogień poszedł już „A. Z. S “, uzyskując w matchu z „Pogonią" 1 punkt. we środę rozegrał ten sam klub match z „R. K. S.”, a w niedzielę ó5 maja nastąpi spotkanie „Wisły” z „Pogonią", będące decydującym dla obu drużyn. „K. S. Cracovia” rozegra 5 maja zawody z „Germanią", mistrzowską drużyną Wrocławia. W jesiennym sezonie drożyna reprezentatywna wrocławska w nierozstrzygniętem spotkania z „Cracovią" (1:1) dała korzystne wyobrażenie o poziomie tamtejszych klubów.
Źródło: Nowiny 4 maja 1912


"Piłka nożna" -
Czas

Piłka nożna

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
K. S. „Cracovia" rozegra jutro w niedzielę o g. wpół do 5 pop. zawody z „Germanią" wrocławską. Drużyna ta uzyskała pierwsze miejsce w zawodach o mistrzostwo Wrocławia, rozgrywanych między dziewięcioma pierwszoklasowymi klubami z szesnastu gier wygrała dotychczas „Germania” dziesięć i jest na pierwszem miejscu liczbą 23 punktów przed Breslauer S. C. Sędzią będzie znany jut w Krakowie p. Daubek z Wiednia.
Źródło: Czas 4 maja 1912


Nowa Reforma

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
K. S. „Cracovia“ rozegra jutro, w niedzielę, o godz. 4 1/2, po poł. zawody z „Germanią” wrocławską. Drożyna ta uzyskała pierwsze miejsce w zawodach o mistrzostwo, rozgrywanych między dziewięcioma drużynami pierwszoklasowemi Wrocławia, wygrywając dziesięć gier z szesnastu odbytych i prowadzi liczbę 23 punktów przed „Breslauer S. C.“ Sędzią będzie znany już w Krakowie p. Meissl, który zaszczytny ten obowiązek sportowy spełnia w najważniejszych spotkaniach wiedeńskich i wogóle kontynentalnych, a ostatnio prowadził match Węgry-Niemcy w Budapeszcie.
Źródło: Nowa Reforma 4 maja 1912


"Ze sportu." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Ze sportu.

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
. Robotnicy Klub Sportowy rozegra 6 bm. w parku gier „Cracovia" zawody piłką nożną z L K. S. „Pogoń'* ze Lwowa.

Z dniem 5 bm. rozpoczyna T. S. „Wisła" matchem. footballowym z lwowską „Pogonią" sezon wiosenny.

K. S. Cracovia rozegra jutro w niedzielę o godz. w pół do 5-tej popołudniu zawody z „Germanią" wrocławską. Sędzią będzie znany już w Krakowie p. Meissl.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 5 maja 1912


Nowiny

Druga zapowiedź meczu w Nowiny
… K. S. Cracovia rozegra jutro w niedzielę o g. wpół do 5-tej pop. zawody z „Germanią wrocławską”. Drużyna ta uzyskała pierwsze miejsce w zawodach o mistrzostwo Wrocławia, rozgrywanych między dziewięcioma pierwszoklasowymi klubami. Z szesnastu gier wygrała „Germania" 10 i prowadzi liczbę 23 punktów przed „Breslauer S. C.”. Sędzią będzie znany już w Krakowie p. Meissl. który zaszczytny ten obowiązek sportowy spełniał w najważniejszych spotkaniach wiedeńskich i wogóle kontynentalnych a ostatnio prowadził match Węgry Niemcy w Budapeszcie.
Źródło: Nowiny 5 maja 1912


"Ze sportu." -
Naprzód

Ze sportu.

Druga zapowiedź meczu w Naprzód
K. S. „Cracovia” rozegra jutro w niedzielę o godz. 4 1/2 po południu zawody z Germanią wrocławską. Drużyna ta uzyskała pierwsze miejsce w zawodach o mistrzostwo Wrocławia, rot grywanych między dziewięcioma pierwszokląsowymi klubami Z szesnastu gier wygrała Germania 10 i prowadzi przed Brealauer S. C. liczbą 23 punktów. Sędzią będzie znany jut w Krakowie p. Meissl, który zaszczytny ten obowiązek aportowy spełnia w najważniejszych spotkaniach wiedeńskich i wogóle kontynentalnych, a ostatnio prowadził match Węgry Niemcy w Budapeszcie. Robotniczy klub aportowy rozegra w poniedziałek 6 maja w parku gier „Cracovii” zawody piłką nożną z lwowskim klubem sportowym „Pogoń”. Zawody te budzą wielkie zainteresowanie, tembardziej, że po rozegraniu „Pogoni” z „Wisłą” w dniu 5 maja będzie można wiedzieć, który z tych klubów wejdzie do I klasy. Bilety wcześniej nabywać można po cenach zniżonych w mleczarni Warszawskiej przy ul. Straszewskiego, naprzeciw Wszechnicy Jagiellońskiej.
Źródło: Naprzód 5 maja 1912


Czas

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Czas

Match „Cracovii“ z „Germanią” z Wrocławia w parku „Cracovii“.

Źródło: Czas 5 maja 1912


"Kronika" -
Nowa Reforma

Kronika

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma

Match K. S. „Cracovii“ z „Germanią" z Wrocławia o godz. 4 30 po południu na boisku „Cracovii“.

Źródło: Nowa Reforma 5 maja 1912


Głos Narodu

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
K. S „Cracovia“ rozegra jutro, tj. w niedzielę o godz. 4:30 popoł. zawody a Germanią wrocławską. Drużyna ta uzyskała pierwsze miejsce w zawodach o mistrzostwo Wrocławia. Sędzią będzie znany już w Krakowie p. Meissl, który ten obowiązek sportowy spełnia w najważniejszych spotkaniach wiedeńskich i wogóle kontynentalnych, a ostatnio prowadził matche Węgry—Niemcy w Budapeszcie.
Źródło: Głos Narodu nr 102 z 5 maja 1912



Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Piłka nożna zyskuje w Krakowie coraz liczniejszych zwolenników, nietylko młodzieży grającej, ale i widzów. Wczoraj odbyły się dwa publiczne matche równocześnie, oba z powodzeniem. „Cracovia” grała przy bardzo licznym udziale wytwornej publiczności w swoim parku gier z wrocławską „Germanią”, uzyskując zwycięstwo 5 : 0. Grę prowadził świetnie p. Daubech z Wiednia, zyskując uznanie publiczności i obu drużyn; cała gra była z obu stron nadzwyczaj poprawną, spokojną a zajmującą. „Germania” okazała się przeciwnikiem, rozporządzającym dobrymi graczami i również dobrą kombinacyą. Z drużyny „Cracovii”, która grała również bardzo dobrze, podnieść należy grę p. Poznańskiego; wybitny ten gracz, który wyjeżdża na studya za granicę, postanowił wczoraj przezwyciężyć swój brak formy w obecnym sezonie, aby w ostatniej grze przypomnieć publiczności dawne rezultaty.

Równocześnie na boisku pezlotowem odbył się match kwalifikacyjny „Pogoni lwowskiej” z „Wisłą”, który zakończył się porażką Lwowa w stosunku 1 : 0. Rezultat ten przynosi „Wiśle” w obliczeniu klasyfikacyjnem 2 punkty.

Dziś popołudniu wparku gier „Cracovii” match klasyfikacyjny „Pogoni” z robotniczym Klubem Sportowym. We środę zawody „Cracovii” z Akademickim Związkiem Sportowym.
Źródło: Czas nr 206 z 6 maja 1912


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Inny „ton” zawodów panował na boisku sportowem „Cracovii”. Widzieć tu można było większą „szkołę”, doskonalszą technikę, i zwłaszcza u „Cracovii” ładniejszą kombinacyę, opartą na długiem i dobrem zgraniu drużyny - ale mniej za to było zapału amatorów sportu, a więcej „profesyonalizmu”. „Germania”, dobrze zgrana, wykazała jednak słabszą technikę indywidualną graczy i mniejszą ich sprawność fizyczną. Dzięki tej przewadze sił „Cracovia” po pauzie (do pauzy 1:0) trzyma piłkę wciąż niemal pod bramką przeciwnika i w regularnych odstępach czasu wbija mu jeszcze cztery goale (jeden z rzutu karnego). Wynik ostateczny 5:0 ustala stosunek sił obu drużyn, określony już poprzednio matchem bielskim 6:0.
Publiczność bardzo wykwintna zgromadzona tu była niezwykle licznie. Sędziował znakomicie, nie mając zresztą, wobec umiarkowanego tempa i wielkiej poprawności obu drużyn, wielu sposobności do interwencyi, p. Daubek z Wiednia.
Źródło: Nowa Reforma nr 206 z 6 maja 1912


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Równocześnie grała na swoim boisku Cracovia z Germanią z Wrocławia. Jakkolwiek Niemcy stoją na pierwszym miejscu drużyn wrocławskich i należą do pierwszej klasy niemieckiej, gra ich dużo wykazywała braków jakich u drużyny pierwszoklasowej być nie powinno. Najwięcej chromał atak, którego archaicznych długich podawań już oddawna w Krakowie nie praktykują. Dobrzy natomiast byli w szczególności bramkarz i backi. Do pauzy gra była mało ożywiona i prowadzona przez Cracovię w bardzo ospałym tempie, dopiero pierwszy goal ładnie strzelony przez p. Poznańskiego dodaje Cracovii animuszu i wnosi pewne ożywienie. Po pauzie zabiera się Cracovia do Niemców więcej na seryo. Wkrótce też następuje pomyślny skutek, bo w kilkuminutowych odstępach udaje się jej zrobić 4 dalsze punkty w tem jeden z karnego przez p. Singera, tak że ogólny rezultat przedstawia się 5:0 na korzyść Cracovii. Wynik ten nie jest jednakże istotnym sprawdzeniem sił obu klubów, gdyż przy trochę tylko lepszych chęciach Cracovii w pierwszej połowie, zwycięstwo jej mogłoby się wyrażać w cyfrze przynajmniej dwa razy większej.
Sędzią był p. Doubek. Halftime 1:0. Publiczności dzięki sprzyjającej pogodzie zebrało się bardzo wiele.
Źródło: Nowiny nr 103 z 7 maja 1912


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
Ostatni tydzień przyniósł cztery rewelacyjne mecze, spośród nich dwa odbyły się, jako kwalifikacyjne i dwa jako towarzyskie.

Mecz Cracovia – Germania zakończył się wynikiem 5:0 dla pierwszej z nich. Wrocławski mistrz pokazał się o wiele lepiej niż można by rzec po ich porażce z Bielsko-Bielskim Klubem Sportowym . Miłym rozczarowaniem był dobry styl gry Wrocławian, którzy w pierwszej połowie przegrywali jedynie 1:0. To, że Cracovia w drugiej połowie jeszcze strzeliła cztery gole, związane jest z dobrą kombinacją, szczególnie "Kowalski" Poznański-"Tadek" dokonywali cudów. Na uwagę zasługuje również praca wykonana przez pomocników.

Również sędzia Pan Daubeck z Wiednia przyczynił się bardzo do piękna tego piłkarskiego wydarzenia; liczna elegancka publiczność widząc swoich ulubionych biało-czerwonych po raz pierwszy w sezonie była całkowicie zachwycona.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 21 z 18 maja 1912


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Chcąc dać dokładne wyobrażenie o rzeczywistym stosunku „Germanii" do „Cracovii", podajemy tu dwa charakterystyczne wyniki „Germanii", a te: z Belitz—Bialaer F. C, który „Cracovia“ przed dwoma tygodniami 3:0 pobiła "Germania" przegrała 6:0, a przez „Łódzki klub sportowy", który najwyżej jakąś drugorzędną drużyną, została pokonana w stosunku 2:1. Wynik więc wczorajszy „Cracovii" zbyt imponującym nie był. Gra sama, szczególnie w pierwszej polewie z powodu dziwnie ospałego tempa i braku ciekawych momentów, była mało interesującą Do zanotowania jest tylko bramka zrobiona przez p. Poznańskiego parę minut przed pauzą.

Half tim 1:0.
Po pauzie gra staje się więcej interesującą, tempo jest żywsze i coraz skuteczniejsze, a co zatem idzie uzyskanie czterech bramek przez "Cracovię", z których jedną robi p. Singer z rzutu karnego.
Z całej drużyny „Germanii" tylko lewe skrzydło, back i bramkarz byli prawdziwie dobremi graczami, reszta to bardzo słabi przeciwnicy P. Poznański z „Cracovii" był wczoraj we formie jak rzadko kiedy.

Sędziował p. Daubech. Publiczności zebrało się bardzo wiele.
Źródło: Głos Narodu nr 103 z 7 maja 1912