Dyskusja:Wisła Kraków

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poczytność strony

W trakcie przenosin na nowy serwer na przełomie 2008 i 2009 zawartość tego artykułu (podobnie jak wielu innych) została skasowana i zaimportowana ponownie. Spowodowało to wyzerowanie licznika odwiedzin, który wskazywał wówczas ponad 6 000 wizyt i czynił z artykułu jeden z 10 najbardziej poczytnych w encyklopedii. Tę liczbę należy doliczyć porównując z liczbą wizyt na stronach innych artykułów. --FortArt 01:12, 15 sty 2009 (UTC)

Nazwa -- FortArt 10:01, 1 lis 2007 (CET)

Gwardia Kraków od 1949 do początków 1955 (ale kiedy dokładnie? wrzesień?) Potem Gwardia-Wisła Kraków do 10 X 1957 (ta ostatnia data z oficjalnej strony www). --FortArt 10:01, 1 lis 2007 (CET)

Obiektywizm encyklopedyczny, a stosunki pomiędzy Cracovią a Wisłą -- Benedictus

Wiadome są antagonizmy pomiędzy Cracovią a Wisłą, ale pomimo wszystko w idei encyklopedii powinna byc stosowana zasada obiektywizmu, która podobno przyświeca również tej encyklopedii. Niestety odnośnie Wisły nastąpiło złamanie tej zasady, gdyż znajdujemy w artykule o Wiśle zupełnie niezrozumiały dziwoląg - Tradycyjna nazwa: Gwardyjskie... etc. Powszechnie wiadomo, że tradycyjna nazwa brzmi - Towarzystwo Sportowe "Wisła" w Krakowie, która funkcjonowała przez niemal 40 lat i na szczęście od dwóch dekad znów jest aktualna. To tak jakby napisac Spółdzielcy KS Cracovia... Antagonizmy antagonizmami, ale historii nie należy fałszowac.

Ja się pod tym podpisuje. Już kiedyś się nad tym zastanawiałem. --mk_91 20:37, 14 sty 2008 (CET)


Nie nastąpiło żadne naruszenie zasad obiektywizmu, przeciwnie Ty jej właśnie proponujesz. Pod hasłem nazwa tradycyjna odnotowujemy na WikiPasach nie nazwę najstarszą (byłoby wtedy KS Wisła), ani nie nazwę ulubiona przez kibiców danego klubu (TS Wisła). Ideą nazwy tradycyjnej jest utrwalenie nazw zapisanych w pamięci kibiców - nazw, których już nie ma bo zostały zastąpione przez współczesne SSA czy "odsponsorskie" nazwy. RTS Widzew, CWKS Legia, MZKS Arka Gdynia, BKS Lechia. A WKS Śląsk przez lata znaczył Wojskowy nie Wrocławski. Tych nazw już nie ma w piłce (przypominam, że artykuły z kategorii Rywale krajowi obejmują tylko sekcje piłkarskie). Nie jest prawdą, ze nazwa TS jest aktualna od 20 lat - przeciwnie była aktualna tylko przez chwilę po upadku komunizmu bo niemal natychmiast powołano ASP Wisła Sp. z o.o. , a potem było już SSA). Nazwy tradycyjne są to nazwy z późnego PRLu - bo wtedy masowo drukowano różnego rodzaju skarby kibica propagując te nazwy - na ogół niezmienne przez wiele wiele lat. Jeśli otworzysz tom Hałysa (a robiły tak tysiące kibiców przed nami) to w dziale "najsłynniejsze polskie kluby" zobaczysz Gwardyjskie Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków. Nazwa GTS była powszechnie używaną przez kibiców - stosowano ją na transparentach, kibice z Reymonta skandowali właśnie ją.
Rozumiem, ze dziś odżegnują się od tej nazwy, nie chcą jej pamiętać, ale czy to powód byśmy też udawali, że było inaczej?
W WikiPasach piszemy CWKS Legia (nie WKS jak było dawniej), piszemy Stoczniowo-Gwardyjski Klub Sportowy Arkonia Szczecin, piszemy Gwardyjski Klub Sportowy Polonia Bydgoszcz, czemuż więc w imię dobrych relacji z sąsiadką mamy robić wyjątek dla Wisły?
Ja jestem przeciw - to jest encyklopedia, nie prozac.
Kompromisowo proponuję usunąć samo słowo nazwa tradycyjna. --FortArt 20:59, 14 sty 2008 (CET)
A uwaga o SKS Cracovia zdecydowanie nietrafna, od 1973 klub ponownie nazwał się KS Cracovia. Nie ma zatem żadnej analogii. --FortArt 21:10, 14 sty 2008 (CET)


1) W żadnym wypadku nie należę do osób, które pragną zapomnienia przymiotnika "Gwardyjski", który pojawił się pod koniec lat 40., gdy Wisła nie chcąc zostać "dwójką" Legii (co wiemy jak się skończyło dla Wawelu na przełomie 1953 i 1954) w pionie Obrony Narodowej trafiła pod skrzydła aparatu bezpieczeństwa, gdzie koniec końców stała się przez niemal dwie dekady "zapleczem" dla warszawskiej Gwardii - ówczesnego sztandaru MSW. Termin "Gwardyjski" był nieodłącznym elementem przez prawie 40 lat, więc stanowi kawałek historii. Nie do końca przekonuje mnie argument o nazwach zapisanych w pamięci kibiców, bo przecież wciąż żyją ludzie pamiętający TS Wisłę sprzed pół wieku, a z drugiej strony są już rzesze kibiców dla których pojęcie "Gwardyjski" jest nic nie mówiącym, by nie rzec sofizmatycznym reliktem przeszłości. Pojęcia: "gwardyjski" czy "milicyjny" są raczej kultywowane przez kibiców drużyn niekoniecznie sympatyzujących z kibicami Wisły i noszą w sobie oddźwięk ewidentnie pogardliwy, by nie rzec nienawistny (coś jak powtarzany na okrągło tekst o "niechęci do Legii" ze względu na zabieranie piłkarzy z innych klubów do wojska, co w sumie sprawdziło się w połowie lat 50., a przy tym niewiele mówi się o bliźniaczo podobnych działaniach liderów "górnictwa" z Zabrza, czy liderów "hutnictwa" z Chorzowa, które oferowały niezwykły wzrost poziomu życia w odniesieniu do reszty społeczeństwa) Dlatego przychylam się do tego aby nazwa Gwardyjski Klub Sportowy Wisła Kraków znajdowała się w zestawieniu, bo nie może być inaczej, gdyż to jest część prawdziwej historii. Ale...
2) Od 1973 klub ponownie nazwał się KS Cracovia. No właśnie. Być może są tacy dla których "spółdzielczy" jest "tradycyjną nazwą"? W 1989 klub Wisła ponownie powróciła do nazwy TS Wisła. Oczywiście potem pojawiły się ASP, SSA itp., ale dotyczyły one poszczególnych sekcji. Wikipasy traktują o Cracovii jako całości, a nie wyłącznie o piłce nożnej. Wprawdzie polemika dotyczy piłki nożnej, a nie klubu Wisła jako wielosekcyjnego organizmu (który na dobrą sprawę, gdyby odjąć ostatnią dekadę piłkarskiej prosperity, większe sukcesy ma w takich dyscyplinach jak koszykówka, siatkówka, judo...), lecz encyklopedia powinna mieć charakter edukacyjny, a zatem uważam za słuszne przywrócić zwrot "tradycyjna nazwa", lecz z zamianą na "tradycyjne nazwy" i umieszczenie obok siebie TS Wisła jak i GTS Wisła. Jakoś nie jestem zwolennikiem "równości" (może z prostej przyczyny, że moje wykształcenie historyczne zostało przyćmione przez późniejsze przyrodnicze), bo co tu dużo pisać - bagaż tradycji niesiony przez takie kluby jak Cracovia i Wisła jest nieporównywalny z drużynami które pojawiły się na futbolowym firmamencie w późniejszym czasie, a szczególnie po II wojnie światowej...
Napiszmy o historii wszystko, a nie tylko jej fragment. Postawmy się w roli np. 15-letniego fana futbolu, który trafi na strony Wikipasów. Gdy przyjmiemy, że swą wiedzę będzie czerpał wyłącznie z tej encyklopedii - przynajmniej w początkowej fazie - utrwali się w jego świadomości pojęcie "Gwardyjski". Jeśli będzie dociekliwy odkryje, że GTS to tylko pomost pomiędzy czasami przedwojennymi a teraźniejszymi. Tak jednak nie musi się stać... Ponadto nie warto spotkać się później z zarzutami, że Wikipasy noszą jedynie szumną nazwę "encyklopedii", a nią nie są, bo piszę się w niej o historii wyrywkowo. Niech to będzie dumna encyklopedia pisana przez duże "E"!
Reasumując:
Krakowskim targiem proponuję Panowie wpisać obie nazwy i przywrócić stwierdzenie tradycyjna nazwa w liczbie mnogiej. --Benedictus 01:22, 15 sty 2008 (CET)