1943-10-17 Cracovia - Wisła Kraków 3:0
mecz decydujący o okupacyjnym mistrzostwie Krakowa
przerwany przy stanie 0:0, walkower
|
okupacyjne mistrzostwa Krakowa grupa finałowa stadion Garbarni, niedziela, 17 października 1943, 15:00
|
|
Skład: Pawłowski Gędłek Czech Boczarski E. Jabłoński Żuwała Bartyzel Zbroja Młynarek Szeliga Bobula |
Sędzia: Tadeusz Mitusiński |
Opis meczu
Kilka minut przed końcem meczu obrońca Wisły Tadeusz Waśka wybił ręką piłkę sprzed pustej bramki. Sędzia podyktował rzut karny dla Cracovii. Zawodnicy Wisły rzucili się na sędziego szarpiąc go. W obronie sędziego stanęli piłkarze Cracovii. Wówczas na boisko wtargnęli kibice Wisły bijąc sędziego i zawodników Pasów. Kibice Cracovii nie pozostali bierni. Bójki przeniosły się aż na Rynek Podgórski. Bito się nawet pod siedzibą dowództwa SS i policji. Na szczęście kibice nie ponieśli konsekwencji (mecze piłki nożnej były zakazane w okupowanej Polsce) bo komendantem był tam Mitshke przedwojenny zawodnik Vienny FC.
"A kibice. Na całym świecie sa tacy sami. Niech się biją" - miał powiedzieć.
Źródło: Marek Pampuch, Pany 1906-2006. Jubileusz 100-lecia KS Cracovia
Sędzia o meczu
Sędzia został narażony na kalectwo, a nawet śmierć, z rąk szowinistycznego, pijackiego motłochu, gdyż kierownictwo drużyny TS "Wisła" nie zapewniło mu odpowiedniej ochrony.
Źródło: sprawozdanie Tadeusza Mitusińskiego
Decyzja kolegium sędziów
W związku z ekscesami na zawodach KS "Cracovia" - TS "Wisła" w dniu 17 października 1943 r. gdzie zostali czynni obrażeni względnie słownie znieważeni członkowie kolegium sędziów, a to ob. Tedeusz Mitusiński, Władysław Michalik i Aleksander Zdybalski, na posiedzeniu wydziału spraw sędziowskich w dniu 20 października 1943 r. postanowiono aż do odwołania nie obsadzać żadnych zawodów piłkarskich, w których bierze udział TS "Wisła", przez członków tutejszego wydziału
Źródło: pismo Stanisława Jesionki, przewodniczącego i Aleksanda Wodki, sekretarza kolegium sędziów piłkarskich, do władz TS "Wisła"