1951-10-06 mistrzostwa Polski
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
mistrzostwa Polski
mistrzostwa Polski
zawody sportowe | |
dyscyplina: | Szachy |
płeć: | mężczyźni |
data: |
6-24 października 1951 |
miejsce: | Łódź |
organizator: |
Relacje z zawodów
Dziennik Polski
TURNIEJ SZACHOWY O MISTRZOSTWO POLSKI
W dniu 6 bm. rozpoczął się w Łodzi doroczny turniej szachowy o Indywidualne mistrzostwo Polski. W turnieju tym wzięli udział następujący zawodnicy: Dr Arłaomowicz, Śliwa, Wesołowski (Ogniwo Kraków), Szapiel (Spójnia Bydgoszcz). Dzięcoołowski (AZS Gliwice), Jurkiewicz (Stal Gliwice). Godaliński (Włókniarz Łódź). Dworzyńskl (Unia Rembertów), Gniot (Budowlani Szczecin), Litmanowicz (CWKS), Szpukowski (Stal Grodzisk) i Blaszczak (Kolejarz Wrocław).
Na podstawce wyników turnieju z ubiegłego roku grają bez eliminacji: Balcarek (Ogniwo Bytom), Makarczyk (Włókniarz Łódź). Plater (Ogniwo Warszawa) i Pytlakowski (CWKS).
Źródło: Dziennik Polski nr 265 z 7 października 1951
Dziennik Polski
Mistrzostwa szachowe Polski
W drugim dniu rozgrywanego w Łodzi IX turnieju szachowego o indywidualne mistrzostwo Polski wszystkie spotkania zakończyły się zwycięstwami faworytów. Śliwa (Kraków) pokonał Łuczynowicza (Gliwice), Witkowski (Łódź) uległ Balcarkowi (Bytom), Arłamowski (Kraków) zwyciężył Dworzyńskiego (Warszawa), Wesołowski (Kraków) przekroczył czas i uległ Gawlikowskiemu. Partie: Dzięciłowski (Glwice) — Szarfel (Bydgoszcz), Makarczyk (Łódż) - Litmanowicz (Warszawa), Stopakowski (Warszawa)—Gniot (Szczecin) zakończyły remisami.
Partia Gawlikowski (Łódź) — Plater (Warszawa) została odłożona.
Źródło: Dziennik Polski nr 267 z 10 października 1951
Dziennik Polski
Mistrzostwa szachowe Polski
W trzeciej rundka turnieju zremisowali Witkowski (Łódź) z Łuczynowiczein (Szczecin), ArłamowskI (Kraików) z Litmanowiczem (Warszawa), Gniot (Szczecin) z Dzięciołowskim (Gliwice) i Gawlikowski (Warszawa) ze Szpakowskim (Warszawa), Gadaliński (Łódź) zwyciężył Dworzyńskiego. Resztę partii odłożono.
Źródło: Dziennik Polski nr 268 z 11 października 1951
Dziennik Polski
Arłamowski i Gawlikowski prawicą w szachowych mistrzostwach
W czwartym dniu mistrzostw szachowych Polskj w Łodzi rozegrano partie: Plater (W-a) przegrał z Arłamłowskim Kraków i z Gadalińskm (Łódź), Szpakowski (W-wa) zremisował z Dzięciołowskim (Gliwice), Gadallński przegrał z Gawlikowskim (W-a). Nie ukończyli partii: Łuczynowicz (Szczecin) z Szapielem Bydgoszcz i Litmanowicz (W-a) z Witkowskim (Łódź). W turnieju prowadzą Arłamowski i Gawlikowski po 2,5 pkt.
Źródło: Dziennik Polski nr 270 z 13 października 1951
Dziennik Polski
Mistrzostwa Polski w szachach
Po piątkowych dogrywkach czołówka turnieju szachowego o mistrzostwo Polski zarysowała się wyraźnie i zapewne nikt z uczestników poza nimi nie może być konkurentem do I i następnych nagród. Prowadzi Śliwa 7 1/2 pkt., po zremisowaniu partit z Makarczykiem, który bronił się poprawnie, Za Śliwą Balcarek 7 pkt., na trzecim miejscu Gawlikowski. 6 1/2 pkt, za nim łodzianin mistrz Gadawuński 6 pkt., dalej Plater 5 1/2 pkt, Arłamowski i Litmanowicz; po 5 pkt., Szapiel 4 1/2 pkt., niedokończona partia , Makarczyk i Dzięciołowski po 4 pkt., Gniot 3 1/2 pkt., Szpakowski 3 1/2 pkt., Łuczynowicz 2 1/2 pkt. i jedna niedokończona Witkowski 2 1/2 pkt., Dworzyński 2 pkt., Wesołowski 1 1/2 pkt.
Źródło: Dziennik Polski nr 277 z 21 października 1951
Dziennik Polski
Śliwa remisuje z Gawlikowskim
W szachowych mis trzos Lwa eh Pobici w Łodzi rozegrano już prawe wszystkie partie niedokończone. Emocjonujący przebieg miał rozgrywka Gawlikowski — Śliwa. W odpowiednim momencie Gawlikowski w końcówce poświęcił gońca, po czym rozpoczął serię szachów z bliska nie bronioną wieżą, której przeciwnik nie chciał wziąć królem ze względu na pata. Po czterdziestukilku szachach, Śliwa widząc niemożność schronienia się królom, wziął wieże i partia zakończyła do nierozegraną. Wesołowski zremisował z Arłamowsklm, Litmanowlcz wygrał z Dworzyńskim, Szapiei wygrał z Wesołowskim i zremisował z Platerem, Litmanowicz odłożył partię z Dzięciołowskim.
Po 12 rundach prowadzi nadal Śliwa 9,5, następnie Balcarek i Gawlikowski po 8,5. Plater, Szapiel j Arłamowski po 7.5, Litmanowicz 7 (1). Gadalińskł 7, Witkowski 5,5.
Źródło: Dziennik Polski nr 280 z 25 października 1951