1961-12-17 Cracovia - ORK Belgrad 4:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 21:39, 15 lis 2022 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cracovia - piłka ręczna kobiet herb.png


Piłka ręczna.png
Puchar Europy piłka ręczna kobiet
Kraków, Hala Wisły K., niedziela, 17 grudnia 1961, 12:30

Cracovia - ORK Belgrad

4
:
3

(2:2)

Widzów: 1500


ORK Belgrad - piłka ręczna kobiet herb.png


Zawodniczki:
gracze m.in.
Toboła
Surdyka 2
Masaczyńska 1
Góralczyk 1


Relacje z zawodów

"W meczu o puchar Europy. Piłkarki Cracovii wygrały z ORK Belgrad" -
Gazeta Krakowska

W meczu o puchar Europy. Piłkarki Cracovii wygrały z ORK Belgrad

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Wczoraj odbył się w hali Wisły mocz piłki ręcznej 7-osobowych drużyn kobiecych o „Puchar Europy”, pomiędzy Cracovią i ORK Belgrad. Zwyciężyły krakowianki 4:3.(2:2). Bramki zdobyły: dla Cracovii — Surdyka 2 oraz Góralczyk (z karnego) 1 Masaczyńska po 1, a dla ORK — Bjelic, Djuran, Jasie po 1. Sędziował mgr Rybka (Kraków). Widzów 1500.
Spotkanie było emocjonujące, ale na przeciętnym poziomie. Zwycięstwo Cracovii — choć skromne — jest sukcesem, gdyż wystąpiła ona w Osłabianym składzie, bez zdyskwalifikowanej Szwabowskiei, oraz z chorą (przeziębienie) Tobołą. Mecz rewanżowy ma być rozegrany w Belgradzie do 15 stycznia 1962 r.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 299 z 18 grudnia 1961


"Zasłużone zwycięstwo szczypiornistek Cracovii nad OSD Beograd" -
Echo Krakowa

Zasłużone zwycięstwo szczypiornistek Cracovii nad OSD Beograd

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
CRACOVIA — BEOGRAD 4:3 (2:2). Bramki zdobyły: dla Cracovii — Surdyka 2 oraz Masaczyńska i Góralczyk J (z karnego) po 1, a dla Beogradu — Bjelic, Djuran i Jasic. Sędziował p. Rybka z Krakowa. Widzów 1500.

CRACOVIA: Szypulska, Surdyka. Masaczyńska, Tobola, Glajcar, Góralczyk, Piwowarczyk, Guzik. Trener Zuba. BEOGRAD: Gencic, Jasie, VIcentic, Cvetkovic, Rilke, Bjelic, Radunovic, Djuran, Antic. Trener Stankovic.

Eliminacyjne spotkanie w piłce ręcznej kobiet z cyklu rozgrywek o Puchar Europy przyniosło mistrzyniom Polski — Cracovii nieznaczne. choć zasłużone, zwycięstwo nad OSD Beograd (Jugosławia). Po krótkiej ceremonii powitalnej, w której zabrali gtoo ze strony polskiej dr Lustgarten a ze strony gości prezes OSD Beograd — Yitomir Vujovic i wymianie u pomińków pomiędzy kapitanami drużyn, sędzia Rybka, prowadzący zawody w zastępstwie wyznaczonego arbitra niemieckiego, który nie przyjechał do Polski — dal sygnał do rozpoczęcia gry.

Pierwsze minuty spotkania upływają pod znakiem obustronnej bardzo nerwowej gry. Szybciej opanowują się Jugosłowianki i przy „pomocy” naszej defensywy uzyskują ze strzałów Bjelic i Djuran prowadzenie 2:0. W miarę upływu minut krakowianki zaczyna ją jednak grać uważniej i skuteczniej. W 10 min. za faul Bjelic na Tobole, sędzia dyktuje rzut karny, z którego Góralczyk uzyskuje pierwszą bramkę dla biało-czerwonych. Teraz zachęcane dopingiem widowni szczypiornistki Cracovii ruszają do zdecydowanego szturmu, uwieńczonego w 18 min. uzyskaniem wyrównującej bramki ze strzału Surdykowej. Druga połowa gry rozpoczyna się bardzo pomyślnie dla drużyny krokowskiej. Surdykowa kapitalnym strzałem tzw. ,,śrubą” (zawodniczka stoi plecami do bramkj przeciwnika) uzyskuje prowadzenie dla swych barw. Riposta Jugosłowianek jest niemal natychmiastowa. Daleki bardzo silny strzał Jesic i piłka odbijając się od słupka, wpada do bramki Cracovii. W ostatnich 10 min. spotkania gra się bardzo zaostrza. Obydwa zespoły kładą na szalę wszystkie swe umiejętności i ambicję. Wreszcie na widowni okrzyk radości. Mas a czyrak a pięknym strzałem uzyskuje czwartą i jak Się okazało zwycięską bramkę dla swej drużyny. Krakowianki mają jeszcze wprawdzie szansę na podwyższenie wyniku, lecz Geniclc broni karnego, egzekwowanego przez Góralczyk a Piwowarczyk strzela w poprzeczkę. Tak kończy się to niezwykle zacięte i interesujące spotkanie.


W drużynie Cracovii na najlepsze noty zasłużyły: Surdykowa, Szypulska i Masaczyńska. Słabiej nieco wypadła Toboła, ale trzeba wzdąć pod uwagę, że przed zawodami przechodziła Pilne zaziębienie. W zespole Beogradu najlepiej wypadły: Jasie, Bjelic i Gencic.
Źródło: Echo Krakowa nr 296 z 18 grudnia 1961