1925-07-21 Kraków - Budapeszt 0:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Krakowa złożona z graczy drużyn krakowskich


Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, Stadion Wisły, wtorek, 21 lipca 1925

Reprezentacja Krakowa - Reprezentacja Budapesztu

0
:
0



Herb_Budapeszt



Sędzia: Cejnar z Pragi
Widzów: 6000



Podczas meczu
Podczas meczu
Podczas meczu, na zdjęciu m.in. Ciszewski

Zapowiedź meczu

"Jakim będzie wynik zawodów Budapeszt — Kraków?" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Jakim będzie wynik zawodów Budapeszt — Kraków?

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
To dzisiaj najaktualniejsze pytanie rozstrzygniętem zastanie w jutrzejszych zawodach. Zaszczytne, lecz bardzo ciężkie zadanie czeka reprezentację Krokowa. Węgry przywiązują bowiem do wyniku z Krakowem największą wagą, gdyż Kraików uchodzi za granicami naszego państwa za najwybitniejszego przedstawiciela piłki nożnej w Polsce. To też kap. węg. dr. Mariassy wezwał telegraficznie trzech świeżych graczy Budapesztu dla wzmocnienia reprezentacji węgierskiej. Gracze ci przybyli już do Krakowa i wezmą udział we wtorkowych zawodach. Jest to dowodem, jak Węgrzy do zawodów z reprezentacją naszego miasta poważnie się przygotowują.

Z drugiej strony team Krakowa ma specjalną ambicję w tym kierunku, aby uzyskać możliwie lepszy wynik od teamu Polski i wykazać, że siedzibą najpiękniejszej gry w piłkę nożną pozostał i nadal Kraków. Lokalny patryotyzm sportowców Krakowa wyląduje się zapewne w przyjazny sposób <a boisku i udzieli poparcia naszej ambitnej jednostce. Drużyna nasza świadoma niezmiernej ważności ty di zawodów tek dla Krakowa, jak i całej Polski, wydobędzie ze siebie maximum wysiłku, aby i tej ciężkiej walki wyjść z honorem. Zaciekawienie tymi zawodami jest może nawet silniejsze jak zawodami Polska—Węgry, gdyż Krakowianie oczekują z naprężeniem walki swojej drużyny.

• •

Jak nas Związek krakowski informuje, popyt na miejsca siedzące jest ogromnie silny Z powodu ograniczonej ilości tych miejsc wskazanem jest, aby publiczność zaopatrzyła się już teraz w bilety w miejscach ich przedsprzedaże (Leserklewicz, Statler, Kopeć, Bałabuszyński, Parafiński, Wurm i Herzog).

Definitywny skład reprezentacji Krakowa jest następujący Szumiec (Crac), Kaczor (Wisła). Gintel (Crac.), Seichter (Wawel). Chruściński (Crac.), Zastawniak (Crac.), Adamek (Wisła), Krumholz (Jutrzenka), Kałuża. Ciszewski Sperling (wszyscy trzej Cracovia).

Sędziował będzie najwybitniejszy sędzia czeski Cejnar z Pragi.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 198 z 21 lipca 1925


Opis meczu

"Budapeszt —- Kraków 0:0." -
Stadjon

Budapeszt —- Kraków 0:0.

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon
Wtorek 21.7. Boisko Wisły. Główną atrakcją tych zawodów stanowiło pytanie, czy zespół krakowski okaż się z tymsamym przeciwnikiem lepszym od re prezentacji Polski, czy Kraków znajdzie nada uzasadnienie do prymatu w piłkarstwie polskiem, do którego sobie zawsze jeszcze pretensje rości. Odpowiedzi na wszystkie te tal ważne dla Krakowa zagadnienia wypadły na der dodatnio i pomyślnie. Zasługa w tern przedewszystkiem doskonałej drużyny krakowskiej, a niemniejsza naszego kapitana związkowego inż. Rosenstocka, który udowodnił najbardzej sceptycznym, że znawstwo fachowe swego urzędu łączy z nader szczęśliwą ręką i daleko posuniętą umiejętnością przygotowania duchowego drużyny, co stanowi jakie 70 proc, powodzenia. Przebieg zawodów dał tedy licznie zebranej widowni nieprzerwany szereg pierwszorzędnych emocji i udowodnił, że klasa Krakowa jest najzupełniej równorzędną z klasą głośnej w Europie stolicy Węgier. Sprawiedliwość podnieść każę, że u Węgrów znać dość widocznie spadek, co jednak w niczem nie zmienia faktu, że Kraków stale czyni postępy ku poziomowi dobrej klasy środkowo-europejskiej. Bo poza wynikiem remisowym, wiele już mówiącym, stwierdzić trzeba, że na 90 min. gry gospodarze conajmniej przez 65 min. byli w przewadze. Gorzej nieco przedstawiała się dyspozycja strzałowa, natomiast strona techniczna i taktyczna nie pozostawiały nic do życzenia. Jeśli zajmę się porównaniem tych zawodów ze spotkaniem z przed dwu dni Węgry — Polska to muszę stwierdzić, że Budapeszt był cokolwiek słabszy od Węgier a Kraków o wiele lepszy od Polski. Przechodząc do oceny drużyn przedewszystkiem stwierdzić trzeba zupełnie dobry wyczyn drużyny polskiej, jako całości. Z poszczególnych graczy na pierwszem miejscu postawiłbym Adamka. Jego centry, wszystkie bez wyjątku stwarzały najgroźniejsze sytuacje pod bramką gości, niestety niewyzyskiwane przez towarzyszy. Miało to miejsce przedewszystkiem w pierwszej połowie gry, mniej w drugiej, kiedy z niewiadomych przyczyn zapomniano o istnieniu prawego skrzydła, ku wielkiej szkodzie dla drużyny. Obok Adamka na słowa pełnego uznania zasługuje obronne trio polskie. Szumieć w bramce był kapitalny, Kaczor z Gintlem stanowili dawno w Polsce niewidywaną parę backów. Kaczor wbrew może oczekiwaniom przeżywa jakby swą drugą młodość i od pewnego czasu wykazuje wysoką klasę. Gintel przypomina swe najlepsze czasy. Chruściński trudne zadanie środkowe pomocnika spełnił doskonale.
Źródło: Stadjon nr 31 z 29 lipca 1925


Zapowiedź meczu

"Kraków-Budapeszt 0:0" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Kraków-Budapeszt 0:0

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Zawody wczorajsze zakończyły się nieoczekiwanie nierozegranym wynikiem, który przynosi zaszczyt polskiemu sportowi.

Drużyna krakowska grała naogół o wiele lepiej, aniżeli polska przeciwko Węgrom. Ambicja i zaciętość, z jaką drużyna krakowska walczyła do samego końca, była podziwienia godna. Węgrzy grali w składzie niezmienionym, bez Fogla III. Ortha, Weinhardla, których zastąpili: Dudas. Fried i Opata. Gra przez cały czas równa, prowadzona była w ogromnie żywem tempie do samego końca zawodów, a dzięki zmienności pozycyj, przedstawiała się nader Interesująco i przykuwała uwagę widzów przez cały czas.

Z drużyny krakowskiej zasługują wszyscy gracze na pochwalę, zwłaszcza zaś Szumieć, grający odważnie i z wielkiem szczęściem, Adamek dzięki swym znakomitym centrom oraz obrońcy Gintel i Kaczor. Atakowi, prowadzonemu bardzo dobrze przez Kałużę brakło wykończenia pod bramką, na skutek czego nie zdołano osiągnąć żadnego punktu. Z drużyny węgierskiej wybijał się na plan pierwszy Foq1 II, bezwzględnie najlepszy pracz na boisku, obok niego zaś w atak znany Takaca. Pod koniec gry sędzia p. Cejnar (Czechosłowackiego Kolegium Sędziów) usuwa Jenego za obrazę sędziego.

Sędzia p. Cejnar zadowolił, aczkolwiek był drobnostkowy. Publiczność zebrała się prawie w tejsamej liczbie, co na zawodach międzypaństwowwh około 6.000.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 200 z 23 lipca 1925


Przegląd Sportowy

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 30 z 29 lipca 1925


Mecze sezonu 1925 (Kraków)