1908-09-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:1
1. Święta Wojna
pierwotnie planowany na 13 września 1908, przełożony z powodu rozmoknięcia Błoń i zdekompletowania rywali
|
mecz towarzyski Kraków, Błonia, niedziela, 20 września 1908, 15:30
(1:1)
|
|
Skład: Rzepa Pollak Jachieć Szmidt Schwarzer Reinthaler Zabża Szeligowski Nowotny Miller Just Ustawienie: 2-3-5 |
Sędzia: Józef Stoeger
|
Skład: Brożek Pustelnik Cepurski Weyssenhoff Stolarski Dynowski Rutkowski Cudek Baścik Górski Poznański Ustawienie: 2-3-5 |
Rywal
Według dziennika Nowiny rywalem Cracovii był zespół o nazwie Wawel. Wersji tej nie potwierdza ani Czas ani Nowa Reforma, jak również kroniki Cracovii. Także w samych Nowinach wcześniejsza zapowiedź informowała o meczu z Wisłą.
Skład zespołu Cracovii
Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.
Zapowiedź meczu
"Biało-czerwoni" mają większa rutynę, grają pewniej, obyci są z grą nie od dnia wczorajszego i są najstarszym klubem w Krakowie [...] "Wisła" jest klubem młodszym, ale posiada graczy, których na równi stawiać trzeba z graczami z "Cracovii". /Czas z 13 września 1908/
Czas
Czas
Boisko na Błoniach będzie należycie odgraniczone. Publiczność zapewnie licznie pospieszy przypatrzeć się tym zapasom sportowym, które budzą rosnące zainteresowanie. Bilety ( miejsca siedzące 1 kor., wstęp 40 hal., bilet studencki 20 hal.) sprzedawane będą na miejscu od godz. 2 po południu. Zawody odbędą się bez względu na pogodę, rozpoczynając się o godz. 3 po południu.
Czas
Spotkanie się „Cracovii" z „Wisłą”, które dotychczas w roku bieżącym nie rozegrały ze sobą żadnej partyi oficyalnie, będzie pod względem sportowym bardziej interesującem, niż match „Cracovii” z „Opawą". Obie te drużyny i „Wisła" (czerwoni) i „Cracovia" (biało-czerwoni) stanowią w Krakowie elitę sportową. Jedni i drudzy nie zaniedbują piłki, nie stracą jednego dnia pogodnego, aby nie odbył treningu i nie zaniedbują ładnej sposobności, aby w skład swój wciągnął jak najlepszych graczy. Wśród młodzieży szkół średnich, gdzie zamiłowanie do sportu w ostatnich czasach wzrosło niepomiernie, członkowie tych drużyn słusznie są uważani za ludzi oddanych sportowi całą duszą i niejednego studencika z niższych klas gimnazyalnych, próbującego swych sił w kopaniu piłki na zielonej murawie Błoń, jest marzeniem: należenie kiedyś do „Cracovii” lub „Wisły”.
Sympatye wśród młodzieży podzielone są między jednych i drugich. „Biało-czerwoni“ mają większą rutynę, grają pewniej, obyci są z grą nie od dnia wczorajszego i najstarszym klubem w Krakowie Na licznych match’ach odbytych w Krakowie poza Krakowem, zdali już egzamin i brawurową ich grę, wytrzymałość i szalone wprost tempo podziwiali nawet ich rywale lwowscy z „Pogoni”. — „Wisła” jest klubom młodszym, ale posiada graczy, których na równi stawiać trzeba z graczami z „Cracovii”. W ubiegłym sezonie grała „Wisła" publicznie dwa razy: w Krakowie i we Lwowie z „Pogonią” II. W Krakowie odniosła ona piękne zwycięstwo nad „Pogodą II” w stosunki 2:0, we Lwowie zaś gra nierozstrzygnięta (3:3) wykazała, że w żadnym wypadku „Wisła” lekceważyć się nie pozwoli i że pobić się nie da nawet wówczas, gdy nie może zwyciężyć przeciwnika. A dodać należy, że „Pogoń II“ pokonała we Lwowie „Pogoń I” i że dziś może nawet druga drużyna „Pogoni” silniejszą jest od pierwszej. „Cracovia” grała z „Pogonią I” dwukrotnie, przy czem w Krakowie zawody w piłce nie zostały rozstrzygnięte (1 : 1), a we Lwowie zwycięstwo (1:0) przypadło drużynie tamtejszej przypadkowo z powodu strzelenia piłki we własną bramkę przez back’a „Cracovii”.
Według papierowej formy sądząc, szanse „Cracovii” i „Wisły” są równe; zdaje się jednak, że „biało czerwoni”-, którzy wakacyj nie marnowali, ale wytrwale trenowali, zdobędą „mistrzostwo Krakowa" o które gra się toczy i będzie w dnia dzisiejszym między dwiema pierwszorzędnemi i najlepszemi drużynami krakowskiemi.
Match footballowy poprzedzą zawody w lekkiej atletyce, a mianowicie: 1) bieg na 100 metrów, 2) skok w wyż o tyczce, 3) rzut dyskiem i 4) rzut oszczepem. Od czasu zawodów w lekkiej atletyce odbytych 26 kwietnia b. r. na torze wyścigowym, podczas których Krakowiacy musieli ustąpić pierwszeństwa! dobrze wyćwiczonym kolegom z lwowskiej „Pogoni", nie miał sposobności Kraków widzieć, podobnych zapasów. Od tego czasu upłynęło parę miesięcy i tych nie zmarnowali nasi sportsmeni. Nauczyli się wiele od Lwowiaków, zrobili znaczne postępy i tymi postanowili zaprezentować się przed publicznością krakowską. Nie wątpimy, że rezultaty dnia dzisiejszego będę wcale pokaźne i przyczyni się do rozbudzenia miłowania wśród wielu nieprzekonanych jeszcze do tej pięknej i zdrowej gałęzi sportu.
…
Barwy : „Cracovii” : koszula biało-czerwona, czarne spodenki. „Wisła : koszula czerwona, czarne spodenki.
Czas
Nowiny
Czas
Czas
…
Barwy: „Cracovii” koszula biało-czerwona w pasy, spodeńki czarne; „Wisła” koszula czerwona, spodeńki czarne.
Match poprzedzą zawody w lekkiej atletyce, a mianowicie: 1) bieg na 100 m.; 2) skok o tycze; 3) rzut dyskiem; 4) rzut oszczepem.
Ze względu na to, że publiczność krakowska w większej części nie ma jeszcze dokładnie reguł gry, a przy zainteresowaniu ogólnem tym match’em znajomość ich może przyczynić się do krytycznego ocenienia gry tych dwóch w Krakowie najlepszych drużyn, podajemy poniżej ważniejsze reguły gry.
Piłkę wolno tylko bramkarzowi chwytać w ręce; reszcie uczestników, gry nie wolno piłki dotknąć ręką. Gdy piłka wyjdzie poza granice boiska, na t. zw. aut z winy partyi A., wtedy pomocnik partyi B. bierze ją w ręce, staje na linii boiska w tem miejscu, w którem piłka wyszła poza granice boiska, i rzuca je oburącz na pole gry. Za dotknięcie piłki ręką przez gracza party A., ma partya B. rzut wolny; gdy taki wypadek zajdzie na polu bramkowem, partya B. otrzymuje rzut karny, t. j. z 11 m. do bramki przeciwników.
Corner następuje wtedy, gdy pod bramką n. p. partyi A, któryś z tej partyi kopnie piłkę na aut przez linię bramkową. Wówczas przeciwna partya ma rzut z rogu (corner), mogący z łatwością dać punkt partyi, corner wykonującej. Jeden z napastników kopie piłkę z rogu boiska tak, aby ta spadła nad głowy znajdujących się przed bramką przeciwników współgraczy, którzy głową mają wepchnąć ją do bramki.
Off side - czyli poza grą jest wtedy napastnik, gdy znajduje się poza obrońcami. Bramka zrobiona przez niego jest nieważna.
Gra trwa 1 ½ godziny Po 45 minutach gry następuje paruminutowa pauza. Podczas pauzy partye zmieniają bramki.
Przed grą losują kapitanowie grających drużyn, który z nich ma pierwszy wybierać. Jeśli kapitan partyi A. wybrał sobie bramkę, to przeciwna partya pierwsza kopie piłkę i odwrotnie.
Po zrobieniu bramki partyu A. przez partyie B., rozpoczyna grę na nowo partya A.
Opis meczu
Czas
Nowa Reforma
Po zawodach nastąpił match o mistrzostwo Krakowa. Sympatye publiczności były rozdzielone. Tak "Cracovia" jak i "Wisła" są drużynami dobrze zgranemi i wytrenowanemi. Publiczność nasza miała sposobność w czasie match'ów ubiegłego sezonu, jak i w czasie treningów na Błoniach poznać "biało-czerwonych" i "czerwonych" footballistów i przekonać się o ich brawurowej grze. Match wczorajszy o mistrzostwo Krakowa dał nam obraz sił tych klubów i pokazał że jedni drugim nie ustępują. Po gorącej półtoragodzinie match zakończył się 1:1, czyli że zawody o mistrzostwo niezostały rozstrzygnięte. Gra obu klubów prowadzona była bardzo szybko, a to prędkie tempo Krakowiaków jest ich znaną cechą.
W najbliższym czasie zostanie prawdopodobnie jeszcze raz rozegrany match wczoraj nierozstrzygnięty, ale walka choć zacięta może również nie zostać rozstrzygnięta na żadną stronę, gdyż równość sił jest zbyt widoczną.
(początkowy fragment za "Pierwsze mecze, pierwsze bramki ... )
Nowiny
Zobacz też
1908-04-26 Cracovia - Pogoń Lwów 1:1 1908-05-10 Pogoń Lwów - Cracovia 1:0 1908-05-28 Troppauer FV - Cracovia 4:2 1908-06-14 Cracovia - Troppauer FV 5:2 1908-08-23 Cracovia - Biało-Czarni Kraków 6:0 1908-09-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:1 1908-10-18 Cracovia - Wisła Kraków 3:1 1908-11-08 Cracovia - Wisła Kraków 2:2