1985-04-21 Sośnica Gliwice - Cracovia 27:30

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 18:53, 10 lis 2021 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Mecz - piłka ręczna | gospodarz = Sośnica Gliwice | gosc = Cracovia | gospodarz_owczesna_nazwa = |...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sośnica Gliwice - piłka ręczna kobiet herb.png


Piłka ręczna.png
1 Liga piłka ręczna kobiet
Gliwice, niedziela, 21 kwietnia 1985

Sośnica Gliwice - Cracovia

27
:
30




Cracovia - piłka ręczna kobiet herb.png





Relacje z zawodów

"Piłkarki Cracovii udekorowane złotymi medalami W mistrzowskim nastroju" -
Gazeta Krakowska

Piłkarki Cracovii udekorowane złotymi medalami W mistrzowskim nastroju

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
(OBSŁUGA WŁASNA). W sobotę piłkarki ręczne na zakończenie rozgrywek CRACOVII pokonały w Gliwicach Sośnicę 32:25 (12:13). Pierwszą bramkę strzeliły gospodynie, ale już w 8 min. było 6:1 dla krakowianek i wydawało się, że odniosą wysokie zwycięstwo. Jednak mistrzynie Polski zaczęły marnować pozycje i grać niefrasobliwie w obronie i Sośnica ob¬jęła do przerwy prowadzenie, a dodam, że Dąbrowska obroniła 4 karne!

Po przerwie w bramce Cracovii grała Główczak i jej kapitalne interwencje kilkakrotnie naprawiły błędy koleżanek, które nadal nie przykładały się do gry w obronie. Na szczęście więcej przykładały się do strzelania bramek, to też szybko objęły prowadzenie, w 38 min. było 20:15 dla biało-czerwonych, które bardzo łatwo do końca meczu utrzymały przewagę bramkową.
W rewanżu krakowianki wygrały 30:27 (12:11), nie wkładając w grę wszystkich umiejętności, grając na pełnym luzie i mobilizując się tylko na krótkie okresy, kiedy gliwiczanki zmniejszały różnicę bramkową. Wówczas następowało kilka szybkich kontr i przewaga mistrzyń znów wzrastała. Najlepszą zawodniczką była Siodłak, która rozegrała swój 500. mecz w barwach biało-czerwonych!
Po meczu prezes związku Tadeusz Breguła wręczył piłkarkom Cracovii złote medale, a przedstawiciele okręgu krakowskiego prezesi mgr Zbigniew Gorączko i mgr Zdzisław Sroczyński, każdej zawodniczce — piękny pamiątkowy puchar.
Bramki dla Cracovii zdobyły: Figas 9 i 8, Hołda 6 1.5, Sasnal 4 — Siodłak 4 i 8, Wójcik 4 i 1, Golik 3 i 2, Tomaszewska 2 i 5, Pawłowska 0 i 1, dla Sośnicy najwięcej: Swoboda 7 i 8, Suchorzębska 5 i 3. (jsk)

Przy okazji zdobycia złotych medali informacja: najstarszą sekcją piłki ręcznej w Polsce kobiet jest właśnie sekcja Cracovii, założona w 1922 r. Początkowo w klubie tym uprawiano tzw. chazenę, później „jedenastkę", a następnie obecnie istniejącą „siódemkę". Za swoje zasługi Cracovia otrzymała opatrzoną numerem pierwszym Brylantową Odznakę Związku Piłki Ręcznej w Polsce. 11 razy piłkarki ręczne Cracovii zdobywały tytuł mistrzyń kraju, 14- krotnie były wicemistrzyniami. Aż 28 zawodniczek tego klubu reprezentowało nasz kraj.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 93 z 22 kwietnia 1985