1932-06-26 Cracovia - Polonia Warszawa 6:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
(bez trenera)
pilka_ico
Liga , 9 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 26 czerwca 1932, 18

Cracovia - Polonia Warszawa

6
:
2

(0:1)



Herb_Polonia Warszawa

Trener:
(bez trenera)
Skład:
Otfinowski
Lasota
Pająk
K. Seichter
Chruściński
Mysiak
Kubiński
A. Zieliński
S. Malczyk
Ciszewski
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Szczepan Kreicarek z Przemyśla
Widzów: 4 000

bramki Bramki

Chruściński (56')
Kubiński (67')
S. Malczyk (68')
A. Zieliński (69')
S. Malczyk (80')
A. Zieliński (83')
0:1
1:1
2:1
3:1
4:1
5:1
6:1
6:2
Biedrzycki (40')






Szczepaniak (87')
Skład:
S. Kisieliński
Jelski
J. Bułanow
B. Seichter
Nowikow
Pieniążek
Szczepaniak
M. Ałaszewski
Łańko
Suchocki
Biedrzycki

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1932-06-26 Cracovia - Polonia Warszawa 6:2
1932-06-26 Cracovia II - Fablok Chrzanów 2:1



Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Cracovia sięga po mistrzostwo wiosenne
Nieoczekiwane wysokie zwycięstwo nad Polonią" -
Przegląd Sportowy

Cracovia sięga po mistrzostwo wiosenne
Nieoczekiwane wysokie zwycięstwo nad Polonią

Dotychczasowo wyniki obu zespołów jak również pierwsza połowa wczorajszego spotkania nie zapowiadały tak wysokiej przegranej zespołu warszawskiego. Polonja energicznie atakująca w pierwszych minutach spotkania i nie ustępująca wiele gospodarzom w pierwszej połowie przegrała spotkanie na skutek 3-minutowego załamania się zespołu, które nastąpiło w drugiej połowie gry.

Cracovia, jakkolwiek lepsza od przeciwnika, potrafiła rozstrzygnąć wynik meczu dopiero w grze podbramkowej. Oba spotkania nie wykazywały słabszych punktów. W Cracovii świetnie grający po pauzie atak miał najlepszych graczy w Sperlingu i Zielińskim w pomocy najlepszy Mysiak, Polonja miała najlepszych graczy w Kisielińskim i obu skrzydłowych. Pierwsze minuty spotkania przynoszą szereg żywych ataków gości. Cracovia rozgrywa się powoli, gra przenosi się na środek, by za chwilę dać Kisielińskiemu sposobność do wykazania swej wysokiej klasy. Atak Cracovii coraz lepszy, opanowuje zwolna pole gry. W trzecim kwadransie gra stoi znów pod znakiem gości, którzy przychodzą coraz częściej do głosu. Lewa strona ataku Polonji szachuje umiejętnie tyły Cracovii. Otfinowski niepokojony jest przez Biedrzyckiego. W 38 minucie Biedrzycki wyzyskując błąd Seichtera uzyskuje prowadzenie ostrym dolnym strzałem.

Cracovia zrywa się do odwetu, pomimo wysiłków nie może jednak zmienić wyniku do przerwy.

Pierwsze minuty po przerwie wykazują, iż gospodarze dążą za wszelką cenę do wyrównania. Kisieliński dwoi się i troi, wyrasta we wszystkich rogach bramki, by wreszcie w 10 minucie skapitulować przed strzałem Chruścińskiego. Cracovia wykorzystuje chwilowe zejście z boiska Bułanowa i rozpoczyna generalną ofensywą. Powrót obrońcy czarnych nie przynosi jednak zmiany na lepsze. W 20 minucie piłka strzelona przez Sperlinga trąca w biegu o rękę Bułanowa. Rzut karny egzekwuje Pająk. Strzał przechodzi obok słupka.

Niezadługo jednak bo już w 2 minuty później rozpoczyna się serja bramek, decydujących o wysokiem zwycięstwie Cracovii. Rozpoczyna ją Kubiński, plasując piłkę w rogu po centrze Sperlinga. Piłka wraca do środka, by niedługo później, bo już 23 min. znaleźć się znów w siatce Polonji. Malczyk wygrywa pojedynek z Bułanowem i ostrym strzałem uzyskuje trzecią bramkę. Polonja rozpoczyna grę, nie przechodzi jednak przez połowę i piłka wraca znów pod bramkę, by po kombinacji Kubińskiego z Zielińskim minąć się z wybiegającym Kisielińskim i znaleźć w bramce Polonji. Gospodarze prowadzą 4:1.

Drużyna warszawian zupełnie załamana psychicznie pozwala sobie strzelić jeszcze dwie bramki. Malczyk w 35 min. po pojedynku z Nowikowem i Zieliński w 38 min. są egzekutorami punktów. Tuż przed końcem przebija się Szczepaniak i wykorzystując centrę Biedrzyckiego ustala wynik dnia.

Cracovia: Otfinowski, Pająk, Zahemski, Mysiak, Chruściński, Seichter, Sperling, Ciszewski, Malczyk, Zieliński, Kubiński.

Polonja: Kisieliński, Nowikow, Bułanow, Seichter, Jelski, Odrowąż, Szczepaniak, Suchocki, Łańko, Ałaszewski, Biedrzycki.

Sędzia p. Krajcarek.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 52 z 29 czerwca 1932 [1]


"Cracovia odbiera Legji prowadzenie w lidze" -
Raz, dwa, trzy

Cracovia odbiera Legji prowadzenie w lidze

Pa spotkaniach drużyn krakowskich z Rapidem i Red Starem, które ściągnęły liczną publiczność, zawody Cracovii z Polonją straciły na atrakcyjności, tem więcej, że pozycja Warszawian w tabeli wróżyła pewny sukces Cracovii.

Mniej niż 3000 publiczność doczekała się wprawdzie spodziewanego sukcesu miejscowych, to jednak, co przeżyła przez pierwsze 60 minut zmuszało nawet nawet najzagorzalszego zwolennika białoczerwonych, do złorzeczenia. Nie będzie przesady w powiedzeniu, że w tym okresie Cracovia zaprezentowała grę, jakiej jej więcej powtórzyć nie wolno, o ile nie chce stracić nietylko punktów ale nawet i sympatji widzów.
Trudno zrozumieć przyczynę takiej gry. Dosłownie żaden z zawodników Cracovii nie grał we właściwem tego słowa znaczeniu. Piłka wygrywała pojedynek z każdym z nich, chodząc sobie zupełnie dowolnie po boisku, najczęściej w najmniej pożądane miejsce. Nic więc dziwnego, że mimo przesiadywania na połowie Polonji, bramki Cracovia nie zdołała strzelić. Ocknienie na szczęście przyszło jeszcze dość wcześnie i wówczas pokazało się, że dzisiejsza forma Polonji nic dobrego jej nie wróży.
Od tej chwili można dopiero mówić o grze. — Nadzwyczajności i teraz nie widziano, ale te proste, lecz należycie szybkie podania napastników Cracovii wystarczyły, by zmiażdżyć przeciwnika, któremu nie starczyło ambicji i sił na całe 90 minut. Straciwszy zaufanie widowni, Cracovia w ostatnich 30 minutach je odzyskała. Białoczerwoni wystąpili z Ciszewskim. Kontuzja ręki utrudniała mu wprawdzie grę, uczyniła ją wolniejszą, nic nie straciła natomiast taktycznie. Ciszewski był też pierwszym graczem, który wyprowadził grą Cracovii z bezładu. Sperlingowi wiele kłopotów sprawiała czuła opieka Seichtera z Polonji. Z chwilą poprawienia się Ciszewskiego również i Sperling zyskał, a z tą chwilą Seichter stracił znacznie na wartości. Kubiński grał dobrze, przy końcu zawodów panował zupełnie nad przeciwnikami, nerwowość nie pozwalała mu jednak na całkowite wyzyskanie swych walorów. Malczyk i Zieliński należeli do najsłabszych graczy na boisku w okresie bierności Cracovii. Obaj utrudniali i psuli wówczas grą. Jakże inaczej grali potem. Szybcy, rozumnie współpracowali z resztą ataku. Im zawdzięcza Cracovia skuteczność gry pod bramką, gdzie byli najniebezpieczniejszymi. Linja pomocy poszła w ślad ataku. Sytuację pogarszała dwójka Mysiak — Chruściński, którzy najfatalniej w świecie ustawicznie kombinowali między sobą w ten sposób, że najczęściej piłkę wówczas otrzymywał gracz Polonji. Wreszcie i ta linja polepszyła swą grę, wznosząc ją chwilami na wysoki poziom. Najmniej pretensji możnaby mieć do trójki defenzywnej. Obrońcy często „kiksowali", naogół jednak sprostali zadaniu. Przy końcu osiągnęli swój normalny poziom. Otfinowski bramek nie zawinił, grał czysto i spokojnie. Przeciwnik Cracovii reprezentował słabę przeciętność.
Ani wybitniejszych jednostek, ani też jakiejś interesującej gry zespołowej u niej nie widać. Jedynemi dodatniemi cechami zawodników Polonji była pracowitość, duch walki i zapał jednostek. Do takich zaliczyć należy Szczepaniaka w ataku. Gracz ten posiada t.zw. ciąg na bramkę i dobry strzał, przy lepszem sąsiedztwie wypadnie też może lepiej. Mały Suchocki więcej produktywnym byłby niewątpliwie na skrzydle, gdzie mała waga mniej przeszkadza, bańko żyje ostatkami swych dobryen czasów. Umie on jeszcze podać, stworzy pozycję, sam natomiast wykończyć sytuacji nie potrafił. Ałaszewski i Biedrzycki nie byli groźnymi, choć kilkakrotnie przedarli się przez tyły Cracovii.
Drugi, młodszy Seichter, grał jako trzeci obrońca, zdając na środkowego pomocnika Jelskiego trud zasilania własnego ataku. Powodzenia wielkiego w tern Jelski nie miał. Trzeci w tej linji Odrowąż nie odbiegał od poziomu towarzyszy.
Gra obrońców Polonji nie mogła podobać się. Nawet Bułanów miał słabe chwile, które napastnicy Cracovii wyzyskiwali. Kisieliński w bramce obronił kilka trudnych pozycyj, potem znów wykazał niezaradność w chwilach, wymagających zdecydowanego wybiegu.
Skład drużyn i przebieg gry:
Cracovia: Otfinowski, Zachemski, Pająk, Seichter, Chruściński, Mysiak, Kubiński, Zieliński, Malczyk, Ciszewski, Sprling.
Polonja: Kisieliński, Nowikow, Bułanów, Seichter, Jelski, Odrowąż. Szczepaniak, Suchocki, Łańko. Ałaszewski, Biedrzycki.
Od pierwszej minuty gry widać, że Cracovia jest mocno niedysponowana. Nie uda je się jej dosłownie nic w żadnej linji. Z czasem gra biało-czerwonych obniża się coraz bardziej, osiągając poziom najniższy chyba w jej historji.
Zaledwie kilka jaśniejszych momentów zapisać może Cracovia na swe konto w pierwszej połowie. Takim był właśnie strzał Ciszewskiego głową na słupek. Polonja w tym czasie nie wiele jest lepszą, ale przynajmniej pracuje ofiarnie i to przynosi jej punkt w 40 min., strzelony przez Biedrzyckiego.
Nie inaczej rozpoczęła się druga połowa gry. Nawet w 11 min. strzelona z zamieszania przez Chruścińskiego bramka nie polepszyła gry Cracovii, która w 20 min. nie wyzyskuje nawet karnego rzutu z winy Pająka. Dopiero 22 min.zmienia gruntownie Cracovię.

Sperling odbiera piłkę Seichterowi, oddaje Kubańskiemu górą, a ten umieszcza piłkę w bramce Polonji. Cracovia zrywa się do generalnego ataku, który w następnej minucie przynosi jej trzeci punkt przez Malczyka, a w dalszej minucie czwarty przez Zielińskiego, „bombą" pod poprzeczkę. Podnieceni białoczerwoni są ciągiem niebezpieczeństwem dla bramki Polonji, która nie może przeszkodzić uzyskaniu piątego punktu przez Malczyka w 34 min. Serję kończy Zieliński w 38 min. Niespodziewany wypad Biedrzyckiego kończy się strzałem Szczepaniaka obok Otfinowskiego do bramki w 42 min. J. K.
Pasikonik
Źródło: Raz, dwa, trzy nr 5226 z 28 czerwca 1932


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Nowy Dziennik nr 174 z 28 czerwca 1932



Mecze sezonu 1932

Legia Kraków 1932-01-06 Cracovia - Legia Kraków 5:3  Wisła Zakopane 1932-02-27 Wisła Zakopane - Cracovia 1:7  Wisła Kraków 1932-02-28 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  KS Roździeń 1932-03-06 Cracovia - KS Roździeń 8:2  Zbrojovka Brno 1932-03-12 Židenice Brno - Cracovia 4:2  Slovan Bratysława 1932-03-13 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 7:2  Chorzów 1932-03-20 Cracovia - Chorzów 2:0  Slovan Bratysława 1932-03-28 Cracovia - I.ČsŠK Bratislava 1:0  Warta Poznań 1932-04-03 Warta Poznań - Cracovia 3:2  Pogoń Lwów 1932-04-10 Cracovia - Pogoń Lwów 2:1  Ruch Chorzów 1932-04-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:1  Makkabi Kraków 1932-04-21 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Czarni Lwów 1932-04-24 Czarni Lwów - Cracovia 0:3  Vienna 1932-05-01 Cracovia - Vienna 0:5  Wisła Kraków 1932-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1932-05-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 5:0  Czarni Radom 1932-05-16 Czarni Radom - Cracovia 0:6  Radom 1932-05-17 Radom - Cracovia 0:2  22 Strzelec Siedlce 1932-05-22 Cracovia - 22 p.p. Siedlce 3:1  Warszawianka Warszawa 1932-05-26 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1932-06-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Rapid Wiedeń 1932-06-22 Cracovia - Rapid Wiedeń 2:2  Polonia Warszawa 1932-06-26 Cracovia - Polonia Warszawa 6:2  ŁKS Łódź 1932-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:1  Hakoah Bielsko 1932-07-03 Hakoah - Cracovia 2-2  Wacker Wiedeń 1932-07-16 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:3  Czarni Lwów 1932-07-24 Cracovia - Czarni Lwów 4:1  Legia Warszawa 1932-08-07 Legia Warszawa - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1932-08-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:3  Metal Tarnów 1932-08-15 Metal - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1932-08-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Warszawianka Warszawa 1932-08-28 Cracovia - Warszawianka Warszawa 5:1  Wisła Kraków 1932-09-04 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Lechia Lwów 1932-09-04 Cracovia II - Lechja lwów 3:0  Garbarnia Kraków 1932-09-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Pogoń Lwów 1932-09-18 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1932-09-25 BBSV - Cracovia 0:4  Podgórze Kraków 1932-10-08 Cracovia -Podgórze Kraków 3:3  ŁKS Łódź 1932-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1932-10-23 Cracovia - Warta Poznań 0:1  Śląsk Świętochłowice 1932-10-30 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 0:3  22 Strzelec Siedlce 1932-11-06 22 p.p. Siedlce - Cracovia 2:2  Wawel Kraków 1932-11-06 Cracovia II - Wawel Kraków 2:4  Makkabi Kraków 1932-11-12 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1932-11-20 Cracovia - Legia Warszawa 2:0