Stanisław Żur

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Żur

Informacje ogólne
Imię i nazwisko Stanisław Żur
Urodzony(a) 26 kwietnia 1897, Sucha Beskidzka
Zmarły 25 grudnia 1952, Kraków

Stanisław Żur urodził się 26 kwietnia 1897 w Suchej Beskidzkiej, zmarł 25 grudnia 1952 w Krakowie - kupiec, prezes Cracovii, (pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie).

Grób Stanisława Żura


"Pany 1906-2006"

Działacze

Urodził się 26 Kwietnia 1897 r. w Suchej Beskidzkiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej przeniósł się do Krakowa, gdzie zauroczyła go Cracovia. Najpierw jej kibicował, później został jej działaczem. Po II wojnie światowej stanął na czele komitetu odbudowy boiska. Jego niespożyty zapał i energia w pracy zostały dostrzeżone przez innych i już w grudniu 1945 został wybrany prezesem Cracovii. Prezes Żur poświęcił Cracovii całe swoje życie osobiste, pracując po kilkanaście godzin na dobę na rzecz Klubu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W krótkim czasie Cracovia stała się największą potęgą sportową w Polsce, a jej zawodnicy zdobywali tytuły mistrzowskie w piłce nożnej, hokeju na lodzie, w tenisie ziemnym i stołowym, pływaniu, lekkiej atletyce, a i pozostałe 10 sekcji także notowało sukcesy. Prezes Żur zebrał fundusze i zakupił dla Klubu reprezentacyjny lokal przy ul. Smoleńsk 16. Przy swojej pasji cieszył się równie wielką charyzmą jak prezes Cetnarowski, rozwiązując szereg wewnętrznych konfliktów. Przede wszystkim jednak był gorącym patriotą. Zarząd Klubu na czele z prezesem Żurem, sprzeciwił się oddaniu Cracovii resortowi bezpieczeństwa. To mogło być przyczyną późniejszych, jak się okazało bezpodstawnych oskarżeń, które zmusiły go do ustąpienia ze stanowiska prezesa. Podobnie jak prezes Cetnarowski zmarł przedwcześnie w grudniu 1952.

Marek Pampuch
Źródło: "Pany 1906-2006" (wydanie I) z 2006 (str. 322)


W 1946 r. został jako prezes zawieszony na krótki okres przez K.O.Z.P.N. za reprezentowanie tak naprawdę interesu klubu. Już wtedy władze sportowe wykonywały "dziwne" ruchy względem Cracovii - szerzej w odnośniku[1][2][3].