Wyniki finansowe MKS Cracovia SSA
MKS Cracovia SSA uzyskała w 2006 roku najlepsze w swojej historii wyniki finansowe. Po raz pierwszy MKS Cracovia SSA osiągnęła zysk w wysokości 315 tys. złotych. Co więcej, MKS Cracovia SSA w rankingu Forbesa z dnia 12 września 2005 roku została uznana za najdroższy Polski klub i wyceniona została na 90 mln. złotych.
Jeszcze w roku 2003 wynikiem finansowym Spółki była strata, która wyniosła 2.535.476,54 złotych, w roku 2005 strata ta zmniejszyła się do kwoty prawie połowę niższej czyli 1.315.819,59 złotych. Na koniec 2006 roku wynik finansowy zmienił się diametralnie, gdyż Spółka osiągnęła zysk w wysokości 315.257,00 złotych, co niewątpliwie świadczy o dynamicznym i prawidłowym rozwoju finansowym i organizacyjnym MKS Cracovia SSA.
W chwili obecnej głównym źródłem przychodów dla MKS Cracovia SSA są przychody pochodzące ze sprzedaży reklamy dla sponsora strategicznego (firmy Comarch) oraz przychody ze sprzedaży praw medialnych i telewizyjnych. Dodatkowo, ważne źródło przychodów dla Spółki stanowi sprzedaż biletów i karnetów oraz przychody z wynajmu i dzierżawy (głównie lodowisko oraz boiska sportowe). Spółka dzięki podpisanym umowom z Dominet Bank oraz PZU Życie, oprócz standardowych usług związanych z prowadzoną działalnością sportową, wprowadziła do oferty sprzedaż usług finansowych i ubezpieczeniowych. W przyszłości dzięki promocji i konkurencyjnym warunkom przychody z tej działalności będą miały swoje stałe miejsce w ogólnej strukturze przychodów Spółki.
Ważnym czynnikiem w realizacji poprawy sytuacji finansowej Spółki było podpisanie w dniu 3 sierpnia 2006 roku umowy z polskim przedstawicielstwem czeskiej firmy YES Technik, która to zobowiązała się do dostarczenia systemu band obrotowych na stadion Cracovii. Dzięki tej współpracy aż 20-krotnie została zwiększona możliwość ekspozycji reklam podczas meczów piłkarskich. Wynikiem wszystkich tych działań było zwiększenie przychodów ze sprzedaży reklam, z kwoty 0,66 mln złotych w okresie lipiec 2002 roku â czerwiec 2003 roku do 11,54 mln złotych w okresie lipiec 2005 roku â grudzień 2006 roku.
Począwszy od roku 2003 Spółka przeznaczyła na inwestycje kwotę ponad 20mln złotych, z czego ponad 15mln złotych to środki pozyskane z Gminy Miejskiej Kraków, które zostały przeznaczone na obiekty przy ul. Kałuży (stadion) i przy ul. Siedleckiego (lodowisko). Zarówno stadion przy ul. Kałuży w Krakowie jak i lodowisko przy ul. Siedleckiego w Krakowie są własnością Gminy Miejskiej Kraków, ale są oddane do użytkowania na rzecz MKS Cracovia SSA. W okresie 1 lipca 2005 roku do 31 grudnia 2006 roku Spółka przeznaczyła na inwestycje ponad 11,5mln złotych, co stanowi 57% łącznych wydatków inwestycyjnych począwszy od 1 lipca 2002 roku.
MKS Cracovia SSA po raz pierwszy odnotowała bardzo dobre wyniki finansowe. Jestem zadowolony z tego, że począwszy od 2003 roku Spółka rozwija się tak dynamicznie, zarówno pod względem sportowym, jak i finansowym. Od 2002 roku przychody Spółki zwiększyły się prawie 8-krotnie, osiągając w tym roku kwotę 22 mln zł, co pozwala wnioskować, że dynamiczny rozwój będzie kontynuowany. Celem Spółki w 2007 roku jest dalszy rozwój przy kontynuacji inwestycji, zarówno w infrastrukturę Spółki, jak i podnoszenie jej wartości sportowej - mówi Jakub Tabisz, Wiceprezes Zarządu MKS Cracovia SSA.
MKS Cracovia SSA to Spółka, która z założenia przynosić ma właścicielom korzyści nie tylko społeczne, ale również i materialne. Od kilku lat realizowana jest strategia wzrostu wartości firmy poprzez wzrost przychodów oraz coraz lepsze wyniki finansowe i sportowe. Młodzież â Sport â Edukacja to motto, którego realizacja wyznacza jeden z najważniejszych kierunków dalszego rozwoju Spółki. Dlatego warto podkreślić, iż oprócz sukcesu finansowego jakim niewątpliwie jest wykazany zysk oraz wzrost przychodów, Spółka osiągnęła znaczne sukcesy w sporcie zdobywając tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie oraz tytuł Mistrza Polski Juniorów Młodszych w piłce nożnej. Powyższe sukcesy wynikają z ciągłego rozwoju Spółki opartego na nowoczesnym zarządzaniu, doświadczeniu biznesowym oraz codziennym wysiłku wszystkich sportowców oraz pracowników.