Plik:Illustriertes Österreichisches Sportblatt 1914-06-11 foto 1.jpg
Rozmiar pierwotny (800 × 816 pikseli, rozmiar pliku: 216 KB, typ MIME: image/jpeg)
Illustriertes Österreichisches Sportblatt nr 24 z 11 czerwca 1914 część 1 z 2
Zobacz też
Tłumaczenie
(z obu plików)
List z Lwowa
Lwów, koniec maja 1914
Los rzucił mnie na dalekie rubieże wschodnie naszej monarchii. Jako entuzjasta piłki nożnej z ogromną uwagą przyglądałem się tamtejszemu życiu sportowemu. Mając pewne kontakty z tamtejszymi działaczami sportowymi, mogłem nawiązać bliższą znajomość zarówno z przedstawicielami Związku Piłkarskiego i tamtejszych klubów. Czuję się przeto zobowiązany poprzez publikację prasową, przekazać nieco wiadomości o poziomie ruchu sportowego w tych najdalszych rejonach naszej monarchii. Chociaż bardzo staramy się o rozwój sportu tu w Lwowie- prawie na końcu świata, jak żartobliwie ujął to Prezes Polskiego Związku Piłkarskiego - to prawie o nas nigdzie nie słychać. Stadiony Lwowa są w stanie idealnym i w pełni odpowiadają wymogom sportowym. KS Czarni użytkują jedno z boisk Towarzystwa Zabaw Ruchowych, natomiast Pogoń Lwów dysponuje swoim bardzo ładnym Stadionem. Obydwa boiska posiadają ładne, bardzo pojemne trybuny. Sporą niedogodność stanowi bardzo słaba komunikacja między terenami miejskimi a stadionami położonymi dość daleko poza miastem. Stanowi to duże utrudnienie dla widzów pragnących obejrzeć mecze jak i dla muszących często trenować zawodników.Budowana elektryczna linia tramwajowa aż do tzw. Rogatek będących w pobliżu stadionów, stworzy dla dalszego rozwoju tej dyscypliny nowe, korzystne perspektywy. Co mnie jako obserwatora kilku meczów uderzyło, ( obserwowałem spotkania : drużyna A – drużyna B, Pogoń – Wisła, Czarni – Cracovia, derby Lwowa Pogoń-Czarni ) i mile zaskoczyło, to że, zawodnicy lwowscy są bardzo zdyscyplinowani, nie kwestionują orzeczeń sędziego i nie krzyczą na boisku. Dzięki temu atmosfera spotkań jest spokojna i sportowa. Osobne słowa uznania należą się sędziom. Lwowskie Kolegium sędziowskie co prawda nieliczne, składa się z arbitrów jak na warunki prowincjonalne reprezentujących bardzo dobry poziom i cieszących się w trakcie prowadzenia spotkań dużym autorytetem zawodników. Bardzo zdziwiła mnie opinia którą przeczytałem w Ilustrowanej Austriackiej Gazecie Sportowej jakoby w meczu Czarni-Pogoń 4:3, sędzia Jacheć ( Krakowskie Kolegium Sędziowskie ), chciał dozwolonymi i niedozwolonymi werdyktami ułatwić Pogoni uzyskanie wyniku remisowego. Jest to bardzo niesprawiedliwa ocena. Jacheć, który cieszy się dużym autorytetem i opinią bez zarzutu w wielu regionach Związku, m innymi w Czechach na Śląsku, nie miał łatwego zadania z uwagi na bardzo gorącą i napiętą atmosferę na widowni. Czuję się w obowiązku stwierdzić, że takie nieobiektywne, tendencyjne wypowiedzi mogą zniechęcić do angażowania się w działalność sportową. Nie można jeszcze stwierdzić, że piłka nożna we Lwowie stała się sportem popularnym i powszechnym.Widownia rekrutuje się na ogół z ludzi bogatszych.
I to jest zapewne przyczyną. że piłka nożna we Lwowie jest sportem elitarnym i nie dotarła do uboższych warstw społeczeństwa. Ceny biletów są bardzo wysokie (autor jak stwierdza korzystał z darmowego wstępu ).Trzeba tą sytuację zmienić, gdyż wizyta na stadionie będzie przywilejem jedynie ludzi zamożnych.
Drużyny lwowskie rozpoczynają przygotowanie do sezonu i treningi dopiero wtedy gdy nasze drużyny osiągnęły już szczyt formy. Z uwagi na surowe warunki zimowe, sezon wiosenny rozpoczyna się dopiero w maju, a rozgrywki kończą się znacznie wcześniej niż u nas. Dlatego zawodnicy lwowscy mają znacznie krótszy okres do treningu i gry niż nasi.
Poziom gry piłkarskich drużyn lwowskich bardzo mnie zaskoczył zważywszy na trudne warunki w których przychodzi im działać. Lwowski Związek Piłkarski jest bardzo oddalony od takich ośrodków piłkarskich jak Wiedeń czy Budapeszt mających w dodatku komfortowe warunki treningowe. Utrudnione są kontakty z mocnymi drużynami pierwszo klasowymi. Są kłopoty ze szkoleniem zawodników, bywa, że to zawodnicy sami szkolą innych. Wydaje się, że poziom gry Pogoni mógłby być jeszcze wyższy, i mimo, że przegrała ostatnio z Czarnymi jest drużyną bardzo wyrównaną i lepszą od miejscowego rywala.
Zatrzymanie w ekipie kilku klasowych, wybitnych zawodników (podobnie jak w klubie Czarni) i wyszkolenie obiecującego narybku piłkarskiego, gwarantuje dalszy rozwój klubu i wzrost poziomu drużyny piłkarskiej, zwłaszcza, że Lwów posiada zasługujące na uznanie doskonałe centrum sportowe. Austriacki Związek Piłki Nożnej powinien to właściwie docenić Nie można pozwolić by ten ośrodek sportowy był pozbawiony odpowiedniego wsparcia.
Dzięki tak solidnej działalności, jaka jest prowadzona we Lwowie, to sympatyczne miasto może już wkrótce stać się ważnym ogniwem takich dyscyplin austriackiego sportu jak piłka nożna i lekkoatletyka i odgrywać w nich czołową rolę. Na tym powinno zależeć nam wszystkim, którzy szczerze chcą rozwoju austriackiego sportu.
Historia pliku
Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.
Data i czas | Miniatura | Wymiary | Użytkownik | Opis | |
---|---|---|---|---|---|
aktualny | 01:10, 31 sty 2009 | 800 × 816 (216 KB) | FortArt (Dyskusja | edycje) | Illustriertes Österreichisches Sportblatt nr 24 z 11 czerwca 1914 część 1 z 2 ===Zobacz też=== *Grafika: Illustriertes_Österreichisches_Sportblatt_1914-06-11_foto_2.jpg Kategoria: Skany gazet w języku niemieckim z 1914 |
Nie możesz nadpisać tego pliku.
Lokalne wykorzystanie pliku
Żadna strona nie korzysta z tego pliku.