1946-03-24 Wisła Kraków - Cracovia 3:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Wisła Kraków


pilka_ico
mecz towarzyski
stadion Wisły, niedziela, 24 marca 1946

Wisła Kraków - Cracovia

3
:
1

(2:0)



Herb_Cracovia


Skład:
Jurowicz
Filek II
Planek
Filek I
Legutko
Wapiennik
Gergiel
Cholewa
Artur
Gracz
Cisowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Seichter
Widzów: 20 000

bramki Bramki
Cisowski (26')
Artur (36')
Cholewa (64')
1:0
2:0
3:0
3:1



Różankowski II (64')
Skład:
Hymczak
Gędłek
Glimas
Jabłoński I
Parpan
Jabłoński II (Dębski)
Pawlik (Ursoń)
Różankowski II
Różankowski I
Major
Bobula

Ustawienie:
2-3-5



Kary

Po meczu kary dla graczy Wisły: Legutko, Filek - nagana, Gracz - 2 tygodnie dyskwalifikacji za niesportowe zachowanie.

Opis meczu

Wisła gromi Cracovię 3:1
Słaba gra czołowych drużyn Polski

W miejsce odwołanych zawodów jugosłowiańskiego Hajduka z reprezentacją Krakowa rozegrano dziś derby krakowskie, które były oficjalną inauguracją sezonu piłkarskiego w Krakowie.

Na boisku Wisły zebrało się około 20.000 widzów, którzy doznali jednak rozczarowania. Mimo, że drużyny wystąpiły w swoich najsilniejszych składach, zawody stały na niskim poziomie, a szereg zawodników jak Cholewa, Różankowski II, Pawlik, Majer i Giergiel absolutnie nie zasłużyli na wystawienie ich do pierwszej drużyny.

(...)

Wisła, grając do przerwy z wiatrem, przeprowadziła kilka groźnych ataków, z których jeden zakończył się w 26 minucie gry wspaniałym strzałem Cisowskiego, wobec którego bramkarz Cracovii był bezradny. W tym okresie Cracovia grając głównie lewą stroną, nie może sforsować doskonałej dwójki braci Filków, poza którymi na straży bramki stoi nadto doskonały Jurowicz. W 39 minucie gry daleki niespodziewany strzał Artura przepuszcza fatalnie bramkarz Cracovii do siatki. Wisła prowadzi 2:0. Końcowe minuty pierwszej połowy upływają na kontratakach Cracovii, które wobec zdecydowanej postawy tria obronnego skazane są na niepowodzenie.

Po przerwie pierwszych 10 minut należy do Cracovii, a Pawlik ma kilkakrotnie sposobność strzelenia bramki, którą jednak marnuje. Słusznie tedy zastępuje go Urzon. Po okresie wyrównanej gry w 19 minucie najsłabszy z zawodników Cholewa mija Gędłka i strzela w róg nie do obrony, a Wisła prowadzi 3:0. Natychmiastowy kontratak Cracovii przynosi jej jedyną bramkę, strzeloną przez Różankowskiego II z podania Urzonia, a po złym wybiegu Jurowicza. Od tej chwili gra wyraźnie opada na tempie, a końcowe minuty upływają pod znakiem pojedynków na środku boiska.

Z graczy Wisły obok wspomnianych Jurowicza, braci Filków, zasługuje na wyróżnienie: Planek w obronie i Artur w ataku; w Cracovii: Jabłoński I, Parpan, Bobula.

Sędzia p. Seichter trzymał mocno w ryzach obie drużyny.

Źródło: Przegląd Sportowy [1]