Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia stadionu

Stadion powstał w 1912 roku według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego - Park Gier Klubu Sportowego "Cracovia", zbudowano go na terenach "łąkach zwierzynieckich" (teren pomiędzy dzisiejszymi ulicami: 3 Maja, al. Krasińskiego, Stachowicza oraz Kraszewskiego) teren wykupiono od sióstr Norbertanek w wieczystą dzierżawę. Pracami budowlanymi kierował inż. Tadeusz Zieliński. Budowa nie byłaby możliwa bez społecznej ofiarności zebrano 8 200 koron do czego walnie przyczynił się mający szerokie kontakty z bogatą arystokracją Kazimierz Jurjewicz – późniejszy prezes Cracovii, całość kosztowała 20 tysięcy. Jednocześnie powstało obok drugie boisko, treningowe. Otwarto go meczem z lwowską Pogonią 31 marca 1912. Początkowo widownia składała się z drewnianej trybuny na 300 miejsc siedzących i nasypu z miejscami stojącymi. Był to pierwszy na ziemiach polskich stały stadion będący własnością klubu sportowego.

Początkowo stadion wyglądał całkowicie inaczej niż dzisiaj. Trybuna główna stała od strony obecnej al. Focha, stąd kibice mieli wspaniały widok na Wawel, którego nie zasłaniały żadne budowle. Stadion był otoczony był, żwirową bieżnią, na której mogli występować lekkoatleci. Za bramkami pomiędzy boiskiem i bieżnią było więcej miejsca niż obecnie, także z myślą o lekkoatletach. Główne wejście na stadion znajdowało się na miejscu dzisiejszego hotelu „Cracovia” - tuż za nasypem kolejowym (przypomnijmy, że w miejscu Alei Krasińskiego znajdował się nasyp, po którym wiodła linia kolejowa do Zakopanego, która został zlikwidowana w 1917 roku). Park Gier KS Cracovia obejmował, znacznie więcej terenu niż sam stadion, bo aż do dzisiejszych Alei.

W 1936 stadion otrzymał imię marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Naczelnik, przynajmniej dwukrotnie, odwiedził stadion "Cracovii". W 1921 roku oglądał Pasiaków grających z warszawską "Polonią", rok później z budapeszteńskim "Vasasem". Po II wojnie Światowej stadion nosił imię sławnego prezesa klubu, a także PZPN, dr Edwarda Cetnarowskiego . W końcu lat czterdziestych obie nazwy, stara i nowa, zniknęły ze stadionu i z papierów klubowych. Nazwe marszałka Polski stadionowi przywrucono 31 października 1991r.

Stadion Cracovii przekazany został Stowarzyszeniu w 1951 roku, w mocno zmienionym kształcie, przetrwał do dziś. Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku spłonęła zabytkowa drewniana trybuna. Po zadatkowym pożarze 16 grudnia 1966r. zabytkowej trybuny rozpoczęto przebudowę stadionu. W latach 1968 oraz 1969 powstał tor kolarski oraz trybuny z miejscami siedzącymi. Zniknęły m.in. korty tenisowe, na których terenie działało letnie kino oraz wesołe miasteczko.

Stadion obecnie

Stadion Derby 2006

Obecnie stadion liczy 10 000 miejsc siedzących w tym 1 100 pod dachem oraz 1 000 miejsc stojących. Na stadionie znajduje się nowoczesne oświetlenie (1400 luxów), pierwszy mecz przy sztucznym świetle odbył się z Odrą Wodzisław, 21 sierpnia 2004 roku. Stadion posiada również podgrzewaną murawę.

Stadion w przyszłości

Stadion jest cały czas w fazie przebudowy i za pare lat powinien spełniać wszelkie światowe standardy.
Projekt nowego stadionu