1924-09-14 Kraków - Wiedeń 0:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja Krakowa złożona z graczy Cracovii, Jutrzenki K., Olszy K.'


Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, Stadion Wisły, niedziela, 14 września 1924, 16:00

Reprezentacja Krakowa - Reprezentacja Wiednia

0
:
0



Herb_Wiedeń


Skład:
Olsza Kraków herb.png Malczyk
Cracovia herb.pngGintel
Cracovia herb.pngFryc
Jutrzenka Kraków herb.png Grunberg
Cracovia herb.png Cikowski
Cracovia herb.png Zastawniak
Cracovia herb.png Ciszewski
Cracovia herb.png Reyman III
Cracovia herb.png Kałuża
Olsza Kraków herb.png Włak
Cracovia herb.png Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Zenisek z Pilzna
Widzów: 4000

Skład:
Wacker Wiedeń herb.png Feigl
WAC Wiedeń herb.png Becker
Admira Wiedeń herb.png Vozi
WAC Wiedeń herb.png Schneider
WAC Wiedeń herb.png Pűschner
Wacker Wiedeń herb.pngNellet
Wacker Wiedeń herb.png Liebchardt
Admira Wiedeń herb.pngSchierl
Admira Wiedeń herb.png Klima
WAC Wiedeń herb.pngHanal
Wiener Sport-Club herb.png Vitu

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1924-09-14 Kraków - Wiedeń 0:0
1924-09-14 Lwów - Kraków 0:1
1924-09-14 Tarnovia II Tarnów - Cracovia III 1:2



Zapowiedź meczu

"Wiedeń — Kraków" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Wiedeń — Kraków

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Między miastowe zawody Wiedeń—Kraków, które odbędą się dziś o godz. 4 popoł. na boisku Wisty, wzbudziły wielkie zainteresowanie, gdyż Wiedeń na leży obecnie do najsilniejszych ośrodków footballowych Europy. Już tylokrotnie mieliśmy sposobność obserwować grę Wiedeńczyków i zawrze zrobili om jak najlepsze wrażenie. Drużyny wiedeńskie jak W AC, Admira, Hakoah, których gracze reprezentować będą w Krakowie barwy Wiednia, gościły już niejednokrotnie w Polsce i wykazały zawsze wysoką klasę, a ich piękna kombinacyjna gra, spokój i sportowe zachowa me się graczy zyskały im wszędzie sympatyków.

Reprezentacja Wiednia, złożona z wybitnych graczy wiedeńskich jest najsilniejszym zespołem (po teamie, występującym w tym samym dniu przeciwko Węgrom), jaki nam Wiedeń mógł przeciwstawić. W bramce wystąpi Feigl z Wackeru, który już niejednokrotnie reprezentował barwy Wiednia i zawsze z jak najlepszym skutkiem. Parę obrońców Vozi z Admiry i Becher z WACu stawiają obecnie na równi z obroną „Vienny“. Pomoc złożona z Pollaka (Hakoah), Puschnera i Schneidra (WAC), a więc najlepszych graczy tych klubów, będzie trudnym do pokonania przeciwnikiem dla naszego ataku. Napad składa się z samych przebojowców. Vitu z Sprotklubu już często przysłużył się swemu klubowi, strzelając ze skrzydła decydujące bramki, Liebhard (Wacker) odgrywa również wybitną rolę. Trójka środkowa, złożona z Schierla (Admira), Hansle (Wac) i środka Klimy (Admira), a więc przebojowców i najlepszych strzelców Wiednia, przysporzy naszej obronie niemało kłopotu. Krakowska drużyna będzie miała ciężkie zadanie przeciwstawić się tak silnemu przeciwnikowi, spodziewamy się jednak, że nie zawiedzie pokładanego w niej zaufania i wyjdzie z tych zawodów z honorem.

Przejazd antami w czasie meczu dozwolony jest dla publiczności jedynie do mostku na Rudawie, prowadzącego do buska T. S. Wisła między godz. 2 po poł. a 7 wieczorem. Kraków—Lwów.

Również w dniu dzisiejszym reprezentacja Krakowa stoczy walkę z reprezeutacyą Lwowa. Spodziewać się należy, że drużyna krakowska, która składa się z 10 graczy „Wisły” dzielnie bronić będzie barw Krakowa, jak również puharu prof. Żeleńskiego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 252 z 15 września 1924


Opis meczu

"Wiedeń — Kraków (0:0)" -
Stadjon

Wiedeń — Kraków (0:0)

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.2
Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.3
Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.4
14.IX. godz. 16-ta; boisko TS „Wisła“, zawody międzymiastowe.

Zawody powyższe były wznowieniem dawnych tradycji utrzymania ścisłego kontaktu zespołów: wiedeńskiego i krakowskiego. Fakt ten nabiera znamienności, jeśli się zważy niedawne jeszcze lekceważenie naszego sportu piłkarskiego przez Związek austrjacki, Przysłany nam przez Związek wiedeński zespół nie był pierwszorzędny, stwierdzić jednak musimy, że był najlepszy na jaki w tym dniu Wiedeń stać było, a że był dobry i zadowolił wszelkie wymagania licznie zebranej publiczności mieliśmy sposobność się przekonać. Kraków wystawił w dniu tym dwa garnitury, z których pierwszy złożony prawie wyłącznie z graczy Wisły, walczył we Lwowie o puchar prof. Żeleńskiego, drugi bronił naszych barw przeciwko Wiedniowi. Nie znamy jeszcze w tej chwili wyniku lwowskiego, ufamy jednak, że wysłany przez nas team niezawiedzie pokładanych w nim nadziei, co do wyniku zaś zawodów w Krakowie możemy śmiało stwierdzić, że jest on dla nas zaszczytny, tembardziej zaszczytny, że zupełnie sprawiedliwy i zasłużony.
Po wzajemnej wymianie proporców stają naprzeciwko siebie dwie drużyny w następującym składzie:

Grę rozpoczyna Wiedeń pod słońce. Natychmiast po rozpoczęciu gry uzyskuje Kraków róg, dobrze strzelony przez Sperlinga, niewyzyskany jednak dzięki skutecznej obronie Wiednia. Kraków opanowuje pole i ma dobre 40 minut zupełną przewagę. Dobrze przez Kałużę inicjowane ataki, nie mają jednak szczęścia. For Reymana III kończy się off-sidem, w 7 min. strzał Reymana z pięknego podania Wiaka, broni bramkarz na róg, również niewyzyskany; Włak nie rozumie się ze swoimi partnerami i psuje dobrze obmyślany atak . off-sidem. Doskonałe strzały Reymana i Kałuży stają się łupem bramkarza. 22-ga minuta przynosi 3 z rzędu rogi dla Krakowa, które, mimo żywej akcji z naszej strony, zostają odparte przez obronę i doskonałego bramkarza. 37-ma minuta przynosi wol¬ny dla Krakowa z kilkunastu rzutów, piłka jednak idzie w out. Ostry strzał Grunberga idzie tuż nad poprzeczką. Wiedeń, za naszym przykładem, zaczyna stosować system jednego obrońcy, skutkiem czego nasze ataki kończą się coraz częściej off-sidami. Wiedeń ogranicza się w tej fazie gry do sporadycznych, acz niebezpiecznych, wypadów. Zwłaszcza prawy łącznik Schierl jest dla naszej obrony groźny. Kilka ostrych strzałów idzie w out, lub też staje się łupem doskonale, w tym dniu, w bramce dysponowanego Malczyka, którego robinzonady wzbudzała żvwe oklaski na widowni. Pierwsza połowa kończy się przy stanie rogów 5:1 dla Krakowa:
W drugiej połowie bezwzględną przewagę uzyskuje Wiedeń.

Atak za atakiem idzie na bramkę Krakowa, jednak napastnicy wiedeńscy nie są najwidoczniej usposobieni do strzału. Dwa kornery dla Wiednia zostają niewyzyskane. Również Kraków uzyskuje w tej części gry dwa rogi, które po- zostają jednak bez dalszych wyników. W 25-tej minucie schodzi z boiska Gintel, zastępuje go Offen (Jutrzenka). Trójka środkowa Wiednia stwarza coraz to nowe niebezpieczne momenty, jednak nasza obrona jest na swojem miejscu. Kilka wysiłków ze strony graczy Krakowa, żywo zachęcanych okrzykami publiczności, i sędzia odgwiłduje zawody przy stanie 0:0. Rogów 7 : 3 dla Krakowa. Sędzia p. Zenisek z Pilzna, poza odgwizdaniem kilku niebyłych off-sidów, bardzo dobry, zadowolił w pełni obie drużyny i widownię. Team Wiednia przedstawił się jako dobrze zgrana jednolita całość. Na uwagę zasługuje siła przebojowa trójki środkowej oraz celowa i skuteczna gra środkowego pomocnika. W zespole Krakowa zawiodła linja pomocy i lewa strona ataku. Włak nie spełniał zadania łącznika między Kałużą i Sperlingiem, wskutek czego i ten ostatni wypadł blado. Najlepszy na boisku bramkarz Malczyk. Widzów około 4000.
Źródło: Stadjon nr 38 z 18 września 1924


"Dzień sukcesów krak. sportu footballowego" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Dzień sukcesów krak. sportu footballowego

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Dzień wczorajszy przyniósł pełny sukces krakowskiemu sportowi fotballowemu. Z zawodów z Wiedniem sport nasz wyszedł z honorem — we Lwowie zaś odnieśli Krakowianie zwycięstwem samem puhar aż do najbliższej rozgrywki pozostanie w Krakowie.

Na razie nic mamy dokładnych wiadomości o prac biegu zawodów we Lwowie — o spotkaniu zaś z Wiedniem naloty powiedzieć, la nie byty zbyt interesującemi. Przedewszystkiem na poziom gry wpłynął skład zarówno drużyny wiedeńskiej, jak i krakowskiej. Wiedeńczycy bynajmniej nie reprezentowali wysokiej klasy, tak intensywnie przed zawodami reklamowanej. Grali, jak przeciętna drużyna pierwszoklasowa. Niewątpliwie Wiedeń może wystawić silniejszą drużynę — jednak — że wczoraj grał równocześnie przeciw Preszburgowi oraz Austryi przeciw Węgrom. Rzecz oczywista, że do Krakowa wyjechała drużyna słabsza i dlatego rozgrywanie zawodów, z drugo, względnie trzeciorzędnym „gamitunem” wiedeńskim, nie było żadnego celu. Polski sport footballowy z wczorajszych zawodów nie odniósł żadnej korzyści.

Przeciw Wiedeńczykom stanęła drużyna krakowska złożona prawne graczy Cracovii. Aranżerzy wczorajszych zawodów popełnili dwa zasadnicze błędy. Pierwszy, że zupełnie niepotrzebnie zepsuli atak przez stawienie młodego i mało rutynowanego gracza Ptaka, przez przesunięcie Ciszewskiego na skrzydło oraz przez powierzano stanowiska prawego pomocnika Gruenbergowi z Jutrzenki. Drugim błędem było rozgrywanie zawodów na boisku Wisty, do którego gracze Cracovii, stanowiący istotną część drużyny, zupełnie nie są przyzwyczajeni. Lepiej by się przecież czuli na boisku własnem. Stało się jednakże inaczej. Cracovia osłabiona w ważnych pozycyach, grała daleko gorzej, niż z. D. F. C. — to tez zawody wczorajsze nie wywołały prawie żadnego entuzyasmu.

Drużyna krakowska naogół była lepsza, zwłaszcza przed pauzą. Atak krakowski bez przerwy bombardował bramkę wiedeńską, której jednakże nie zdołano ani razu zdobyć. Trzy, czy cztery kornery jeden po drugim były, wyrazem tej przewagi. Wiedończycy próbowali od czasu do czasu przejść na połowę Krakowa — wszystkie jednak ich zakusy kończyły się na pobożnem tylko życzeniu.

Po pauzie obraz znacznie się zmienił. Stroną atakującą byli dla odmiany wiedeńczycy i trzeba przyznać. Że byli bardzo groźnymi. Dokonały bramkarz krakowski Malczyk (Olsza) bronił dzielnie swej bramki, nie pozwalając im zdobyć zwycięskiego goala. Pod koniec zawodów Krakowianie ponownie przyszli do głosu — jednakże wielu wcale dogodnych pozycyi nie wykorzystali. Tak więc zawody zakończyły się ku zadowoleniu przedewszystkiem wiedeńczyków remisowo.

Kraków—lwów 1:0.

Lwów, (PAT). Dzisiejsze zawody międzymiastowe między Krakowom a Lwowem o puhar Żeleńskiego zakończyły się wynikiem 1:0 na korzyść Krakowa. Do pauzy 0:0. Kowalski stracili bramkę w 16-ej minucie po pauzie. Sędziował p. Marczewski z Łodzi.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 253 z 16 września 1924


Mecze sezonu 1924 (Kraków)