1925-09-02 Tallin - Małopolska 0:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 21:54, 12 gru 2023 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Reprezentacja małopolska złożona z graczy różnych drużyn nie tylko małopolskich


Herb_Tallin


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Rewal, środa, 2 września 1925

Reprezentacja Tallina - Reprezentacja Małopolski

0
:
3



Herb_Małopolska


Skład:
JK Tallinna Kalev herb.png Lass
JK Tallinna Kalev herb.png Sűvar
JK Tallinna Kalev herb.pngSilber
JK Tallinna Kalev herb.png Kaljot
Sport Tallinn herb.png Rene
Sport Tallinn herb.png Einmann
Sport Tallinn herb.png Paal
JK Tallinna Kalev herb.png Ellman
Sport Tallinn herb.png Paal
JK Tallinna Kalev herb.png Pihlak
Sport Tallinn herb.png Üpraus
Sport Tallinn herb.png Kihlefeldt

Sędzia: Mac-Kibbin

bramki Bramki
0:1
0:2
0:3
Staliński
Cracovia herb.png Kałuża
Cracovia herb.png Ciszewski
Skład:
Gӧrlitz
Czajkowski
Kmiciński
Spojda
Seichter
Hanke
Słonecki
Cracovia herb.png Ciszewski
Cracovia herb.png Kałuża
Staliński
Tupalski



Opis meczu

"Małopolska — Tallin 3 : 0." -
Stadjon

Małopolska — Tallin 3 : 0.

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon
Drużyny wystąpiły w następujących składach:

Tallin: Lass (Kalev); Sűvar (Kalev), Silber (Kalev); Kaljot (Kalev), Rene (Sport), Einmann (Sport); Paal (Sport), Ellman (Kalev), Pihlak (Kalev), Üpraus (Sport), Kihlefeldt (Sport).
Małopolska: Gӧrlitz; Czajkowski, Kmiciński; Spojda, Seichter,Hanke; Słonecki, Ciszewski, Kałuża, Staliński, Tupalski.
Sędzia p. Mac-Kibbin — anglik, dobry.
Gra bardzo ciekawa, prowadzona w żywem tempie. Drużyna nasza, pomimo szalonego przemęczenia, jakie spowodowała 8-mio godzinna jazda podczas burzy na morzu (prawie wszyscy gracze chorowali na morską chorobę), — dała z siebie wszystko i grała pierwszorzędnie! Za¬znaczyć należy, że o godzinie 5 przyjechaliśmy z Helsingforsu do Rewla, a o godzinie 6 byliśmy już na boisku. Ponieważ ryzykowne było rozegranie dnia tego zawodów międzypaństwowych Polska — Estonja przeto przełożono je na 2.IX.25. Pozatem Gintel, Sperling i Chruściński byli tak poważnie chorzy, że musiano ich zastąpić graczami, którzy w tym wypadku z drużyną Małopolską nic wspólnego nie mieli.

Teren błotnisty i bardzo ciężki. Już w 4-tej minucie po ładnej kombinacji Staliński — Kałuża — Staliński, ten ostatni pomimo wybiegu bramkarza zdobywa pierwszą bramkę, Małopolska ma przewagę przez cały prawie męcz. Rewel kombinuje ładnie, w polu dobry, jednak pod bramką niezdecydowany. Przytem obrona Czajkowski i Kmiciński nie dopuszczają prawie do strzału. Kilka strzałów ładnie broni Görlitz, ale specjalnej roboty nie ma. Cała linja pomocy bardzo dobra. W 27 minucie Kałuża strzela z daleka bramkę, bramkarz chce złapać, ale Staliński mu przeszkadza. — Goal. 2 : 0. Słonecki do przerwy za dużo kiwa — zato po przerwie doskonały i wyrabia bardzo dużo pozycyj dogodnych. W 11 minucie po przerwie po kombinacji: Staliński — Tupalski (centra) — Słonecki — Ciszewski robi trzecią bramkę. Wynik mógłby być znacznie większy, gdyby nie słabe strzały napadu, które z ledwością do bramki dochodziły (prawdopodobnie wskutek zmęczenia kilka ładnych strzałów oddają na bramkę Hanke i Seichter). Przy stanie 3:0 sędzia odgwizduje koniec. Z drużyny Rewelskiej wyróżnić należy: całą linję napadu oraz środkowego i lewego pomocnika. Publiczności około 4 tysięcy.
Źródło: Stadjon nr 37 z 9 września 1925


"Polska drużyna piłkarska w Estonji. Małopolska—Tallin 3:0 (2:0)." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Polska drużyna piłkarska w Estonji. Małopolska—Tallin 3:0 (2:0).

Realacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczorajsza międzynarodowe zawody piji nożnej pomiędzy drużynami reprezeniacyjnemi Małopolski i Tallina, zakończyły się zdecydowanemu zwycięstwem (Polaków w stosunku 8:0.

Już do przerwy goście uzyskali dwie bramki w strzałów Stalińskiego (grać on w repr. południowej Polski, mimo, iż jest Poznaniakiem) i Kałuży. Po pauzie Ciszewski strzela trzecią bramkę, ustanawiając ostateczny rezultat 3:0. Polacy pokazali grę bardzo ładna i utrzymali przez cały czas gry znaczną przewaga nad drużyna Tallinu, która jest równoznaczna z reprezentacyjną jedenastka Estonji. W drużynie małopolskiej nie było słabego punktu. Do tej pory nie mamy żadnej wiadomości o wyniku zawodów Polski z Estonia, które miały być rozegrane w dn. 1 bm., nie wiemy nawet, czy powyższy mecz doszedł wogóle do skutku. Jest to karygodne lekceważenie ogółu przez nasze agencje telegraficzne.

Kraków—Lwów.

W dn. 8 b. m. odbędą się tradycyjne zawody międzymiastowe Lwów—Kraków o puhar prof. Żeleńskiego. Sytuacja jest taka, iż ewent zwycięstwo Krakowian w tym meczu, jako trzecie e rzędu, przyniosłoby zarazem i zdobycie puharu Krakowowi. Z drugiej strony, cały szereg okoliczności nie sprzyja temu, aby to spotkanie miało się skończyć zwycięsko dla-1 naszego miasta; z jednej strony, cały szereg graczy krakowskich przyjeżdża w piątek wieczorem do Krakowa po trzech ciężkich meczach w Finlandii i Estonii na to, aby zaraz w sobotę udać się do Lwowa, z drugiej zaś strony, skład drużyny, zwłaszcza jego lewa strona ataku, budzić musi cały szereg zastrzeżeń. Przedstawia się on nast.; Szumieć, Gin-tel. Kaczor, Alfus, Gieras, Zastawo jak, Adamek, Czulak. Kałuża, Wójcik, Sperling. Zawody odbędą się na boisku Pogoni, co również jest korzystniejszem dla teamu lwowskiego, w podkład którego wejdą przeważnie gracze z togo klubu.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 243 z 5 września 1925


Mecze sezonu 1925 (Kraków)