1945-07-08 turniej tenisowy Wybrzeża

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 17:48, 26 mar 2021 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

turniej tenisowy Wybrzeża
data prawdopodobna





Relacje z zawodów

"Sukces tenisistów krakowskich w Sopotach" -
Dziennik Polski

Sukces tenisistów krakowskich w Sopotach

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Sopoty mają stać się w przyszłości ośrodkiem sportowym o skali ogólnokrajowej. Inauguracją tegorocznego sezonu był turniej tenisowy Wybrzeża, zorganizowany przez S. J. S. Odwet. Obok, tenisistów miejscowych brali w nim udział: Jadwiga Jędrzejowska i Galiert (BKS Bydgoszcz), Szeraucówna, Oiejniszyn, Horain. Korman (KTS Krakus, Kraków) Herbst i Łabuzek (Cracovia), J. Korneluk (Łódź).

Dla Jadwigi Jędrzejowskiej był to właściwie pierwszy występ po wojnie. Grala ona co prawda w pokazówkach w Bydgoszczy, ale po raz pierwszy stanęła do turnieju. Niestety nie miała groźnej przeciwniczki. Szeraucówna przegrała z nią w finale gry pojedynczej pań 6:2, 6:1. W grze mieszanej poziom był już więcej wyrównany. Jędrzejowska, grając z J. Kornelukiem, wygrała 6:1, 2:6, 6:3, przy czym gra przez cały czas trzymała widzów w napięciu.
W grze pojedynczej i podwójnej panów tenisiści krakowscy górowali zdecydowanie nad miejscowymi. Do finału w grze pojedynczej doszedł Olejniszyn (Jedn. wojsk. 53 329), który wyeliminował w półfinale Herbsta i Horain po pokonaniu Łabuzka. Finał nadspodziewanie łatwo wygrał znajdujący. się obecnie w doskonałej formie Olejniszyn, w stosunku 6:0, 6:0.
W grze podwójnej panów do finału doszły pary Olejniszyn-Horain i Herbst-Łabuzek, Wygrali Olejniszyn i Horain dość łatwo w dwóch setach 6:4, 6:2.
Turniej wypadł dzięki wysiłkom organizatorów dr Moraweca i St. Korneluka nadspodziewanie dobrze. Piękne korty tenisowe, zamienione w okresie walk na miejsce postojów koni, zostały doprowadzone do pięknego stanu. Korty sopockie sianą się niewątpliwie w przyszłości terenem niejednego turnieju międzynarodowego, co będzie miało również walory propagandowe, gdyż na nich właśnie organizowali takie turnieje niegdyś Niemcy.

Poza turniejem tenisowym Wybrzeża projektowany był jeszcze z inicjatywy wojewody gdańskiego min. Okęckiego, który udziela znacznego poparcia sportowi na Wybrzeżu, drugi turniej, na który specjalne nagrody ufundował wojewoda Okęcki. Niestety nieustanne deszcze uniemożliwiły rozegranie go, wobec tego turniej przełożony został na połowę sierpnia, przy czym przewidziane jest zaproszenie do Sopot wielu tenisistów z całej Polski.
Źródło: Dziennik Polski nr 153 z 10 lipca 1945