Akademia Mistrzów Cracovia

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 08:55, 31 sty 2021 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strona internowa Akademii

Akademia Mistrzów Cracovia - rozpoczęcie projektu grudzień 2012 r.

"Akademia Mistrzów Cracovia zainaugurowała działalność" -
Sportowe Tempo

Akademia Mistrzów Cracovia zainaugurowała działalność

Zaprezentowany został projekt Akademii Mistrzów Cracovia, działającej przy Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej Wspierania Młodych Talentów "100 lat Cracovia". Akademia skupi się na szkoleniu dzieci i młodzieży.

Data prezentacji nowego projektu nie była przypadkowa. 5 grudnia 1948 roku, a więc dokładnie 64 lata temu Cracovia sięgnęła po ostatni tytuł mistrza Polski. Z tej okazji wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć ostatniego żyjącego mistrza - Mieczysława Kolasy, który przybył na konferencję prasową w towarzystwie innych członków Rady Seniorów - Adama Czapli i Mieczysława Błażka.

Zaraz na początku konferencji wiceprezes MKS Cracovia SSA Radomir Szaraniec, który jednocześnie będzie pełnił funkcję prezesa Akademii Mistrzów Cracovia działającej przy Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej Wspierania Młodych Talentów „100 lat Cracovia" poprosił prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego o uroczyste odsłonięcie nowej nazwy i loga Akademii. Warto zaznaczyć, że prezydent objął Akademię honorowym patronatem. - Koncepcja Akademii jest czymś, co może pozwolić, by w przyszłości powrócić do sukcesów i zdobyć tytuł mistrza Polski. To dzieło jest warte zauważenia - przyznał prof. Majchrowski, po czym odsłonił tablicę.

Po chwili głos zabrał Marcin Kępa, nowy trener-koordynator Akademii Mistrzów Cracovia, który przybliżył zebranym na konferencji gościom najważniejsze założenia związane z projektem. - Ten projekt był przygotowywany przez rok. Chcę serdecznie podziękować prezesowi Cracovii profesorowi Januszowi Filipiakowi, który chce wzmocnić Klub wychowankami. Dziękuję również panu prezydentowi, który uwierzył w nasz projekt, a także prezesowi Radomirowi Szarańcowi za wielokrotne wsparcie. Dziękuję także wszystkim tym, którzy pomagali nam w tworzeniu projektu. Moim głównym celem będzie opieka nad nowymi zawodnikami, a także będę koordynował system, którym obejmiemy dzieci w wieku od 3 do 14 lat - stwierdził Kępa.

Po prezentacji mikrofon trafił w ręce Sebastiana Stebleckiego (na konferencji był także inny zawodnik pierwszej drużyny - Kamil Kłusek), który jak mało kto rozumie istotę szkolenia w jednym klubie: - W Cracovii przeszedłem przez wszystkie szczeble kariery - od trampkarza, do juniorów, a następnie do pierwszej drużyny. Uważam, że projekt Akademii to bardzo ciekawa inicjatywa.

Podczas spotkania nie zabrakło również lekcji historii - Mieczysław Kolasa, ostatni żyjący mistrz Polski z Cracovią, niezwykle precyzyjnie opowiedział, w jakich okolicznościach „Pasy" sięgnęły po tytuł mistrzowski w 1948 roku, nawiązał także do warunków z tamtych lat. Stwierdził również, że projekt Akademii jest bardzo dobrym pomysłem.

Przemawiał również prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Niemiec, życząc powodzenia w funkcjonowaniu nowej Akademii.

Istotnym punktem konferencji było podpisanie przez Akademię Mistrzów Cracovia umowy o współpracy z Warszawską Akademią Piłki Nożnej. Młodzi piłkarze Cracovii i WAPN, wręczając prezesom obu akademii - Radomirowi Szarańcowi i Grzegorzowi Siedleckiemu umowy, zaprosili ich do złożenia podpisów.

W najbliższym czasie taką umowę z obiema akademiami podpisze także Polonia Warszawa.

Projekt zakłada szereg pionierskich rozwiązań w tej dziedzinie. Sztandarowe projekty, których wzorce zaczerpnięto z najlepszych zachodnich systemów treningowych, to m.in.:

- Ścieżka edukacyjna (od przedszkola do liceum, specjalne podmioty działające pod patronatem Akademii); - Rodzina Cracovii (projekt złożony z trzech etapów, w których na podstawie umów z klubami współpracującymi tworzy się wspólną elektroniczną bazę danych, organizuje wewnętrzne kursy kształcące trenerów, zakłada swobodny przepływ zawodników, oraz trenerów w dziedzinach gry i stażów trenerskich); - Dziewczyny w Cracovii (projekt zakłada pierwsze w tak dużym klubie, profesjonalne szkolenie dziewczynek).

cracovia.pl
Źródło: Sportowe Tempo 7 grudnia 2012 [2]


Zobacz także