1928-06-30 turniej Kraków

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 17:05, 2 lut 2021 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

międzynarodowy turniej tenisowy w Krakowie



Relacje z zawodów

"Przed decydującemi rozgrywkami międzynar. turnieju tenisowego w Krakowie Niespodzianki w trzecim dniu turnieju. - Wysoki poziom zawodów. - Rozgrywki chodzą w decydującą fazę." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Przed decydującemi rozgrywkami międzynar. turnieju tenisowego w Krakowie Niespodzianki w trzecim dniu turnieju. - Wysoki poziom zawodów. - Rozgrywki chodzą w decydującą fazę.

Relacja z zawodów w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Już pierwsze dni turnieju wykazują, iż tegoroczny turniej tenisowy o mistrzostwo Krakowa, urządzony przez Sekcję tenisów) AZS z okazji jubileuszu 20 lecia istnienia towarzystwa, przewyższy ze względu na silną konkurencie wszystkie dotychczasowe tego rodzaju imprezy w Krakowie. Również i zainteresowanie publiczności jest wielkie, a w każdym razie znacznie większe, jak w poprzednich lotach. Doskonała organizacja turnieju, przeprowadzanie ważniejszych partyj na korcie centralnym, skąd można z trybuny śledzić dokładnie przebieg zawodów. wszystko to przemawia za tern, iż dalszy ciąg rozgrywek winien cieszyć się jeszcze większą frekwencją, zwłaszcza, iż wchodzą one teraz w decydującą fazą.

W dniu wczorajszym do najciekawszych rozgrywek należały: w grze pojedyncze: pa¬nów Warmiński (Poznań) — Jurczyński (Sokół) 3:6, 6:1 i 8:6. Jurczyński udowodnił w tern spotkaniu ponownie, iż jest wybitnym ta¬lentem, skoro tak poważnemu przeciwnikowi, jakim jest dziś Warmiński w Polsce, potrafił stawić bardzo dzielny opór.
Nawratil — Zachar i 6:4, Nedbalek (Bratysława) — Wittmann (Krakowski Klub Tenisowy) 6:3 i 6:4, Nedbalek — Szwede 6:2 i 6:4. \V obu tych spotkaniach Nedbalek wykazał swą wysoką klasę, rozprawiając Kię gładko ze swymi, jak na nasze stosunki, silnymi przeciwnikami. Steiner (Katowicki Klub Tenisowy) — Hand (Cracovia) 8:2 i 6:1.
W grze podwójnej panów Steiner i Foerster zwyciężają po twardej walce i to dość niezasłużenie Lieblinga i Horaina 2:6, 6:3 i 8:6. Zwyciężeni mieli już trzechkrotnie „setball", ale dla braku rutyny musieli ustąpić pierwszeństwa swym przeciwnikom. Nedbalek i Warmiński w ładnym stylu pokonali z łatwością Dawida i Wittmanna 6:4 i 6:1.
W grze pojedynczej pań na czoło zawodniczek wybija się p. Neppach z Berlina, wykazując niewidziana jeszcze klasę tenisową w Krakowie. Zwycięża ona swoje dotychczasowe przeciwniczki jak p. Zachaczowską (AZS) 6:0 i 6:0, p. Fussgaengcrową (AZS) 6:0 i 6:1, oraz p. Boniecką 6:0 i 6:0. (I) P. Dubieńska zwycięża p. Landanową (Cracovia) 6:0 i 6:0 i wreszcie p. Jędrzejowska (AZS) p. Haberównę (KATOW. Klub Tenisowy) 6:0 i 6:0.
Równocześnie odbywają się konkurencje panów i pań, oraz w grać podwójnej z wyrównaniem, tu najciekawszem spotkaniem a zarazem sensacją wczorajszego dnia było spotkanie p. Jędrzejowskiej i znakomitej tenizistki Węgier p. Baumgarten z Budapesztu. Od samego początku p. Jędrzejowska przeszła do ofenzywy i potrafiła cały czas w pierwszym zecie nie wypuścić inicjatywy ze swoich rąk. Dzięki świetnym „backhandom" potrafiła sobie też świetna tenisistka AZS, zapewnić mimo pewnych braków, jak dobieg do siatki, przewagę nad swą przeciwniczką i w ładnym stylu oraz przy wielkim aplauzie ze strony publiczność wygrać pierwszy set w świetnym stosunku 6:1. W drugim secie. Baumgarten potrafiła wykorzystać nieco słabsze strony p. Jędrzejowskiej, stale oddając piłki tuż za siatką, jednak mimo to nie przeszkodziła temu, cóż w drugim i secie stan gemów brzmiał 3:2 na jej niekorzyść. Wówczas dopiero zamiast po upływie pierwszego seta p. Baumgarten, widząc doskonalą formę swej przeciwniczki, prosiła o przerwanie gry na skutek rzekomo zapadającej ciemności, a wówczas kierownictwo turnieju, kierując się kurtuazją wobec gościa, zgodziło się na to i zarządziło odłożenie dalszej części gry na dzień dzisiejszy.
Ze względu na to, iż gra była prowadzeń ze strony p. Jędrzejowskiej z bardzo nieznacznem wyrównaniem, bo — 15 2/3 wynik dowodzi, iż p. Jędrzejowska znajduje się obecnie w doskonałej formie i poczyniła już ogromne postępy od ubiegłego roku.
W dniu dzisiejszym odbędą się dalsze rozgrywki. przyczem do najciekawszych należą: o godz 8—9 Wittmann—Jurczyński, godz. 9— 10 Haberowa i Wittman-Neppach i Lorenz, godz. 10—11 Warmiński—Nawratil oraz Jędrzejowska i M. Stolnrow — Dubieńaka i Foerster, godz. 11—12 Macenaner—Alberti, godz. 12—13 Kożeluchowa Jędrzejowska.

Popołudniu zaś odbędzie się szereg ćwierćfinałowych rozgrywek w grze pojedynczej panów, przyczem przewidywane są spotkania takie, jak M. Stolarow—Warmiński, Foerster— J. Stolarow, Lorenz—Steiner i t. p.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 180 z 1 lipca 1928