1957-10-13 Cracovia - Polska 0:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

sparing przed meczem kadry z ZSRR


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
stadion Cracovii, niedziela, 13 października 1957, 12:00

Cracovia - Polska

0
:
2

(0:1)



Herb_Polska


Skład:
Michno
Mazur
Rajchel
Szymczyk
Malarz
Gołąb
Opoka
Jarczyk
Manowski
Dudoń
Kasprzyk

Sędzia: Pałka z Chrzanowa
Widzów: 25 000

bramki Bramki
Gerard Cieślik
Henryk Szymborski
Skład:
Szymkowiak
Szczepański
Grzybowski ('46 Korynt)
Woźniak
Strzykalski
Zientara('46 Grzybowski)
Szynborski (Nowak)
Brychczy
Kempny
Cieślik
Nowak (Szymborski)



Kadra

W kronikach klubowych nazwę rywala zapisano jak Kadra 17. Kadra 17 wynikało z wystąpienia 17-u kadrowiczów. Był to sparing kadry przed legendarnym meczem w Chorzowie z ZSRR 20-10-1957 wygranym 2-1. Wystąpiły największe asy Polskiej piłki z samym późniejszym pogromcą ZSRR Cieślikiem na czele.

Opis meczu

Przegląd Sportowy

Dopisała pogoda, dopisała kasa i liczna, wierna rzesza sympatyków Cracovii, zagrzewająca swoich pupili do ambitnej walki przeciw kadrowiczom - nie dopisały natomiast inne, o wiele ważniejsze sprawy.

Na tak ważnym, kontrolnym spotkaniu przed meczem z ZSRR, zabrakło bowiem w Krakowie piłkarzy Górnika Zabrze i Gwardii W-wa. Tak więc "generalna" próba stała się tylko "przeglądem". Lecz i ten "przegląd" wypadł niezmiernie słabo. Jeśli się zważy, że niedawny II-ligowiec walczył z Kadrą A niemal przez cały mecz jak równy partner, ulegając w minimalnym stosunku i to nie po jakiejś "ulgowej" grze, to ten fakt mówi sam za siebie.

Ktoś w loży prasowej wyraził przekonanie, że gdyby w tym spotkaniu zamienić bramkarzy to wynik byłby odwrotny, a pogląd ten podzielało wielu obserwatorów spotkania.

Na dobrą sprawę z zawodników kadry można wyróżnić tylko jednego, do którego nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Jest nim bramkarz Szymkowiak. Wprawdzie przeciwnicy nie naprzykrzali się mu zbytnio, ale to co robił Szymkowiak było robotą pierwszej klasy.

Specjalne uznanie zdobył sobie nasz reprezentacyjny bramkarz kiedy przy stanie 0:0 obronił zaskakujący i niesłychanie ostry strzał, a piłka fałszując w powietrzu zamierzała w końcu wylądować w okienku. Szymkowiak w charakterystycznym dla siebie tygrysim wyskoku zdołał jednak zagrodzić piłce drogę do siatki.

CIEŚLIK W FORMIE W pewnym oddaleniu za Szymkowiakiem trzeba by postawić obu łączników. Cieślik przechodzi renesans swojej formy. Jego rozgrywanie piłek w środku pola podobne zresztą jak rozgrywane piłki przez Brychczego są wzorowe. Brychczy jednak nie popisał sięjako strzelec, natomiast Cieślik kropnął kilka razy na bramkę przeciwnika jak z armaty i właśnie z takiego armatniego strzału zdobył prowadzenie dla kadry.

Dobrze na początku, ale później coraz gorzej grali defensorzy kadry. Strzykalski zdradził duże zaległości kondycyjne i odnosimy wrażenie, że takie same braki istnieją również u Szczepańskiego i Zientary.

Szymborski czuł się obco na pozycji prawoskrzydłowego, a zamiana na drugą flankę z Nowakiem nie przyniosła również żadnych korzyści. Problem Grzybowski czy Korynt absolutnie nie został rozwiązany i wydaje się, że rozwiąże go... Floreński

Mecz nie był specjalnie ciekawy. Kadra zaczęła, prawie że w imponującym stylu. Ten imponujący styl kończył się z zasady na polu karnym. Potem następowały pudła, pudła i jeszcze raz pudła. Cieślik, Brychczy i Kempny w ciągu 20 minut zmarnowali pozycje jakie zdarzają się chyba raz na sto lat. Wprawdzie w tymże samym okresie (15 minuta) Cieślik posłał na bramkę Michno fantastyczny strzał z jakiejś 20-metrowej odległości, ale był to wypadek wyjątkowy. Również po przeciwnej stronie padł fantastyczny strzał. Manowski ograł Szczepańskiego i posłał własną centrę do środka. Nadbiegający Kasprzyk rąbnął ostro i tylko wspaniały refleks Szymkowiaka uratował kadrę od utraty bramki.

TAK PADŁY BRAMKI

W 10 minut później zdobyła kadra prowadzenie. Cieślik otrzymawszy piłkę od Brychczego zmienił z nim pozycję i przeszedłszy na prawą stronę boiska strzelił w górny róg bramki. W minutę później Brychczy od środka pola zainicjował przebój i idealnie wystawił Kempnego, ale środkowy napastnik "pomylił" się tylko o 10 metrów z celem.

Jednak już w następnej minucie kadra zdobyła drugą bramkę. Szymborski ograł kolejno Bajchela i Gołąba, i z najbliższej odległości załatwił resztę.

Przez kilkanaście minut po przerwie trwał zdecydowany napór kadry, ale ze strzałami było nadal krucho, a jeśli się już zdarzyły - to w dalszym ciągu były pudła. Z kolei inicjatywę przejęli gospodarze. Dopingowani przez widownię zaczęli coraz śmielej, agresywniej atakować przedpole bramki Szymkowiaka. Obaj pomocnicy Strzykalski i Grzybowski przegrywali w tym okresie wiele pojedynków z szybkimi skrzydłowymi Cracovii.

CRACOVIA ATAKUJE

Tylko dzięki zdecydowanej postawie Korynta napastnicy Cracovii dochodzili do strzałów, z których by mogły paść bramki. Nabór Cracovii trwał do końca meczu, a sytuacja jaka wytworzyła się w tym okresie na boisku upoważniła widownię do pożegnania kadry... gwizdami.

W ten sposób widzowie spotkania wyrazili swoje niezadowolenie z niereprezentacyjnej formy naszych reprezentantów.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 158 z 14 października 1957 [1]


"1957-10-13 Cracovia Kraków - Polska 0-2" -
polska-pilka.pl

1957-10-13 Cracovia Kraków - Polska 0-2

20 października 1957 roku biało-czerwonych czekał najważniejszy mecz w roku, rewanżowy pojedynek ze Związkiem Radzieckim na Stadionie Śląskim. Aby nasi piłkarze wciąż mogli liczyć się w walce o awans do mistrzostw świata musieli pokonać niezwyciężonych Rosjan. Kapitan związkowy Henryk Reyman powierzył Tadeuszowi Forysiowi i Ewaldzie Cebuli obowiązek przygotowania kadry. Zgrupowanie odbyło się na obiektach w Chorzowie i Katowicach. Trenerzy uznali, że najlepiej będzie, gdy kadra będzie trenować na Stadionie Śląskim.

Zgrupowanie rozpoczęło się bez piłkarzy Górnika Zabrze, którzy przebywali we Francji i Gwardii Warszawa, która grała w europejskich pucharach. Spóźnił się również trener Foryś, który przebywał z Lechią Gdańsk w NRD. W rezultacie oficjalne zajęcia zaczęły się dopiero 9 października w budynku katowickiej szkoły partyjnej. Dzięki dobrej formie powołanie do Kadry A dostał m.in. Gerard Cieślik, który w omawianym okresie występował jedynie w zespole Polski B. Wydawało się, że jego kariera w Kadrze A została już przekreślona, ale… – „Cieślik przechodzi renesans swojej formy” – pisał PS.

13 października biało-czerwoni rozegrali sparing z Cracovią, która wywalczyła awans do ekstraklasy. Pomimo zwycięstwa 2-0, spotkanie było bardzo słabe w wykonaniu kadrowiczów. – „Tak więc generalna próba stała się tylko przeglądem. Lecz i ten przegląd wypadł niezmiernie słabo. Jeśli się zważy, że niedawny II-ligowiec walczył z Kadrą A niemal przez cały czas meczu jak równy partner, ulegając w minimalnym stosunku i to nie po jakiejś ulgowej grze, to ten fakt mówi sam za siebie” – pisał PS. Jedynym piłkarzem, który zasłużył na słowa pochwały, był bramkarz Edward Szymkowiak, który w swoim charakterystycznym tygrysim wyskoku bronił niebezpieczne strzały zawodników Cracovii.

Jesienią Gerard Cieślik odzyskał swoją wysoką formę, a na boisku w Krakowie błyszczał i w efekcie mocnym strzałem zdobył prowadzenie dla kadry. Dokładnie w 28 minucie piłkarz Ruchu Chorzów otrzymał podanie od Lucjana Brychczego i uderzeniem w górny róg bramki zapewnił kibicom pierwszą bramkę. Dwie minuty później Polska zdobyła drugiego gola, Henryk Szymborski ograł Jerzego Reichela i Józefa Gołębia i z najbliższej odległości pokonał Leopolda Michno. Przez całą drugą połową trwał zdecydowany napór Polski, później inicjatywę przejęła Cracovia. Po meczu widownia pożegnała kadrę… gwizdami, w ten sposób wyraziła niezadowolenie z formy reprezentantów.

Dokumentacja meczowa

Mecz nieoficjalny

13 października 1957, Kraków (stadion Cracovii), mecz towarzyski

Cracovia Kraków – Polska 0-2 (0-2)

0-1 – Gerard Cieślik (28), 0-2 – Henryk Szymborski (30)

Sędziował: Pałka (Chrzanów)

Widzów: 25 000

Cracovia: Leopold Michno – Eugeniusz Mazur, Jerzy Reichel, Stanisław Szymczyk – Zygmunt Malarz, Jóżef Gołąb – Zbigniew Opoka, Waldemar Jarczyk, Herbert Manowski, Jerzy Dudoń, Edward Kasprzyk. Trener: Karel Finek (Czechosłowacja)

Polska: Edward Szymkowiak (Polonia Bytom) – Henryk Szczepański (ŁKS Łódź), Henryk Grzybowski (Legia Warszawa), Jerzy Woźniak (Legia Warszawa) – Marceli Strzykalski (Legia Warszawa), Edmund Zientara (Legia Warszawa) (46. Roman Korynt, Lechia Gdańsk) – Henryk Szymborski (ŁKS Łódź), Lucjan Brychczy (Legia Warszawa), Henryk Kempny (Legia Warszawa), Gerard Cieślik (Ruch Chorzów), Helmut Nowak (Szombierki Bytom). Trenerzy: Tadeusz Foryś i Ewald Cebula
Źródło: polska-pilka.pl 8 stycznia 2020 [2]


Mecze sezonu 1957

Polonia Warszawa 1956-11-18 Polonia Warszawa - Cracovia 1:0  Cracovia_herb 1957 Trening Noworoczny  Unia Niedomice 1957-01-27 Cracovia - Unia Niedomice 15:0  KS Olkusz 1957-02-03 Stal Olkusz - Cracovia 1:4  AKS Mikołów 1957-02-10 Cracovia - Stal Mikołów 1:2  Unia Oświęcim 1957-02-17 Cracovia - Unia Oświęcim 1:2  Start Chorzów 1957-02-24 Cracovia - Start Chorzów 4:1  Baník Most 1957-03-03 Baník Most - Cracovia 1:1  FK Teplice 1957-03-07 Tatran Teplice - Cracovia 2:1  FK Ústí nad Labem 1957-03-09 Spartak Ústí nad Labem - Cracovia 4:1  Czechosłowacja (młodzież) 1957-03-12 Czechosłowacja (młodzież) - Cracovia 0:1  Motorlet Praga 1957-03-14 Motorlet Praga - Cracovia 2:3  Slovan Liberec 1957-03-16 Slavoj Liberec - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1957-03-31 AKS Chorzów - Cracovia 0:1  Stal Rzeszów 1957-04-07 Cracovia - Stal Rzeszów 3:0  Garbarnia Kraków 1957-04-14 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:2  Unia Tarnów 1957-04-18 Cracovia - Unia Tarnów 3:1  Haladás Szeged 1957-04-21 Cracovia - Haladás Szeged 0:3  Grazer AK 1957-04-24 Cracovia - Grazer AK 2:1  Concordia Knurów 1957-04-28 Cracovia - Concordia Knurów 3:0  Sośnica Gliwice 1957-05-01 Górnik Sośnica - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1957-05-05 Gwardia-Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Lokomotiva Nové Zámky 1957-05-08 Lokomotiva Nové Zámky - Cracovia 0:5  ŠK Nitra 1957-05-09 ŠK Nitra - Cracovia 3:1  Piast Gliwice 1957-05-12 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Wawel Kraków 1957-05-26 CWKS Kraków - Cracovia 0:0  Szombierki Bytom 1957-05-30 Cracovia - Szombierki Bytom 3:1  KS Chełmek 1957-06-02 Cracovia - Włókniarz Chełmek 2:0  Broń Radom 1957-06-09 Broń Radom - Cracovia 0:3  Stal Mielec 1957-06-13 Stal Mielec - Cracovia 1:0  Pogoń Szczecin 1957-06-15 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:0  Ruch Chorzów 1957-06-22 Cracovia - Ruch Chorzów 1:2  Naprzód Lipiny 1957-06-29 Cracovia - Naprzód Lipiny 6:0  Zielona Góra 1957-07-06 Zielona Góra - Cracovia 4:0  Polonia Bytom 1957-07-07 Cracovia - Polonia Bytom 3:2  BKS Stal Bielsko-Biała 1957-07-22 Stal Bielsko-Biała - Cracovia 4:4  Zagłębie Sosnowiec 1957-08-04 Stal Sosnowiec - Cracovia 2:0  AKS Chorzów 1957-08-10 Cracovia - AKS Chorzów 3:0  Stal Rzeszów 1957-08-17 Stal Rzeszów - Cracovia 1:2  Garbarnia Kraków 1957-08-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:2  Concordia Knurów 1957-09-01 Concordia Knurów - Cracovia 1:0  Piast Gliwice 1957-09-04 Cracovia - Piast Gliwice 1:3  Wawel Kraków 1957-09-08 Cracovia - Wawel Kraków 1:0  Szombierki Bytom 1957-09-15 Szombierki Bytom - Cracovia 1:2  KS Chełmek 1957-09-22 Włókniarz Chełmek - Cracovia 1:2  Stal Mielec 1957-10-06 Cracovia - Stal Mielec 2:0  Polska 1957-10-13 Cracovia - Polska 0:2  Broń Radom 1957-10-27 Cracovia - Broń Radom 2:2  Tarnovia Tarnów 1957-11-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 2:4  Naprzód Lipiny 1957-11-10 Naprzód Lipiny - Cracovia 3:0  Gwardia Warszawa 1957-11-24 Cracovia - Gwardia Warszawa 0:0