Lodowiska Cracovii

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historyczne lodowiska

Ślizgawka w Parku Krakowskim

Miejsce pod lodowisko (zwane wówczas ślizgawką) w Parku Krakowskim Cracovia wydzierżawiła w grudniu 1909 (informacja o przejęcie zarządu KS Cracovia - Przegląd Sokoli, 10.1909 r.). Zorganizowano ją na zamrożonej sadzawce (basenie) znajdującej się w tym parku. Ślizgawkę w tym miejscu klub organizował także w kolejnych po 1909/10 sezonach - 1910/11, 1911/12 oraz po rocznej przerwie zimą 1913/14. Organizowano tam zawody łyżwiarskie, mecze bandy i hokeja oraz festyny i zabawy.

Ślizgawka na Wystawie Architektury

łyżwiarze w Oleandrach w styczniu 1914
łyżwiarze w Oleandrach w styczniu 1914

Wystawę Architektury zorganizowano w Oleandrach. Po jej zakończeniu w dalszym ciągu teren powystawowy wynajmowany był od miasta przez Komitet Wystawy Architektonicznej, który podnajmował je na różne cele. W sezonie 1912/13 na ogromnym placu między budynkami swoją ślizgawkę zorganizowała Cracovia. Zajmowała ona 4 000 metrów kwadratowych. Dla widzów przygotowano pergolę, a cały teren oświetlono.

Rok po Cracovii w sezonie 1913/14 miejsce pod ślizgawkę w Oleandrach przejął krakowski AZS wsparty przez oficerów krakowskiego garnizonu (Cracovia wróciła wówczas do Parku Krakowskiego). Na wiosnę 1914 w tym samym miejscu pojawił się kolejny, trzeci już, klub - boisko piłkarskie urządziła tam Wisła Kraków. Obszar ten zwano Parkiem Sportowym. Po wybuchu I wojny światowej A.Biliński - prywatny przedsiębiorca dzierżawiący teren od Komitetu Wystawy Architektonicznej - podnajął cały teren powystawowy "Strzelcowi", który organizował w tym miejscu Legiony Polskie. Wobec zaległości płatniczych Komitet Wystawy Architektonicznej zerwał umowę z najemcą i za darmo przekazał teren w użytkowanie Legionom. Po opuszczeniu miasta przez legionistów w listopadzie 1914 gmina Kraków zorganizowała w tym miejscu ... hodowlę krów. 12 marca 1915 wybuchł tam pożar, a spalonych budynków nigdy nie odbudowano[1]. Obecnie nie pozostał żaden ślad po obiektach Wystawy Architektonicznej

Lodowisko przy stadionie

Lodowisko urządzone przy stadion Cracovii. Obecnie nie pozostał po nim żaden ślad.

Stub sekcji Ta sekcja jest zalążkiem. Jeśli możesz, rozbuduj ją.


Obecne lodowisko

Zobacz więcej w osobnym artykule: Lodowisko im. Adama "Rocha" Kowalskiego.

Przyszłe lodowisko

W przyszłości Cracovia pozostanie na aktualnym lodowisku, ale ważniejsze mecze Pasów będą najprawdopodobniej rozgrywane w nowobudowanej hali sportowo-widowiskowej w Czyżynach. Ma ona mieścić 15 000 widzów i posiadać instalację mrożącą.


Przypisy

  1. opracowano na podstawie książki Dobiesława Dudka "Dzieje stadionu sportowego TS Wisła w Krakowie (1914-1921)" i tygodnika "Nowości Ilustrowane"

Zobacz też