Austriacki Związek Piłki Nożnej: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 9: | Linia 9: | ||
* Morawy-Śląsk | * Morawy-Śląsk | ||
Czechy były reprezentowane tylko przez kluby niemieckie. Tamtejszy związek nosił nazwę Niemieckie Zrzeszenie Piłki Nożnej dla Czech (Deutsche Fussbal Verein für Böhmen) i powstał w Pradze 25 czerwca 1911<ref>Král Lubomír: ''Historie německé kopané v Čechách'', Praha 2006, wyd. 1, str 43 ([http://www.nemeckyfotbal.cz/kniha/43.pdf wersja PDF])</ref>. Kluby czeskie miały odrębne zrzeszenie (Czeski Związek Piłkarski - Český svaz fotbalový ) i mimo rozmów z ÖFV nie przystąpiły do ogólnopaństwowej federacji. Dolnoaustriacki Związek Piłki Nożnej (Niederösterreichische Fußballverband) powstał 16 maja 1911 <ref>[http://www.noefv.at/pdf/Chronik.pdf NÖFV-Chronik von 1911 – 2009]</ref> i zrzeszał kluby z właściwej Austrii. Na terenie Galicji działał powstały | Czechy były reprezentowane tylko przez kluby niemieckie. Tamtejszy związek nosił nazwę Niemieckie Zrzeszenie Piłki Nożnej dla Czech (Deutsche Fussbal Verein für Böhmen) i powstał w Pradze 25 czerwca 1911<ref>Král Lubomír: ''Historie německé kopané v Čechách'', Praha 2006, wyd. 1, str 43 ([http://www.nemeckyfotbal.cz/kniha/43.pdf wersja PDF])</ref>. Kluby czeskie miały odrębne zrzeszenie (Czeski Związek Piłkarski - Český svaz fotbalový ) i mimo rozmów z ÖFV nie przystąpiły do ogólnopaństwowej federacji. Dolnoaustriacki Związek Piłki Nożnej (Niederösterreichische Fußballverband) powstał 16 maja 1911 <ref>[http://www.noefv.at/pdf/Chronik.pdf NÖFV-Chronik von 1911 – 2009]</ref> i zrzeszał kluby z właściwej Austrii. Na terenie Galicji działał powstały 25 czerwca 1911 we Lwowie [[Związek Polski Piłki Nożnej]]. Inicjatorem jego powstania był działacz Cracovii z inicjatywy [[Stanisław Kopernicki]]. | ||
{{main|Związek Polski Piłki Nożnej}} | {{main|Związek Polski Piłki Nożnej}} |
Wersja z 13:24, 5 sty 2009
Austracki Związek Piłki Nożnej (Österreichische Fußball-Verband, ÖFV, od 1926 Österreichischer Fußball-Bund) - powstał 18 marca 1904. Od 1908 członek FIFA. Na mocy uchwały walnego zgromadzenia Cracovia 16 lutego 1910[1] zgłosiła akces do ÖFV i została jego członkiem. Jeszcze w tym samym roku tak samo zrobiły Wisła Kraków, Czarni Lwów i Pogoń Lwów.
ÖFV jako federacja
Przyjęta przez FIFA i obowiązująca do dziś zasada pozwala na przyjęcie tylko jednego związku z każdego państwa (wyjątek zrobiono tylko dla kolebki futbolu Wielkiej Brytanii). Cracovia i inne kluby polskie wstępując do ÖFV wymogły przekształcenie go w federację narodowych związków piłkarskich [2]. Intensywne starania i negocjacje między zainteresowanymi stronami doprowadziły w 1911 do przekształcenia ÖFV w federację grupującą cztery związki z następujących krajów:
- Czechy
- Dolna Austria
- Galicja
- Morawy-Śląsk
Czechy były reprezentowane tylko przez kluby niemieckie. Tamtejszy związek nosił nazwę Niemieckie Zrzeszenie Piłki Nożnej dla Czech (Deutsche Fussbal Verein für Böhmen) i powstał w Pradze 25 czerwca 1911[3]. Kluby czeskie miały odrębne zrzeszenie (Czeski Związek Piłkarski - Český svaz fotbalový ) i mimo rozmów z ÖFV nie przystąpiły do ogólnopaństwowej federacji. Dolnoaustriacki Związek Piłki Nożnej (Niederösterreichische Fußballverband) powstał 16 maja 1911 [4] i zrzeszał kluby z właściwej Austrii. Na terenie Galicji działał powstały 25 czerwca 1911 we Lwowie Związek Polski Piłki Nożnej. Inicjatorem jego powstania był działacz Cracovii z inicjatywy Stanisław Kopernicki.
Związek Polski Piłki Nożnej. Zobacz więcej w osobnym artykule:
Najdłużej trwało zakładanie związku dla klubów z Moraw i należącej do Austo-Węgier części Śląska. Rozpoczęte w 1911 z inicjatywy R.Jendrzejowskiego z klubu BBSV Bielsko przeciągnęło się aż do 13 lipca 1913[5]. Powstały wtedy w Ostrawie związek przybrał nazwę Niemieckie Zrzeszenie Piłki Nożnej dla Moraw i Śląska ( Deutscher Fussball Verband für Mähren und Schlesien). Na liście nieprzypadkowo brak Węgier. Austro-Wegry były związkiem dwóch państw, stąd związek węgierski mógł zostać samodzielnym członkiem FIFA. W innych krajach monarchii związki piłkarskie nie powstały.
Wojna piłkarska FIFA-UIFA
- Ta sekcja jest zalążkiem. Jeśli możesz, rozbuduj ją.
Wojna piłkarska ÖFV-FUAN
W 1914 Niemieckie Zrzeszenie Piłkarskie dla Czech (DFVfB) wystąpiło z ÖFV. Jako uzasadnienie podano, że ogólnopaństwowy charakter federacji, zrzeszającej przedstawicieli wielu narodów, utrudnia rozwój czysto narodowego niemieckiego sportu[6]. Niektóre kluby (np DFC Praga) nie pogodziły się z tą decyzją i pozostały w federacji. Jeszcze w tym samym roku DFVfB nawiązała współpracę z ... zrzeszającym kluby czeskie ČSF. Do sporów, na innym tle, doszło także na terenie własciwej Austrii. Niektóre kluby na czele z Vienną, najstarszym wiedeńskim klubem, wystąpiły z NÖFV i założyły odrębny Związek Piłki Nożnej w Dolnej Austrii (Fussbalverband in Nieder Österreich). Te trzy organizacje (DFVfB, ČSF i FVNÖ) założyły własną federację[7]. Przyjęła ona nazwę Piłkarska Unia Narodów Austiackich (Football Union of the Austrian Nations, w skrócie FUAN).
Już w trakcie I wojny światowej bo w październiku 1914 za namową władz państwowych ÖFV zniosła oficjalny zakaz gry z rozłamowymi czeskimi klubami. 30 czerwca 1916 ČSF został rozwiązany. W tym samym roku Vienna powróciła do austriackiej ligi[8]. W 1917 doszło do rozmów między ÖFV, a klubami z Czech. Osiągnięto porozumienie o powrocie do federacji[9]. Zorganizowano wspólne mistrzostwa Czech[10] zarówno dla klubów czeskich jak i niemieckich - zwyciężył w nich DFC Praga. Ugoda ta nie trwała długo. Tę futbolową wojnę zakończył dopiero rozpad Austro-Węgier.
Przypisy
- ↑ Czas nr 86 z 23 lutego 1910
- ↑ Czas nr 195 z 30 kwietnia 1910
- ↑ Král Lubomír: Historie německé kopané v Čechách, Praha 2006, wyd. 1, str 43 (wersja PDF)
- ↑ NÖFV-Chronik von 1911 – 2009
- ↑ Král Lubomír: Historie německé kopané v Čechách, Praha 2006, wyd. 1, str 43 (wersja PDF)
- ↑ Ilustrowany Tygodnik Sportowy nr 1 z 4 kwietnia 1914, artykuł "Polityka w sporcie"
- ↑ Král Lubomír: Historie německé kopané v Čechách, Praha 2006, wyd. 1, str 49
- ↑ Austria Final League Tables (First and Second Level) na www.rsssf.com
- ↑ Czas nr 304 z 4 lipca 1917
- ↑ Král Lubomír: Historie německé kopané v Čechách, Praha 2006, wyd. 1, str 50