Anna Hazior: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 70: Linia 70:
====Zobacz też:====
====Zobacz też:====
* [[Wywiad z Anną Hazior - Dziennik Polski 21.02.2007]]
* [[Wywiad z Anną Hazior - Dziennik Polski 21.02.2007]]
[[Kategoria: Lekkoatletki|Hazior, Anna]]
[[Kategoria: Lekkoatleci|Hazior, Anna]]

Wersja z 16:42, 23 gru 2023

Anna Hazior

Informacje ogólne
Imię i nazwisko Anna Hazior
Urodzony(a) 1983


Anna Hazior - urodzona w 1983 roku, w barwach Cracovii od 1997.

Rekordy życiowe:

200m: 26,33
400m: 56,16
800m: 2:04,96
1000m: 2:45,94
1500m: 4:25,08

Osiągnięcia:

  • III miejsce w MP jun.mł. na 800m (2000r.)
  • II miejsce w MP jun. w hali na 800m (2001r.)
  • II miejsce w MP jun. w przełajach na 2000m (2002r.)
  • II miejsce w MP jun. na 1500m (2002r.)
  • II miejsce w meczu Polska-Czechy na 800m (2004r.)
  • I miejsce w Akademickich MP na 800m (2005r.)
  • III miejsce w Młodzieżowych MP na 800m (2005r.)
  • III miejsce w Akademickich MP na 800m (2006r.)
  • III miejsce na Mistrzostwach Polski na 800m (2007r.)

O Hazior

"Najpierw biegały, teraz rządzą na budowach" -
Dziennik Polski

Najpierw biegały, teraz rządzą na budowach

Lekkoatletyka. Były zawodniczkami Cracovii i AZS Politechniki Krakowskiej, a teraz jako panie magister inżynier pracują przy renowacjach zabytkowych obiektów Krakowa i okolic.

Katarzyna Batorska i Anna Hazior-Solakiewicz przygodę ze sportem zaczynały w zawodach szkolnych w latach 90. Dostrzegł je trener Roman Kołodziej i został ich opiekunem w Cracovii. W klubie się nie przelewało, więc trenowały w plenerze, nad Rudawą, w Parku Jordana, a szatnią bywał samochód szkoleniowca.

Katarzyna Batorska mając 16 lat zdobyła dla Cracovii pierwszy po 13 latach przerwy medal w lekkoatletycznych zawodach – najpierw w mistrzostwach Polski juniorek młodszych wywalczyła brąz w przełajach, a rok później medal tego samego koloru na 1500 m.

Anna Hazior też czyniła postępy, kolekcjonowała medale MP juniorów i młodzieżowców, a potem zdobyła halowy brąz seniorek w biegach średnic. Wygrała mistrzostwa wszystkich szkół wyższych i AZS-ów na 800 m, startowała w młodzieżowych mistrzostwach Europy. Była też pierwszą po 25 latach przerwy osobą z lekkoatletycznej sekcji Cracovii w kadrze narodowej.

Obie zaczęły studia na Politechnice Krakowskiej, na budownictwie ogólnym. Co zadecydowało o tym kierunku? – _Pomógł nam trener Kołodziej, który nas, licealistki, prowadził czasem na treningi do hali właśnie Politechniki i zachęcał do podjęcia studiów na tej uczelni. W liceum chodziłyśmy do klas z poszerzonymi przedmiotami ścisłymi, więc nie obawiałyśmy się matematyki _– twierdzą zgodnie.

Obie pogodziły wyczyn sportowy ze studiami. – Wykładowcy byli życzliwi, a nauka i tak przychodził mi łatwo – mówi Katarzyna Batorska. – Pamiętam, jak mobilizował mnie obecny rektor uczelni, profesor Kazimierz Furtak, mówiąc, że w nauce mam być tak samo dobra jak w sporcie – wspomina z kolei Anna Hazior-Solakiewicz.

Obroniły prace magisterskie i obecnie są kierownikami budowy lub robót.

– Aktualnie przy remoncie kamienic na rogu ulic Floriańskiej i Świętego Marka. Wprawdzie na początku niektórzy jakby sprawdzają, na co mogą sobie pozwolić przy kobiecie-inżynier, ale szybko jest dobrze. No a czasem, jak to w męskiej grupie, na budowie przytrafi się „łacina” – śmieje się Hazior-Solakiewicz, która pracowała m.in. przy odnowie szybu „Regis” w kopalni soli w Wieliczce, czy w podziemiach Rynku Głównego.

Katarzyna Batorska także dołożyła cząstkę do odnowy podziemi Rynku, ponadto do renowacji elewacji katedry wawelskiej, Sukiennic, czy Pałacu Czapskich. Obie taka praca, choć czasem bywa skomplikowana, satysfakcjonuje. – Modernizacja zabytkowych obiektów wymaga nieraz dużej inwencji, nawet zmysłu estetycznego, i tu chyba potrzebne jest kobiece oko, dlatego nasza praca nie jest łatwa, ale ciekawa – dodaje Batorska.

W jednym tylko dopadł je pech – zabrakło zdrowia dla sportu. Anna Hazior, gdy była w kadrze, w wieku 25 lat musiała zakończyć karierę z powodu naderwania ścięgna podeszwowego w nodze.

Z kolei Katarzyna Batorska nieco wcześniej doznała urazu ścięgna Achillesa, a lekarze nie rokowali wyzdrowienia na potrzeby wyczynu. Z żalem zeszły zbieżni i sport uprawiają teraz tylko rekreacyjnie.
Jan Otałęga
Źródło: Dziennik Polski 11 lipca 2014 [1]


Zobacz też: