1953-11-03 mistrzostwa Polski: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 142: Linia 142:
W obustronnym niedoczasie w partii Plater — Kwapisz zgodzono się na remis. Ciejka w odłożonej partii z Luczynowiczem ma wygraną a Makarczyk w partii z Mięsowiczem posiada gorszą pozycję.
W obustronnym niedoczasie w partii Plater — Kwapisz zgodzono się na remis. Ciejka w odłożonej partii z Luczynowiczem ma wygraną a Makarczyk w partii z Mięsowiczem posiada gorszą pozycję.
Po czterech rundach prowadzą: Plater i śliwa po 3 pkt.
Po czterech rundach prowadzą: Plater i śliwa po 3 pkt.
}}
{{Artykul
|        Typ_artykulu = Opis meczu
|  Tytul_wydawnictwa = Echo Krakowskie
|              Numer =271
|            Wydanie =
|              Dzien = 13
|            Miesiac = 11
|                Rok = 1953
|                Link =
|                Skan = [[Grafika:Echo Krakowskie 1953-11-13 271.png|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Echo Krakowskie'' ]]
|      Tytul_artykulu = Dotąd najlepsi: Śliwa i Makarczyk
|              Autor =
|              Tresc =Po sześciu rundach rozgrywek w finałowym turnieju szachowym o mistrzostwo Polski dogrywano zalegle partie:
Gadaliński wygrał łatwo z Dworzyńskim i zremisował z Grynfeldem, Śliwa pokonał Grynfelda, a jego spotkanie z Brzózką zakończyło się remisem.
W innych partiach — Dworzyński wygrał z Witkowskim i uzyskał wynik remisowy z Kwileckim oraz z Dodą,. Kwapisz po remisie z Ziembińskim przegrał z Makarczykiem, a Luczynewicz przegrał z Grąbczewskim i Ciejką. Remisem zakończyły się partia Makarczyk — Mięsowicz, Doda — Grynfeld i Sza-piel — Plater.
Po sześciu rundach prowadzą Śliwa i Makarczyk po 4.5 pkt przed Ziembińskim i Szymańskim po 4 pkt. Następne miejsca zajmuje Plater i Sza piel po 3,5 pkt.
}}
{{Artykul
|        Typ_artykulu = Opis meczu
|  Tytul_wydawnictwa = Echo Krakowskie
|              Numer =272
|            Wydanie =
|              Dzien = 14
|            Miesiac = 11
|                Rok = 1953
|                Link =
|                Skan = [[Grafika:Echo_Krakowskie_1953-11-14_272.png|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Echo Krakowskie'' ]]
|      Tytul_artykulu = Zacięte spotkania w turnieju szachowym
|              Autor =
|              Tresc =W siódmej rundzie mistrzostw szachowych padły następujące wyniki Doda w partii z Gadalińskim zastosował system gry arcymistrza Hellera następnie jednak nie znalazł właściwej koncepcji i przegrał spotkanie, Dworzyński w partii z Platerem wygrał w debiucie piona po czym nieoczekiwanie zgodził się na remis. Ciejka wygrał kontratakiem z Kwapiszem a Szapiel po długich manewrach u partii z Ziembińskim „podstawił” hetmana i poddał się. Makarczyk popełnił w niedoczasie błąd i przegrał 2 Grynfeldem, a Mięsowicz wygrał Łuczynowiczem. Grąbczewski uzyska przewagę pozycyjną w partii z Szymańskim, w niedoczasie popełnił jednać szereg niedokładności i w odłożonej partii Szymański ma wygrana.. W pozostałych spotkaniach Wilkowsk przegrał ze Śliwą, a Brzóska pokona Kwileckiego.
Po siedmiu rundach prowadzi nada Śliwa 5,5 pkt. przed Ziembińskim.


}}
}}

Wersja z 07:16, 8 paź 2022

mistrzostwa Polski
prawdopodobny termin



Relacje z zawodów

"Krakowianin Śliwa przodownikiem w szachowych mistrzostwach Polski" -
Gazeta Krakowska

Krakowianin Śliwa przodownikiem w szachowych mistrzostwach Polski

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Obecnie zakończona już została 12 runda turnieju. Pozostaje jeszcze 5 rund, a możliwości przesunięć w tabeli między 2 a 18 miejscem są nadal bardzo duże, na co w pierwszym rzędzie wskazują małe różnice punktowe miedzy zajmującym obecnie w tabeli 2 miejsce Makarczykiem — 7.5 pkt., a ostatnimi. Łuczynowiczem i Kwileckim, po 3 pkt. Świadczy to o mocno wyrów¬nanym poziomie umiejętności uczestników mistrzostw.

Przodownikiem w tabeli jest krakowianin Śliwa, który ma obecnie 2 punkty przewagi nad Makarczykiem i jest najpoważniejszym kandydatem na zajęcie I miejsca. Śliwa wygrał dotychczas 8 partii. 3 zremisował, a przegrał jedynie z łodzianinem Kwapiszem. Porażkę tę poniósł Śliwa już w pierwszej grze. I w następnych kilku partiach Śliwa miał słabsze momenty, które omal nic spowodowały utraty punktów. Tak było w partiach z Dworzyńskim. Witkowskim, którzy jednak popełnili błędy. Ogólnie można stwierdzić, iż gry są zacięte, ale ostrożne, a ci z szachistów, którzy usiłowali forsować zbyt ostro własne koncepcje narażali się na porażki. Najtypowszym przykładem na to jest utalentowany, młody szachista łódzki Szymański.

W 12 rundzie, poza zwycięstwem Śliwy nad Makarczykiem. partie wygrali: Szymański z Kwileckim. Plater z Dodą, Ciejka z Gadalińskim. Grynfeld z Mięsowiczem, Szapiel z Kwapiszem, Witkowski I z Ziembińskim, a zremisował Łuczynowicz z Brzóską.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 279 z 23 listopada 1953


"Śliwa remisuje z Ciejką" -
Gazeta Krakowska

Śliwa remisuje z Ciejką

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
W środę przodownik szachowych mistrzostw Polski Śliwa zdobył dalsze 1/2 pkt., godząc się — w przerwanej partii z Ciejką — bez wznowienia gry na remis. Śliwa ma obecnie 10 pkt. I przewagą 1.1 pkt. nad znajdującymi się na drugim miejscu Makarczykiem i Szaplelem. Makarczyk przegrał w dogrywce z Dodą. O drugie miejsce w turnieju walka jest nadal zacięta. gdyż Makarczyk i Szaplel mają po 8.5 pkt. a Brzózka, Grąbczewski, Plater i Ziembiński po 8 pkt. Do zakończenia mistrzostw pozostały jeszcze 3 rundy.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 283 z 27 listopada 1953


"Krakowianin B. śliwa zwycięzcą mistrzostw szachowych Polski" -
Gazeta Krakowska

Krakowianin B. śliwa zwycięzcą mistrzostw szachowych Polski

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Licznie zjawili się zwolennicy szachów w sobotę w sali POM, by oglądać dogrywki odłożonych partii z 15 i 16 rundy. Szczególne zainteresowanie skupiło się wokół krakowianina B. śliwy, który miał możliwość wygrania dwóch dogrywek z Luczynowiczem i Grąbczewskim. co zapewniłoby mu już zdobycie pierwszego miejsca w mistrzostwach Polski Śliwa grał spokojnie i dokładine i obie partie wygrał. Śliwa ma już obecnie 12 pkt., a wobec remisu Szapiela z Brzóską zdobył pierwsze miejsce.

Do zakończenia mistrzostw pozostaje jeszcze jedna- runda, która rozegrana zostanie w poniedziałek. Partie rozpoczynają się o godz. 14, a o godz. 21 odbędzie się uroczyste zakończenie szachowych mistrzostw Polskę. Zwycięzca Śliwa oraz kilku innych najlepszych szachistów turnieju otrzymają nagrody.

Tabela po 16 rundzie jest następująca: 1) Śliwa 12 pkt., 2—3) Szapiel i Ziembiński po 10 pkt .2 4) Brzóska 9 5 pkt., 5—7) Makarczyk, Plater, Witkowski po 9 pkt., 8) Grynfeld 8,5 pkt.. 9—11) Dworzyński, Grąbczewski, Szymański po 8 pkt.. 12—13) Ciejka Gadaliński po 7,5 pkt., 14) Kwapisz 7 pkt., 15) Doda 6.5 pkt 16) Łuczynowicz 6 pkt., 17) Mięsowicz 5 pkt., 18) Kwilecki 3,5 pkt. (az)
Źródło: Gazeta Krakowska nr 285 z 30 listopada 1953


"Mięsowicz prowadzi w mistrzostwach szachowych" -
Echo Krakowskie

Mięsowicz prowadzi w mistrzostwach szachowych

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie
Mięsowicz prowadzi w mistrzostwach szachowych.

W drugim dniu szachowych mistrzostw Polski rozgrywanych w Krakowie ukończono 6 partii. Mięsowicz (Spójnia Poznań) pokonał swego klubowego kolegę Kwileckiego, Śliwa (Ogniwo Kraków) wygrał z Szapielem (Spójnia Bydgoszcz) Witkowski (OWKS Wrocław) pokonał Grynfelda (Unia Warszawa) Doda (Spójnia Poznań) wygrał z Kwapiszem (AZS Łódź). Plater (Ogniwo Warszawa) zwyciężył Grąbczewskiego (Kolejarz Warszawa), a spotkanie Makarczyk (Włókniarz Łódź) — Łuczynowicz (Start Szczecin) zakończyło się remisem.

Po drugiej rundzie prowadzi w tabeli Mięsowicz, który odniósł już dwa zwycięstwa.
Źródło: Echo Krakowskie nr 264 z 5 listopada 1953


"Porażka mistrza Polski" -
Echo Krakowskie

Porażka mistrza Polski

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie
W trzecim dniu szachowych rozgrywek o mistrzostwo Polski dogrywano przerwane partie. Śliwa po krótkiej obronie skapitulował w partii z Kwapiszem. Dworzyński wy grał z Brzózką. Makarczyk z Ciejką, a Ziębiński z Szymańskim.

Remisem zakończyły się partie: Ziębiński — Ciejka,, Luczynowicz — Plater i Szymański — Brzózka. Partie Grynfeld — Gadaliński i Gada-liński — Dworzyński zostały pono* nie odłożone.

Po dwóch rundach prowadzi w ta beli Mięsowicz 2 pkt. przed Makarczykiem, Platerem, Ziębińskim i Wit kowskim po 1.5 pkt.
Źródło: Echo Krakowskie nr 265 z 6 listopada 1953


"Coraz ciekawsze partie na mistrzostwach szachowych" -
Echo Krakowskie

Coraz ciekawsze partie na mistrzostwach szachowych

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie
W dalszym ciągu rozgrywek szachowych o mistrzostwo Polski Śliwa w partii z Dworzyńskim stracił figurę jednakże na skutek b. słabej gry swojego przeciwnika partię wygrał. Szymański pokonał Gadalińskiego, Witkowski przegrał z Brzózką, a Grabczewski ze Zwolińskim. W partii Doda-Grynfeld nastąpiła zupełna blokada i spotkanie zakończy się z pewnością remisem. Kwilecki stracił z Szapielem trzy piony i przegrał.

W obustronnym niedoczasie w partii Plater — Kwapisz zgodzono się na remis. Ciejka w odłożonej partii z Luczynowiczem ma wygraną a Makarczyk w partii z Mięsowiczem posiada gorszą pozycję.

Po czterech rundach prowadzą: Plater i śliwa po 3 pkt.
Źródło: Echo Krakowskie nr 267 z 8 listopada 1953


"Dotąd najlepsi: Śliwa i Makarczyk" -
Echo Krakowskie

Dotąd najlepsi: Śliwa i Makarczyk

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie
Po sześciu rundach rozgrywek w finałowym turnieju szachowym o mistrzostwo Polski dogrywano zalegle partie:

Gadaliński wygrał łatwo z Dworzyńskim i zremisował z Grynfeldem, Śliwa pokonał Grynfelda, a jego spotkanie z Brzózką zakończyło się remisem. W innych partiach — Dworzyński wygrał z Witkowskim i uzyskał wynik remisowy z Kwileckim oraz z Dodą,. Kwapisz po remisie z Ziembińskim przegrał z Makarczykiem, a Luczynewicz przegrał z Grąbczewskim i Ciejką. Remisem zakończyły się partia Makarczyk — Mięsowicz, Doda — Grynfeld i Sza-piel — Plater.

Po sześciu rundach prowadzą Śliwa i Makarczyk po 4.5 pkt przed Ziembińskim i Szymańskim po 4 pkt. Następne miejsca zajmuje Plater i Sza piel po 3,5 pkt.
Źródło: Echo Krakowskie nr 271 z 13 listopada 1953


"Zacięte spotkania w turnieju szachowym" -
Echo Krakowskie

Zacięte spotkania w turnieju szachowym

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie
W siódmej rundzie mistrzostw szachowych padły następujące wyniki Doda w partii z Gadalińskim zastosował system gry arcymistrza Hellera następnie jednak nie znalazł właściwej koncepcji i przegrał spotkanie, Dworzyński w partii z Platerem wygrał w debiucie piona po czym nieoczekiwanie zgodził się na remis. Ciejka wygrał kontratakiem z Kwapiszem a Szapiel po długich manewrach u partii z Ziembińskim „podstawił” hetmana i poddał się. Makarczyk popełnił w niedoczasie błąd i przegrał 2 Grynfeldem, a Mięsowicz wygrał Łuczynowiczem. Grąbczewski uzyska przewagę pozycyjną w partii z Szymańskim, w niedoczasie popełnił jednać szereg niedokładności i w odłożonej partii Szymański ma wygrana.. W pozostałych spotkaniach Wilkowsk przegrał ze Śliwą, a Brzóska pokona Kwileckiego. Po siedmiu rundach prowadzi nada Śliwa 5,5 pkt. przed Ziembińskim.
Źródło: Echo Krakowskie nr 272 z 14 listopada 1953