Sekcja bobslejowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:1912 załoga bobslejowa Cracovii.jpg|right|200px]]
{{piktogram|bobsleje|duży}}
Pierwszym śladem sekcji bobslejowej jest zdjęcie załogi bobslejowej Cracovii jakie ukazało się w wiedeńskim tygodniku ''Illustriertes Österreichisches Sportblatt'' w grudniu 1912. Zwracają uwagę jednolite stroje zawodników załogi bobsleja i klubowe znaczki na czapkach. Brak informacji o losach sekcji mimo istnienia pewnej liczby informacji o innych zimowych sportach w Cracovii przed I wojną światową.
[[Grafika:1912 załoga bobslejowa Cracovii.jpg|right|200px|thumb| Bobslej z drużyną Cracovii, 1912 r.]]
Pierwszym śladem sekcji bobslejowej jest zdjęcie załogi bobslejowej Cracovii jakie ukazało się w wiedeńskim tygodniku ''Illustriertes Österreichisches Sportblatt'' nr. 50 w dniu 7 grudniu 1912 roku [https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=ios&datum=19121207&zoom=33]. Zwracają uwagę jednolite stroje zawodników załogi bobsleja i klubowe znaczki na czapkach. Brak informacji o losach sekcji mimo istnienia pewnej liczby informacji o innych zimowych sportach w Cracovii przed I wojną światową.
Wydaje się prawdopodobne, że sekcja z braku warunków w Krakowie trenowała gdzieś w Alpach lub na później otwartym torze bobslejowym w Zakopanem.


Próba powołania tej sekcji została podjęta po II wojnie światowej. W [[Książki o Cracovii#Książki poświęcone Cracovii|monografii]] 80-lecia [[Janusz Kukulski]] pisze jednozdaniowo, że sekcja bobslejowa działała w sezonie 1947/48 w Karpaczu. W [[Książki o Cracovii#Książki poświęcone Cracovii|monografii]] 100-lecia [[Marek Pampuch]] podaje inną informację, że w 1946 fani Cracovii, którzy po wojnie znaleźli się w Karpaczu chcieli powołać taką sekcję, ale zarząd kS nie odpowiedział na ich prośbę i wystartowali w barwach lokalnego klubu.
Próba powołania tej sekcji została podjęta po II wojnie światowej. W [[Książki o Cracovii#Książki poświęcone Cracovii|monografii]] 80-lecia [[Janusz Kukulski]] pisze jednozdaniowo, że sekcja bobslejowa działała w sezonie 1947/48 w Karpaczu. W [[Książki o Cracovii#Książki poświęcone Cracovii|monografii]] 100-lecia [[Marek Pampuch]] podaje inną informację, że w 1946 fani Cracovii, którzy po wojnie znaleźli się w Karpaczu chcieli powołać taką sekcję, ale zarząd KS nie odpowiedział na ich prośbę i wystartowali w barwach lokalnego klubu.




[[Kategoria: Sekcje]]
[[Kategoria: Sekcje]]

Aktualna wersja na dzień 14:04, 14 mar 2021

Bobslej z drużyną Cracovii, 1912 r.

Pierwszym śladem sekcji bobslejowej jest zdjęcie załogi bobslejowej Cracovii jakie ukazało się w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt nr. 50 w dniu 7 grudniu 1912 roku [1]. Zwracają uwagę jednolite stroje zawodników załogi bobsleja i klubowe znaczki na czapkach. Brak informacji o losach sekcji mimo istnienia pewnej liczby informacji o innych zimowych sportach w Cracovii przed I wojną światową. Wydaje się prawdopodobne, że sekcja z braku warunków w Krakowie trenowała gdzieś w Alpach lub na później otwartym torze bobslejowym w Zakopanem.

Próba powołania tej sekcji została podjęta po II wojnie światowej. W monografii 80-lecia Janusz Kukulski pisze jednozdaniowo, że sekcja bobslejowa działała w sezonie 1947/48 w Karpaczu. W monografii 100-lecia Marek Pampuch podaje inną informację, że w 1946 fani Cracovii, którzy po wojnie znaleźli się w Karpaczu chcieli powołać taką sekcję, ale zarząd KS nie odpowiedział na ich prośbę i wystartowali w barwach lokalnego klubu.