Sekcja żużlowa
LATA DZIAŁALNOŚCI SEKCJI: 1958 - 1960
HISTORIA SEKCJI: Po sezonie 1957 rozwiązano żużlowy zespół AMK Kraków zwycięzce III ligi grupy Południowej. Powstały z niego 2 drużyny Wandy Kraków oraz Cracovii. Sekcja Pasiastego żużla powstała z inicjatywy Tadeusza Greli oraz mgr. Tadeusza Maaka. Pierwszy sezon zakończył się przedostatnim miejscem w III lidze. Dużo lepszy okazał się następny sezon Cracovia wygrała swoją ligę a także doczekała się otwarcia własnego toru żużlowego w Borku Fałęckim (pierwszy mecz 24.05.59 z Polonią Piła).
Skład drużyny która wywalczyła awans: Próchniak, Nawrocki, Makuła, Kozioł, Barakoński, Sałabun, bracia Sławeccy, Szypliński, Kokalski. Leszek Próchniak wygrał jubileuszowy turniej Wandy. Sezon 1960 okazał się bardzo słaby, mimo wzmocnień zespól zajął przedostatnie miejsce w swojej grupie II ligi. Ostatnimi zawodami w którym wzięli udział żużlowcy Cracovii był trójmecz rozegrany na stadionie Wandy w październiku 1960. Później działalność sekcji została zawieszona ze względu na bardzo wysokie koszty, przy słabych wynikach.
Sezon po sezonie
Żużel - sezon po sezonie. Zobacz więcej w osobnym artykule:
Tor Cracovii
Tor żużlowy Cracovii. Zobacz więcej w osobnym artykule:
Sekcja żużlowa w prasie
Gazeta Krakowska
Kiedy powstała sekcja?
- W 1956 r. zawodnicy Cracovii startowali w ówczesnej drużynie PZMot (np. Zachara, Jaroszewicz, Kozioł). W 1957 r., jak pamiętamy, drużyna PZMot przeniesiona została do Nowej Huty, a w grudniu tego roku powstała sekcja żużlowa Cracovii. Część zawodników powróciła wówczas do macierzystego klubu. Cały ubiegły sezon jeździliśmy bez toru, startowaliśmy to w Tarnowie, to w Krośnie, czy wreszcie w Nowej Hucie. Oczywiście sytuacja ta była na dłuższą metę nie do zniesienia.
- No właśnie, jak było z tym torem?
- Od początku istnienia sekcji zakładaliśmy konieczność posiadania własnego toru. Początkowo projektowaliśmy zbudowanie takiego na boiskach treningowych obok stadionu lekkoatletycznego, później na tzw. Dzikich Polach. Obie te koncepcje z pewnych niezależnych od nas przyczyn upadły. Wreszcie szczęśliwie wpadliśmy na pomysł odbudowy toru na boisku KS Borek, gdzie w latach 1947-48 rozgrywano zawody na specjalnie przystosowanych maszynach. Dzięki życzliwemu ustosunkowaniu się zarządu KS Borek i tamtejszych działaczy, dość szybko udało nam się przystosować tor do rozgrywania zawodów.
- A jak jest z zabezpieczeniem technicznynm?
- Mamy obecnie 7 maszyn FIS, bardzo ładnie usytuowany i wyposażony warsztat w Krakowskich Zakładach Naprawy Sprzętu Drogowego. Muszę dodać, że cała załoga żyje żużlem, pomaga nam w jak najlepszym przygotowaniu sprzętu. Tak więc narzekać nie możemy.
- W jakim składzie startuje Cracovia w rozgrywkach?
- Przedstawię więc jeszcze raz (patrz zdjęcie od prawej): kier. drużyny Z. Chodyński, Makuła, M. Stawecki, R. Nawrocki, J. Sałabun, E. Kozioł, L. Próchniak, J. Stawecki. Poza tym w rezerwie mamy jeszcze Barakońskiego, Koreckiego, Olszówkę, Dzika, Noska. Nie można zapominać też o naszym mechaniku - p. Romanie Jankowskim, bo jak na razie, maszyny "chodzą na 102" (odpukać... odpukać).Źródło: Gazeta Krakowska nr 139 z 12 czerwca 1959