Tor żużlowy Cracovii

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 21:14, 10 lis 2024 autorstwa Costamagica (Dyskusja | edycje) (drobne redakcyjne)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inauguracyjne zawody na torze żużlowym Cracovii

Tor żużlowy Cracovii - niestniejący obiekt, wykorzystywany był przez sekcję żużlową Cracovii. Znajdował się w Borku Fałęckim.

Tor żużlowy Cracovii powstał w 1959 roku. Przed powstaniem własnego obiektu, w sezonie 1958 oraz w początkowej części sezonu 1959 żużlowcy Cracovii występowali gościnnie na torach Wandy w Nowej Hucie oraz Unii w Tarnowie. Budowa toru rozpoczęła się w lutym 1959 roku i miała zakończyć się przed startem sezonu (18 kwietnia), jednak w wyniku opóźnień tor oddano do użytku w maju. Inauguracyjne zawody na torze żużlowym Cracoii odbyły się 24 maja 1959 roku, Cracovia podejmowała w nich Polonię Piła. Głównym wykonowcą obiektu było Krakowskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Tor żużlowy Cracovii zlokalizowany był wokół boiska Klubu Sportowego Borek w Borku Fałęckim (obecnie ul. Żywiecka 13), vis-a-vis Solwayu. Żużlowcy Cracovii korzystali z toru jedynie przez dwa sezony. Ostatnie zawody na obiekcie odbyły się jesienią 1960 roku. Po zakończeniu sezonu 1960 sekcja żużlowa Cracovii została rozwiązana z powodów finansowych.

Dane techniczne toru:

  • Długość - 365 lub 372 metry
  • Szerokość na prostych - 8 metrów
  • Szerokość na wirażach - 12 metrów.

Tor żużlowy Cracovii w prasie

""Wanda" pojedzie do CSR
Cracovia będzia miała tor" -
Echo Krakowa

"Wanda" pojedzie do CSR
Cracovia będzia miała tor

Artykuł w dzienniku Echo Krakowa
Artykuł w dzienniku Echo Krakowa
OSTATNIE zawody żużlowe w Krakowie odbyły się przeszło 2 miesiące temu. Za najbliższe 2 miesiące - żużlowcy krakowscy wyjdą znów na tor, a miłośnicy "czarnego sportu" będą przeżywać emocje. Co słychać u żużlowców teraz, w zimie?

(...)

JUŻ niedługo Kraków będzie jedyneym miastem w Polsce, posiadającym dwa tory żużlowe. Sprawa toru dla Cracovii została bowiem ostatecznie pomyślnie rozstrzygnięta. Znaleziono zresztą stosunkowo łatwe i najmniej kosztowne rozwiązanie. Tor zostanie nie tyle wybodowany, ile odbudowany na niewykorzystywanym należycie boisku położonym vis-à-vis zakładów "Solvay" w Borku, gdzie po wojnie odbywały się zawody żużlowe. Adaptacja starego toru nie powinna trwać długo.

Jak twierdzi kierownik sekcji żużlowej "Cracovii" mgr T. Maak, tor będzie gotowy przed sezonem. A więc pierwszy mecz z Neptunem Gdańsk (19 kwietnia), Cracovia rozegra już w Borku.

Cracovii przyszły bowiem z pomocą trzy spółdzielnie pracy, a to: im. Jarosława Dąbrowskiego, Krakowska Spółdzielnia Gospodarcza i Inwalidzka Spółdzielnia "Pokój". Pracownicy tych spółdzielni a jednocześnie członkowie Cracovii zadeklarowali w ramach Czynu Zjazdowego ok. 400 tys. zł na odbudowę tego obiektu.

Tor Cracovii będzie miał długość 365 m (dla porównania tor Wandy ma 401 m), szerokość na prostych 8 m, na wirażach 12 m. Głównym wykonawcą tego obiektu będzie KPRD.

Prace przy urządzęniu toru rozpoczynają się już w tym tygodniu.

Sympatyków drużyny żużlowej Cracovii poinformujemy jeszcze, że i biało-czerwoni złożyli zamówienie w WSK na kilka nowych FIS-ów.
R. Ginalski
Źródło: Echo Krakowa nr 27 z 3 lutego 1959


"...a Cracovii wygrywają na nowym torze" -
Gazeta Krakowska

...a Cracovii wygrywają na nowym torze

Relacja z inauguracyjnego meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Skończyła się wreszcie tułaczka żużlowców Cracovii po obcych torach. Wczoraj oddany został do użytku nowy tor w Borku Fałęckim, długości 372 m.

Otwarcia toru dokonał prezes Cracovii — mgr Rejduch.

Pierwsze zawody na torze w Borku (o mistrzostwo III ligi Cracovia — Polonia Piła 42:28) zadowoliły licznie zgromadzoną publiczność. Podobnie jak w Nowej Hucie, chyba również i w Krakowie „czarny sport” będzie cieszył się dużą popularnością. Punkty dla Cracovii zdobyli Pruchniak 12, Stawecki 11, Sałabun 10, Makuła 5. Nawrocki i Kozioł po 2. Dla gości najwięcej punktów zdobyli Woźniak 7, Gajdziński i Rutkowski po 6.
wk
Źródło: Gazeta Krakowska nr 123 z 25 maja 1959