WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia:Zasady tworzenia wstępnych wersji artykułów
W tym artykule opisane jest jak najlepiej tworzyć pierwotne, szczątkowe wersje artykułów. Jest to tłumaczenie z Perfect stub article.
Pierwotne, szczątkowe artykuły, zwane popularnie stubami, są niezbyt miłym, ale nieodłącznym elementem Wikipedii. Dla osób, które tylko czytają Wikipedię stuby są zazwyczaj przykrym zaskoczeniem, który często wywołuje ich negatywną reakcję, akty wandalizmu lub przekonanie o niskiej zawartości merytorycznej całej Wikipedii.
Niektórzy wikipedyści z długim stażem również nie lubią stubów, gdyż ich zdaniem utrudniają one znalezienie luk w wikipedii. Jeśli artykułu w ogóle nie ma, to link do niego pokazuje się na czerwono, i wtedy jest jasne, że należy go napisać. Gdy jednak istnieje stub - wówczas link wygląda dokładnie tak samo, jak do pełnego artykułu.
Jednak z drugiej strony stuby to zalążki czegoś lepszego i jest wiele przykładów, że z początkowego stuba rozwinął się ciekawy i wyczerpujący artykuł, a nawet cała ich seria. Jeśli w stubie są linki do zewnętrznych źródeł, to jest to też często cenna informacja dla czytelnika, pomimo braku pełniejszej treści w samej Wikipedii. Nie jest ona jednak zbiorem linków, zatem taki stub powinien kiedyś zostać wypełniony rzetelną treścią.
Tworząc lub edytując stuba warto pamiętać o tym, że jego podstawowa wartość leży w tym, że być może kiedyś zostanie on rozwinięty. Stąd warto go pisać tak, aby zachęcał innych do jego rozwijania. Oto zalecenia, jakie wypracowane zostały w celu stworzenia doskonałego artykułu pierwotnego.
- Dodaj łącze do swojego pierwotnego artykułu w propozycjach tematów.
- Na końcu artykułu wstaw link do komunikatu, który informuje, że jest to tylko wstępna wersja artykułu - poprzez wpisanie {{stub}}.
- Podaj jasną, ścisłą definicję lub opis swojego tematu. Uczyń pierwsze zdanie pełnym, powtarzającym temat artykułu. Niech to powtórzenie będzie pogrubione. Upewnij się, że Twój temat jest rzeczywiście godny umieszczenia w naszej encyklopedii. Inaczej mówiąc, weź pod uwagę, że Wikipedia to nie słownik. Prawdopodobnie istnieją jedynie dwa, blisko związane, przypadki artykułów składających się jedynie z definicji.
- Nie wstawiaj tytułu do nagłówka artykułu, on już tam jest wstawiony przez oprogramowanie. Zamiast tego możesz (powinieneś) użyć tego tytułu jako części pełnego zdania.
- Daj coś więcej niż prostą definicję - przynajmniej odrobinę więcej. Napisz jakieś zdanie, kilka szczegółów o tym, jak ważna jest ta osoba, jaką rolę odgrywa pojęcie w obszarze nauki, podaj najważniejsze skutki wydarzenia historycznego. Dlaczego to takie ważne? Sensownie jest uważać, że ma to duże znaczenie dla psychologii wikipedii, żebyśmy wychodzili poza prostą identyfikację ludzi, pojęć czy zdarzeń. Ta dodatkowa odrobina informacji jest niezwykle ważna, bo za każdym razem, gdy ją dodajemy lub czytamy, staje się jasne, że nasz projekt kiedyś naprawdę zagłębi się w każdy z tych tematów.
- Trzymaj się standardów poprawności języka polskiego. Pisz pełne, jasne zdania.
- Bądź dokładny. Pisz tylko to, co jest prawdą. Nie zamieszczaj mało wiarygodnych informacji.
- Pilnuj neutralności tematów.
- pewnij się, że zamieściłeś łącza do odpowiednich tematów. Zamieszczaj łącza do twojego tematu w innych, które są właściwe.
Dla większości z nas te zasady nie są trudne w zastosowaniu. Wymagają jedynie odrobiny dodatkowego czasu i koncentracji. Możliwe jest stosowanie się do nich bez potrzeby pisania obszernych traktatów. Ogólnie mówiąc: najkrótszy pierwotny artykuł to dwa zdania - pod warunkiem, że są to dwa dobre zdania.
Z drugiej strony zawsze możesz całkowicie zignorować te zalecenia, a ktoś inny prawdopodobnie poprawi za Ciebie artykuł. Taka jest właśnie uroda wiki.