Cracovia przed sezonem 2019/20 - piłka ręczna kobiet

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Cracovia. Piłkarki ręczne po 15 latach przerwy znowu w I lidze" -
gazetakrakowska.pl

Cracovia. Piłkarki ręczne po 15 latach przerwy znowu w I lidze

Cracovia. Piłkarki ręczne po 15 latach przerwy znowu w I lidze

Piłka ręczna. Żeńska drużyna Cracovii ponownie - po 15 latach przerwy - występować będzie w I lidze. Taką decyzję podjął Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Jeden z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiej piłki ręcznej - mający w dorobku aż 14 tytułów mistrza Polski, w tym 12 kobiet; ostatni w 1987 roku) - po 15 latach przerwy znowu będzie miał swego przedstawiciela na zapleczu superligi (do 2009 roku ekstraklasy). W ostatnich dwóch dekadach krakowianki przechodziły różne koleje losu. W 1999 i 2004 roku drużyna została wycofana z rozgrywek. W 2013 roku klub - już pod nazwą Cracovia 1906 - zgłosił się do rozgrywek II ligi. I dzisiaj ma powody do radości z powodu awansu.

Cracovia 1906 systematycznie notuje progres w II lidze – dwa lata temu skończyła rozgrywki na czwartym miejscu, w ubiegłym roku zajęła trzecią lokatę, a w minionym sezonie – po bardzo udanych występach w rundzie wiosennej – była druga, za Zgodą Ruda Śląska.

Z I ligi spadły cztery zespoły. Z trzech mistrzów grup II ligi do rozgrywek w wyższej lidze zgłosiła się tylko Zgoda. To otwarło miejsce dla wicemistrzów grup. I właśnie tej możliwości skorzystała Cracovia (podobnie jak zespół AZS AWF Handball 28 Wrocław).

- W tym roku byliśmy już sportowo, organizacyjnie i logistycznie lepiej przygotowani do starań o pierwszą ligę. Aplikację o nią złożyliśmy dzień po zakończeniu sezonu. Rozmawiałem w tej sprawie z wiceprezesem zarządu ZPRP do spraw finansowych i organizacyjnych Henrykiem Szczepańskim oraz przewodniczącym Kolegium Ligi Bogusławem Trojanem – mówi wiceprezes Cracovii i kierownik sekcji piłki ręcznej Janusz Jarczyński.

W trakcie ubiegłego sezonu z rozgrywek superligi wycofała się Arka Gdynia (z powodu kłopotów finansowych), a po jego zakończeniu okazało się, że nie przystąpią do nich cztery kolejne drużyny: KPR Jelenia Góra, UKS PCM Kościerzyna, Korona Handball Kielce (nie spełniły wymogów licencyjnych – superliga ma być zawodowa; będą grać w I lidze) i SPR Pogoń Szczecin (ta ostatnia została zlikwidowana!).

Zamieszanie tym spowodowane sprawiło, że Cracovia 1906 na decyzję w swojej sprawie musiała czekać bardzo długo (początkowo miała ona zapaść 15 czerwca, potem 30 czerwca). Jeszcze w poniedziałek 8 lipca nic nie było wiadomo w tej sprawie, ale następnego dnia krakowski klub otrzymał zaproszenie do Warszawy na losowanie terminarza I ligi. Dwa dni później potwierdziło się, że Cracovia 1906 uzyskała prawo gry w I lidze.

Rozgrywki I ligi rozpoczną się 14 i 15 września. Panie rywalizować będą w dwóch grupach – w obu występować będzie po 13 drużyn. W północnej grupie zagrają m.in. aż cztery drużyny z Warszawy i trzy z Płocka. W południowej (a praktycznie południowo-zachodniej) grupie rywalami Cracovii 1906 będą – kolejno w I rundzie – AZS AWF Handball 28 Wrocław, Karkonosze Jelenia Góra, Zgoda Ruda Śląska, MKS San Jarosław, FutureNet Imperium Katowice, SPR Sośnica Gliwice, SPR Olkusz (derby 6 listopada w Olkuszu), PR Urbis Gniezno, Korona Handball Kielce, KPR Sparta Oborniki, MTS Żory i AP-Poznań.

- Cracovia 1906 zmierzy się z zespołami, które trzy miesiące temu grały w superlidze (Korona Handball, Karkonosze) czy zespołami z ambicjami na nią (Imperium FutureNet, MTS Żory), więc czeka nas duże wyzwanie. Jesteśmy za mocni na drugą ligę, a rozwój sportowy dziewczyn, a tym samym zespołu wymaga podjęcia rywalizacji na wyższym poziomie. Swoją postawą na boisku dziewczyny zasłużyły na ten awans. Celem Cracovii 1906 w pierwszym sezonie będzie utrzymanie, a także - po dłuższej sportowej zapaści - konsekwentny rozwój kobiecej piłki ręcznej w Krakowie – podkreśla wiceprezes Jarczyński.

Cracovia 1906 mecze w roli gospodarza będzie rozgrywać w swojej hali przy al. Focha 40.
Jerzy Filipiuk
Źródło: gazetakrakowska.pl 13 lipca 2019 [1]


Zobacz także